loader image

09017088902-02122864936

noorlawwi@gmail.com

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

سبد خرید

  • English

عسر و حرج زنان چیست

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

عسر و حرج زنان چیست
1
10 آگوست 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

عسر و حرج زنان چیست

عسر و حرج شرایطی است که ادامه زندگی مشترک را برای زن دشوار نماید. در حقیقت زمانی است که تحمل زندگی مشترک برای زوجه مشکل بوده و باعث شود زن به سمت طلاق روی آورد. دادگاه در صورتی که این عسر و حرج برای زن به اثبات برسد، حکم به طلاق خواهد نمود. اینکه عسر و حرج زنان چیست و موارد آن کدامند را در ادامه توضیح میدهیم.

در خصوص آقایان بحث عسر و حرج مطرح نیست. زیرا طبق قانون مرد هر زمانی بخواهد با دلیل یا بدون دلیل می تواند همسر خود را طلاق دهد. اثبات سختی زندگی نفعی برای وی نخواهد داشت. در خصوص حقوق مالی زوجه نیز دقت کنید که مهریه در هیچ صورت از بین نخواهد رفت. نفقه هم زمانی به وی تعلق نمی گیرد که نشوز زن در دادگاه اثبات شود. نشوز زن شامل عدم تمکین عام و خاص است. یعنی زن در منزل مشترک حاضر شود و مانعی در برقراری روابط زناشویی ایجاد نکند. (توضیح بیشتر)

 

موارد عسر و حرج:

این موارد می تواند هر گونه شرایط دشواری باشد که در دادگاه به اثبات برسد. مواد قانونی بعضی از موارد عسر و حرج را ذکر کرده اند. اما دلایل دیگری که در نزد دادگاه مصداق عسر و حرج قرار بگیرند و به هر علتی که منتسبت به زوجه نباشد نیز می توانند شامل شوند. اما ملاک در این مصادیق، این است که برای دادگاه اثبات شود که تحمل شرایط دشوار است.

 

مصادیق عسر و حرج زنان که در قانون به آنها اشاره شده است:

۱ـ ترک زندگي خانوادگي توسط زوج حداقل به مدت 6 ماه متوالي يا ۹ ماه متناوب در مدت يک سال بدون عذر موجه. (توضیح بیشتر)

توجه داشته باشید زمانی ترک زندگی مشترک موجب حکم طلاق می شود که باعث ایجاد مشقت برای زن باشد. در غیر این صورت باید به دلایل دیگر طلاق به درخواست زوجه مراجعه کرد. برای مثال اگر شوهر غایب شود، در صورتی می توان قبل از انقضای 4 سال دادخواست طلاق داد که این غیبت موجب آزار زن شده باشد و زندگی را برای وی دشوار نموده باشد.

۲ـ اعتياد زوج به يکي از انواع مواد مخدر يا ابتلاي وي به مشروبات الکلي که به اساس زندگي خانوادگي خلل وارد آورد و امتناع يا عدم امکان الزام وي به ترک آن در مدتي که به تشخيص پزشک براي ترک اعتياد لازم بوده است. در صورتي که زوج به تعهد خود عمل ننمايد يا پس از ترک، مجدداً به مصرف مواد مذکور روي آورد، بنا به درخواست زوجه طلاق انجام خواهد شد. (توضیح بیشتر)

دقت کنید که مصرفِ موردی یا تفننی مواد مخدر یا مشروبات الکلی، اگرچه باز هم برای خانواده دردسرساز و ناراحت‌کننده خواهد بود اما شامل عسر و حرج نیست.

چنانچه در این رابطه حکمی مبنی بر محکومیت زوج صادر یا پرونده‌ی قضایی مطرح باشد یا استناد به سوابق بستری شدن زوج در کمپ‌های ترک اعتیاد، تمامی این سوابق ادله‫ای برای اثبات عسر و حرج به خاطر اعتیاد خواهد بود.

 

 

عسر و حرج زنان چیست و شامل چه مواردی می شود

 

 

۳ـ محکوميت قطعي زوج به حبس پنج سال يا بيشتر. زوجه با در دست داشتن حکم محکومیت می تواند دادخواست طلاق را مطرح نماید. (توضیح بیشتر)

۴ـ ضرب و شتم يا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعيت زوجه قابل تحمل نباشد. (توضیح بیشتر)

سوابق شکایت از زوج توسط زوجه یا احکام صادره در این خصوص احراز عسر و حرج توسط دادگاه سهل‌تر خواهد بود؛ زیرا بر عهده‌ی مدعی (زوجه) است تا با تمسک بر ادله‌ی اثبات دعوی، به اثبات امور موضوعی بپردازد و بتواند عسر و حرج خود را در دادگاه ثابت کند و در این بین وجود احکام قضایی و کیفری، راه را برای اثبات عسر و حرج هموارتر می‫کند.

۵ـ ابتلاء زوج به بيماريهاي صعب العلاج رواني يا ساري يا هر عارضه صعب العلاج ديگري که زندگي مشترک را مختل نمايد. (توضیح بیشتر)

وجود مدارک پزشکی در این خصوص لازم است و در بسیاری از مواقع دادگاه قرار ارجاع به پزشکی قانونی صادر می نماید.

