loader image

اتاق داوری موسسه حقوقی و داوری وکلای نور نوین

موسسه حقوقی و داوری وکلای نور نوین با مجوز رسمی از کانون وکلای دادگستری مرکز و اداره ثبت شرکتها به شماره ثبت 49604 به نشانی سیدخندان- خیابان شریعتی- بالاتر خواجه عبداله – روبروی پارک شریعتی- پلاک 965- طبقه چهارم- واحد 16 مشتمل بر قضات سابق و وکلای با تجربه ، با تحصیلات عالیه از برترین دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه علامه و دانشکده علوم قضایی تهران می باشند که با هدف داوری و رسیدگی های تخصصی به اختلافات و همچنین وکالت تخصصی در زمینه های مختلف بنیان نهاده شده است.  اعضای این مجموعه در حیطه تخصصی که سابقاً فعالیت نموده و تجربه دارند اقدام به قبول پرونده و یا مشاوره یا رسیدگی داوری نموده و با تشکیل کمیسیون‌های تخصصی و اتاق های داوری مشتمل بر چندین وکیل مجرب، بهترین تصمیم را در کوتاهترین زمان  برای حل مشکلات و پیشبرد پرونده ها خواهند گرفت.

 

اتاق داوری موسسه حقوقی و داوری وکلای نور نوین
اتاق داوری موسسه حقوقی و داوری وکلای نور نوین

داوری چیست؟

به موجب مواد 454 و 455 قانو آیین دادرسی مدنی، کلیه اشخاص می توانند با موافقت یکدیگر کلیه اختلافات موجود و احتمالی خود در آینده را درضمن معامله ها یا حتی طی قرارداد جداگانه به داوری ارجاع دهند تا داور تعیین شده، بجای دادگاه به اختلاف آنها رسیدگی کند. پس از رسیدگی و صدور رای توسط داور، رای صادره، توسط اجرای احکام دادگاه ها قابل اجرا خواهد بود.

 

مزیت های داوری نسبت به دادگاه

 • رای داور اعتبار رای دادگاه را دارد: با توجه به اینکه رسیدگی دائر به موجب حکم قانون جایگزین رسیدگی دادگاه می شود همان اعتبار رای دادگاه را دارد و صرفاً چنانچه داور تخلف کرده و خارج از مقررات داوری رای صادر کرده باشد قابلیت ابطال در دادگاه را دارد.

 

 • صرف زمان بسیار کمتر برای تعیین تکلیف اختلاف: انتخاب مدت داوری به عهده طرفین است تا طی مدت تعیین شده از زمان درخواست رسیدگی، داور به موضوع رسیدگی کند در صورت اتمام مدت تعیین شده، داور حق صدور رای ندارد و در صورت صدور، بی اعتبار خواهد بود. اگر هم مهلت تعیین نشود مهلت داروی سه ماه خواهد بود. لکن اگر این اختلاف به دادگستری ارجاع گردد ممکن است چندین سال زمان لازم باشد تا منتهی به صدور رای گردد.

 

 • هزینه بسیار پایین­تر نسبت به دادگاه: درخواست رسیدگی در دادگاه ها مستلزم پرداخت 5/3 درصد هزینه دادرسی در مرحله بدوی و همچنین 5/4 درصد هزینه دادرسی مرحله تجدیدنظر است که بسیار نیز اتفاق می افتد با رد شکلی شکایت، کل این هزینه ها از بین رفته و می بایست مجدد پرداخت گردد. لکن هزینه دادرسی داوری، در مجموع 2 درصد خواسته است و رسیدگی نیز اصولاً منتهی به تعیین تکلیف اختلاف می گردد.

 

 • رسیدگی توسط کمیسیونی متشکل از قضات سابق و چندین وکیل باسابقه: همانگونه که در ابتدای امر عرض گردید موسسه داوری و حقوقی وکلای نور نوین، متشکل از قضات سابق و وکلای باتجربه با تحصیلات عالی از دانشگاه های معتبر می­باشند که با تسلط کامل بر اختلافات و قوانین حاکم ، بر اساس مستندات و عدالت، رسیدگی و رای صادر خواهند کرد.

