loader image

09017088902-02122864936

noorlawwi@gmail.com

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

سبد خرید

 • English

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

فسخ نکاح
1
7 جولای 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

فسخ نکاح

یکی از روش های جدایی زوجین و انحلال نکاح، فسخ آن است. فسخ در مواردی ممکن است که به واسطه ی عیب یا فریب یک طرف، طرف دیگر دچار اذیت شده و خواستار رهایی از قید چنین ازدواجی است. فسخ نکاح از طلاق شرایط کمتری دارد و امتیازاتی را برای دارنده حق فسخ دربردارد. (تفاوت فسخ نکاح وطلاق)

 

دلایل فسخ نکاح:

 1. جنون هر یک از طرفین: در صورتی که برای دادگاه محرز شود یکی از طرفین دچار مشکلات روانی است و این مشکلات به حدی است که صدق عنوان جنون کند، دادگاه حکم به فسخ نکاح می دهد. تشخیص جنون و درجه آن به عهده پزشکی قانونی است.

جنون شخص ممکن است مستمر و دائمی باشد یا ادواری و مقطعی. در هر حال دادگاه حکم به فسخ نکاح خواهد داد.

نکته مهم اینکه جنون زن در صورتی موجب فسخ است که از پیش از نکاح وجود داشته باشد. اما جنون شوهر چه از قبل از ازدواج و چه پس از آن، حق فسخ نکاح را به زوجه می دهد.

اگر طبق نظر پزشکی قانونی اختلال روانی زوج به حدی نباشد که عنوان جنون برش صدق کند، در صورت وجود شرایط دادگاه به زن امکان طلاق را خواهد داد.

 

 1. عیوب طرفین: قانون عیب های خاصی را برای هر یک از طرفین موجب ایجاد حق فسخ دیگری دانسته است:

 

عیوب زن:

۱-قرن: استخوانی است در فرج که مانع جماع می‌گردد.

۲-جذام: بیماری خوره.

۳-برص: نوعی بیماری پوستی‏ که بر اثر آن لکهای معمولاً بزرگ سفید یا سیاه در بدن پدید می‏آید

۴-افضاء: یکی شدن مجرای بول و حیض را اِفضاء می‌گویند.

۵-زمین‌گیری

۶-نابینایی از دو چشم.

در موارد فوق الذکر چنانچه امکان مداوا وجود داشته باشد و یا اگر به وسیله عمل جراحی یا سایر وسایل درمانی این عیوب از بین بروند حق فسخ مبنای حقوقی خود را از دست می دهد و به استناد عیب سابق نمی توان نکاح را فسخ کرد.

همچنین دقت کنید مسئله عقیم بودن زن یا مرد از عیوب موجب حق فسخ نکاح محسوب نمی شود.

 

عیوب مرد:

۱- عنن: ناتوانی مرد در نعوظ به این شرط که یکبار هم رابطه زناشویی برقرار نشده باشد. همچنین لازم است بعد از گذشت مدت یک سال از تاریخ رجوع زن به دادگاه، رفع نشود.

عنن در صورتی که پس از عقد ایجاد شود نیز زن را صاحب حق فسخ نکاح می‌کند.

۲- خصاء: که عارضه مربوط به اخته شدن مرد است.

۳- مقطوع بودن آلت تناسلی.

شرط وجود حق فسخ به خاطر عیوب همسر، جهل به عیب قبل از عقد است. اگر تا پیش از عقد، همسر شخص از این عیوب اطلاع پیدا کند، دیگر حق فسخ نخواهد داشت.

 

 

فسخ نکاح

 1. . تدلیس و فریب در ازدواج:

در صورتی که یک طرف به قصد فریب ویژگی برای خود ذکر کند تا دیگری را ترغیب به ازدواج کند، این امر به دیگری حق فسخ می دهد.

تدلیس در نکاح جرم است و می توان وی را تعقیب نمود. این جرم 6 ماه تا دو سال حبس برای فریب دهنده دارد.

(نمونه رای فسخ به خاطر تدلیس در نکاح)

 

4.تخلف از شرط صفت:

اگر ویژگی خاصی برای یکی از زوجین شرط شده باشد و بعد از عقد معلوم شود وی فاقد این ویژگی است، حق فسخ برای طرف دیگر ایجاد خواهد شد. در حقیقت زمانی که این شخص قصد فریب و سوءنیت ندارد اما خود را به شکل دیگری معرفی می کند یا صفتی را از خود نشان می دهد که فاقد آن است، حق فسخ برای دیگری به وجود می آید.

برای مثال شخصی که خود را دکتر یا مهندس معرفی می کند و بعد از عقد معلوم می شود فاقد این ویژگی هاست. و یا زوجه ای که خود را باکره معرفی می کند و بعد از عقد معلوم می شود باکره نیست. ولو این ازاله بکارت ناشی از اکراه یا بیماری یا افتادن از بلندی باشد و دختر هم مطلع نبوده باشد.