 

 

سایر مصادیقی که معمولاً در دادگاه ها به عنوان عسر و حرج زنان پذیرفته شده اند:

  1. عقيم بودن مرد: اگر برای دادگاه به دلایل پزشکی مسلم شود که مرد امکان فرزند آوری ندارد، اینطور تبیین می شود که حسرت مداوم ناشى از مادر نشدن غم و درد جانکاهى را در او ايجاد مى نمايد که مى تواند او را دچار عسر و حرج نمايد. (توضیح بیشتر)
  2. جلوگيرى از بچه دار شدن: در صورتى که مرد، به صورت غيرمنطقى مانع از بچه دار شدن زن گردد، زن می تواند در دادگاه ایجاد شرایط نامتعارف و غیرقابل تحمل توسط مرد را ثابت نماید. این وضعیت با شهادت شهود، اقرار زوج و اوضاع و احوال زندگی صرفیت قابل اثبات خواهد بود.
  3. استنکاف از پرداخت نفقه: با وجود اینکه عدم پرداخت نفقه یکی از دلایل طلاق به درخواست زوجه است، اما به دلیل اهمیت پرداخت نفقه در ادامه زندگی مشترک، می تواند یکی از مصادیق عسر و حرج محسوب شود. (توضیح بیشتر)
  4. ناتوانی جنسی مرد: چه به دلایل جسمی و چه به دلایل روحی، زمانی که زوجه در دادگاه ثابت کند هنوز باکره است و ازاله بکارت صورت نگرفته، دادگاه این امر را از موارد عسر و حرج به حساب می آورد. (توضیح بیشتر)

دقت کنید زمانی دادگاه حکم به عسر و حرج می دهد که این باکرگی به علت عدم شروع زندگی مشترک و طبق عرف کنونی پس از عروسی باشد. وگرنه از موارد عسر و حرج نخواهد بود. همچنین زن باید دلیلی بر عدم برقراری رابطه زناشویی از سوی شوهر ارائه دهد وگرنه دادگاه ها صرف دوشیزگی را دلیل بر عسر و حرج تلقی نمی کنند.

  1. ازدواج مجدد بدون رضايت همسر اول: برای ثبت ازدواج دوم رضایت زن اول یا حکم دادگاه لازم است. اما در بسیاری از موارد زوج با ازدواج موقت یا بدون ازدواج با شخصی دیگر رابطه برقرار می کند. زن در صورتی که بتواند این مسئله را نزد قاضی ثابت کند، دادگاه به علت ایجاد مشقت روانی و حیثیتی، می تواند طلاق عسر و حرجی را بپذیرد.  (توضیح بیشتر)
  2. جنون در صورتى که از موارد فسخ نباشد: جنونی موجب فسخ نکاح می شود که میزان آن به تایید پزشکی قانونی رسیده باشد. در غیر این صورت، حق فسخ برای طرف دیگر ایجاد نمی شود. اما مشکلات روانی شوهر در بسیاری مواقع می تواند موجب صعوبت زندگی مشترک گردد. بسیاری از وسواس ها، شکاکیت، عدم تعادل روانی، افسردگی های حاد و دیگر مشکلات روانی می تواند دلیلی برای اثبات عسر و حرج در دادگاه باشد.

لازم به ذکر است دادگاه باید اقناع شود که این موارد زندگی مشترک را مختل نموده است. بسیاری  از محاکم در این تشخیص بسیار سخت عمل می کنند و به سادگی عسر و حرج را قبول نمی کنند. شرایط زندگی و وضعیت زن ملاک عمل قرار می گیرد. (توضیح بیشتر)

 

 

عسر و حرج زنان

 

  1. عدم رعايت شغل متناسب با حيثيت خانوادگى زوجه: با وجودی که شوهر حق دارد زن را اشتغال به شغل خاصی منع کند و دادگاه ها می توانند مانع فعالیت زن گردند، زن هیچگاه نمی تواند مانع فعالیت شوهر گردد. اما اگر بتواند ثابت کند این شغل منافی شخصیت و حیثیت خانوادگی وی است، دادگاه می تواند حکم به طلاق دهد. (توضیح بیشتر)

8. سوء معاشرت مرد: رفتارهای بد شوهر از جمله خشونت، اذیت و زدن زوجه و دیگر رفتارهایی که می تواند زندگی زناشویی را مختل نمایند، می تواند دلیلی برای اثبات عسر و حرج زوجه شوند. زن اگر بتواند با گواهی پزشکی قانونی، صورتجلسه پلیس، شهادت شهود و دیگر دلایل، دست بزن داشتن مرد را ثابت کند، دادگاه ها معمولاً حکم به طلاق عسر و حرجی می دهند. (توضیح بیشتر)

در خصوص صرف کراهت زن از مرد باید گفت این موضوع در محاکم اختلافی است. بعضی دادگاه ها معتقدند صرف کراهت زوجه به تنهایی نمی‌تواند عسر و حرج زن و دلیل طلاق محسوب شود به رغم اینکه حتی زن راضی به بذل کل مهریه اش شود. اما بعضی دیگر بر این نظرند که  اگر دادگاه پس از تحقیقات و رسیدگی‌های خود تشخیص دهد که نفرت زن از شوهر به حدی است که ادامه زوجیت و زندگی مشترک را برای او غیر ممکن می‌سازد آنرا از مصادیق عسر و حرج شناخته و بر همین مبنا حکم به طلاق صادر می‌کنند.

سایر موارد عسر و حرج باید در دادگاه به اثبات برسد تا دادگاه بتواند به موجب آنها حکم به طلاق دهد. دعوای طلاق عسر و حرجی، تابع احکام طلاق به درخواست زوجه است و از حیث انواع، معمولاً زیر مجموعه طلاق بائن قرار می گیرد. (نحوه طلاق عسر و حرجی)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به دلیل عسر و حرج زن” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-due-to-a-womans-hardship%2F|||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”|||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.