loader image

انواع طلاق

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

انواع طلاق
179
13 جولای 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع طلاق

شاید اسامی مانند طلاق خلع و مبارات و طلاق بائن و رجعی را شنیده باشید. در عین حال طلاق توافقی و طلاق به درخواست زن و طلاق به درخواست مرد نیز به عنوان شیوه ی طلاق در حقوق ایران شناخته شده اند. برای شناخت بهتر این انواع تقسیم بندی باید به نکات زیر توجه کنیم.

طلاق در قوانین ما برگرفته از احکام فقهی است. به همین علت انواع طلاق در حقوق ما، همان طلاق هایی است که در فقه برشمرده شده اند. در این تقسیم بندی طلاق رجعی و بائن جای می گیرند. طلاق خلع و مبارات از انواع طلاق بائن است. این دسته بندی در آثار طلاق اثر می گذارد. در ادامه به بررسی این نام ها می پردازیم.

 

انواع طلاق از منظر فقه

  1. طلاق رجعی، طلاقی است که پس از جدایی و در مدت عده  مرد حق رجوع پیدا می کند. یعنی می تواند در مدت معینی پس از طلاق، مجددا با همسر خود رجوع نموده و رابطه ی زناشویی به وی برقرار کند.
  2. طلاق بائن طلاقی است که پس از وقوع آن، برای شوهر حق رجوع وجود ندارد. با این حال زن باید عده نگه دارد و در این مدت با فرد دیگری نمی تواند ازدواج کند. مگر در مواردی که حفظ عده لازم نیست. طلاق بائن شامل موارد زیر است: 1 – طلاقی که قبل ازنزدیکی واقع شود. 2 – طلاق یائسه  3 – طلاق خلع ومبارات مادام که زن رجوع بعوض نکرده باشد.  4 – سومین طلاق که بعدازسه وصلت متوالی بعمل آیداعم ازاینکه وصلت در نتیجه رجوع باشدیادرنتیجه نکاح جدید.  به غیر از این موارد، هر طلاق دیگری رجعی محسوب می شود.

 

روش های انجام طلاق

جدای از بحث تقسیم بندی طلاق بر اساس آثار آن، طلاق را بر اساس شیوه ی انجام آن و طی پروسه دادگاهی می توان به 3 دسته طلاق به درخواست زوج، طلاق به درخواست زوجه و طلاق توافقی تقسیم کرد.

طلاق به درخواست زوج، طلاقی است که مرد دادخواست آن را به دادگاه می دهد. دادگاه در صورتی به درخواست مرد توجه می کند که مرد تمام حقوق مالی همسر خود از جمله مهریه و نفقه را پرداخت نموده باشد یا با اعسار وی موافقت نموده باشد. پس از تعیین تکلیف در خصوص این موارد، به داوری ارجاع می شود. ادامه پروسه طلاق در صورتی است که نظر داوری بر طلاق و عدم امکان سازش بیش زوجین باشد. پس دادگاه گواهی عدم سازش برای انجام طلاق در دفترخانه طلاق صادر می کند. مدت اعتبار این گواهی 3 ماه از تاریخ ابلاغ رای قطعی است. در این دسته وجود دلیل موجه برای طلاق گرفتن لازم نیست.

طلاق به درخواست زوجه، تنها در موارد زیر ممکن است: 1- غیبت شوهر بیش از 4 سال 2- در صورتی که زن وکالت در طلاق داشته باشد.  3- خودداری یا عدم توانایی شوهر در پرداخت نفقه  4- عسر و حرج زن در خارج از این موارد و در صورتی که نتوان یکی از این موارد را اثبات کرد، دادگاه حکم به طلاق نخواهد داد. اگر این موارد ثابت شود، نوبت به تعیین تکلیف حقوق مالی زن می شود و در حکم صادره بر طلاق، وضعیت این حقوق نیز مشخص می شود. مدت اعتبار این حکم 6 ماده از ابلاغ رای فرجامی یا انقضای مهلت فرجام خواهی است.

توجه داشته باشید اگر به خاطر بند های سند ازدواج یا گرفتن وکالت در طلاق اقدام می کند، در زمره این نوع از طلاق گنجانده می شود.

طلاق توافقی، در جایی است که هم زن و هم مرد توافق بر طلاق دارند و دادخواست طلاق را هر دو تنظیم می کنند. این طلاق منوط به مراجعه به مراکز مشاوره خانواده است. دادخواست در صورتی قبول می شود که شما این گواهی را از مراکز مربوطه گرفته باشید. پس از این می توان با مراجعه زوجین به دادگاه، انجام مرحله مشاوره در دادگاه و تست عدم بارداری زن، گواهی عدم سازش را اخذ نمود. دادگاه وضعیت حقوق مالی را در این نوع از طلاق نیز ضمن گواهی تعیین می کند.

توجه داشته باشید هر نوع از شیوه های طلاق می تواند زیر مجموعه یکی از انواع طلاق باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.