 

 • حذف تشریفات اداری دادگاه و سردرگمی ناشی از آن: مسلماً یکی از مشکلات دادگستری، عدم پاسخگویی برخی کارمندان و بلاتکلیفی مراجعه کننده است که علیرغم بارها مراجعه، مشخص نیست آخرین وضعیت پرونده به چه شکل است و تا چه زمانی، صدور رای طول خواهد کشید.لکن مؤسسه حقوقی وکلای نور نوین، به عنوان یک نهاد داوری، همیشه پاسخگوی پیگیری مراجعین و ارائه گزارش رسیدگی حتی بصورت تلفنی می باشد. و مراجعه کننده خیالش راحت است که در مدت زمان معینی، این رسیدگی منجر به صدور رای می گردد.

 

روند رسیدگی در اتاق داوری موسسه حقوقی و داوری وکلای نور نوین:

 • داور مرضی الطرفین پس از امضای قرارداد اصلی توسط دو طرف که شرط داوری در آن ذکر شده است ، با امضای نسخه مربوط به هرکدام از طرفین، قبولی خود را نسبت به داوری اعلام می دارد. طرفین می توانند موقع ایجاد اختلاف یا حتی بدون ایجاد اختلاف به داور مراجعه و نسبت به اخذ قبولی اقدام نمایند. صرف قبول داوری بدون ورود در اختلافات طرفین، هیچ هزینه ای ندارد.

 

 • داور مرضی الطرفین متعهد است ظرف ده روز از دریافت درخواست رسیدگی از جانب هرکدام از طرفین، نسبت به دعوت طرف مقابل و تشکیل جلسه رسیدگی اقدام نماید. بدیهی است در صورت ابلاغ وقت رسیدگی از طرق پیش بینی شده ، عدم شرکت در جلسه توسط یکی از طرفین، مانع از رسیدگی نمی باشد.

 

 • دعوت از طرفین از طریق تماس با شماره های اعلامی و یا ارسال پیامک به شماره همراه اعلامی در قرارداد و با تعیین تاریخ و ساعت دقیق امکانپذیر می باشد.

 

 • داور مرضی الطرفین متعهد است ظرف 20 روز از تاریخ جلسه رسیدگی، نسبت به صدور رأی مقتضی اقدام نمایند. مگر اینکه ماهیت دعوی به نوعی باشد که مستلزم ارجاع امر به کارشناسی یا بازدید از محل یا اخذ استعلامات و گواهی های خاص و امثال آن باشد در اینصورت، داور حق تمدید مهلت تا وصول گزارش کارشناسی یا گواهیهای لازم و نظایر آن را دارد.

 

 • هزینه رسیدگی دو درصد ارزش خواسته می باشد که پرداخت آن بدواً بر عهده متقاضی رسیدگی است . در صورت محکومیت طرف مقابل، با درخواست پرداخت کننده، کل دو درصد به عنوان خسارت دادرسی در حکم صادره منظور و محکوم علیه محکوم به پرداخت آن خواهد شد.

 

 • هرگونه هزینه مرتبط با دعوی نظیر ارجاع به کارشناسی و بازدید از محل بر عهده درخواست دهنده آن اقدام می باشد و با درخواست شخص ذی نفع، محکوم علیه پرونده، محکوم به پرداخت آن مبلغ به عنوان خسارت خواهد بود.

 

 • طرفین می­توانند هرزمان با توافق همدیگر ، داور را عزل و به محاکم دادگستری مراجعه نمایند.

 

 • ابلاغ رأی از طریق مراجعه و اخذ حضوری رأی بوده و صدور رأی به وسیله ارسال پیامک به شماره همراه اعلامی در قرارداد اعلام خواهد شد. چنانچه علیرغم ارسال پیامک، ظرف سه روز کاری(شنبه تا چهارشنبه) هر کدام از طرفین برای اخذ رأی داور مراجعه ننماید روز چهارم، تاریخ ابلاغ محسوب خواهد شد. سه روز مذکور، بدون محاسبه روز ارسال پیامک می باشد.

 

 • رسیدگی و صدور رأی کاملاً بر اساس قوانین جاری و اسناد و مدارک طرفین بوده و توسط کمسیونی متشکل از حداقل سه نفر از وکلای با تجربه و قضات سابق دادگستری صورت خواهد گرفت.