 

قواعد فسخ نکاح:

 1. فسخ نکاح فوری است. در صورتی که شخص دارای حق از وجود حق خود مطلع شود و به سرعت آن را اعمال نکند، حق وی ساقط شده و پس از این برای جدایی باید طبق قواعد عام طلاق اقدام کند.
 2. خيار فسخ قابل اسقاط است يعني چون حقي است غير مالي ،ميتوان ضمن عقد نكاح، سقوط آنرا شرط كرد (ماده 4480)
 3. فسخ نكاح از حقوقي است كه براي شخص زن و شوهر شناخته شده و قابل انتقال به ديگري نيست، به ارث نيز منتقل نمي شود . زيرا در اثر موت نكاح منحل مي شود و ديگر موردي براي فسخ آن باقي نمي ماند.
 4. عيوب ذكر شده چه براي مرد و چه برا ي زن بايد در حين عقد وجود داشته باشد تا حق فسخ براي طرف ديگر باشد ، درا ين جا دو مورد استثنا وجود دارد :

الف) جنون مرد چنانچه بعد از عقد هم حادث  شود براي زن  حق فسخ خواهد بود .

ب ) عنن مرد هرگاه بعد از عقد حادث شود  براي زن حق فسخ خواهد بود .

 1. چنانچه هر يك از طرفين عقد نكاح هنگام عقد عالم به وجود عيب باشد طرف ديگر حق فسخ نخواهد داشت.
 2. زن يا شوهر درصورت وجود يكي از موجبات مذكور مي تواند ازدواج را فسخ كند. فسخ به هر لفظ ياعملي كه دلالت بر آن كند، تحقق مي يابد و رعايت ترتيبات و تشريفاتي كه براي طلاق مقرر است، درفسخ شرط نيست.
 3. عده فسخ نکاح سه طهر یا سه ماه است.

 

مراحل فسخ نکاح:

 1. طرح دعوای فسخ نکاح در دادگاه:

الف: ابتدا به محض اطلاع از موجبات فسخ ، عقد را خود ذی­حق فسخ نماید و به موجب اظهارنامه مراتب اعمال اراده خود را به طرف مقابل اطلاع دهد. سپس با تقدیم دادخواست به دادگاه صدور حکم بر تأیید فسخ را طلب کند.

در این حالت از تاریخ اعمال اراده ذی­نفع ، عقد فسخ­شده محسوب می­شود و حکم دادگاه تنها کاشف از این است که اعمال حق فسخ در تاریخ مذکور به درستی انجام شده است. توجه به این نکته ضروری است که رویه قضایی دادخواست به خواسته فسخ را پذیرفته و حکم به فسخ صادر می­کنند.

در صورتی که مرد بیماری عنن داشته باشد ، زوجه شخصاً حق فسخ نکاح را ندارد بلکه باید به حاکم رجوع کند. دادگاه از تاریخ مراجعه زوجه به دادگاه، یک­سال مهلت تعیین می­نماید، چنانچه زوج در مدت مزبور قدرت جنسی خود را به دست آورد، اعم از اینکه با زن مزبور یا زن دیگری قدرت همبستری پیدا کرد برای زوجه حق فسخ نکاح نخواهد بود.

ب) بدون فسخ عقد با تقدیم دادخواست به دادگاه با برشماری موجب فسخ نکاح، صدور حکم بر فسخ عقد را طلب کند.

در این صورت زمانی عقد فسخ می­شود که رأی دادگاه بر فسخ صادر شود و قطعی گردد تا این زمان عقد معتبر و تأثیر گذار بوده و حقوق و تکالیف زوجین نسبت به هم پابرجا است.

ضمن دادخواست به تأیید فسخ، می­توان صدور حکم بر اموری چون استرداد جهیزیه، مطالبه مهریه در صورت وقوع نزدیکی، مطالبه نفقه ایام گذشته، ثبت در سند نکاحیه واسناد سجلی و … را مطالبه کرد تا گرفتار روند دادرسی طولانی دیگری نشد.

 

 1. ثبت فسخ نکاح:

لازم است پس از صدور حکم به فسخ نکاح، به دفتر طلاق مراجعه و این واقعه ثبت گردد. قانونگذار برای عدم ثبت فسخ نکاح مجازات جزای نقدی درجه ۵ و حبس تعزیری درجه ۷ پیش بینی کرده است.

 

فسخ نکاح

اثر فسخ بر روی مهریه:

 1. در صورت فسخ نکاح پس از برقراری رابطه زناشویی، تمام مهریه به زن تعلق می گیرد.
 2. در صورت فسخ نکاح پیش از برقراری رابطه زناشویی، به زن مهریه تعلق نمی گیرد.
 3. . در صورت فسخ نکاح به جهت تدلیس زن، بنا بر نظر برخی فقها در هیچ صورت به وی مهریه تعلق نمی گیرد. اما رویه قضایی همانند سایر جهات فسخ برخورد می کند. یعنی قبل از رابطه مهریه تعلق نمی گیرد و بعد از آن تمام مهر متعلق به زن خواهد بود.

 

 

فسخ در نکاح موقت

همانند ازدواج دائم، در صورتی که هر یک از علل فسخ در یکی از زوجین مشاهده گردد، دیگری حق فسخ نکاح را پیدا می کند و تمامی آثار فسخ نکاح دائم بر روی فسخ نکاح موقت نیز بار می گردد.

تنها تفاوت فی ما بین مدت عده است که در ازدواج موقت بر خلاف ازدواج دائم، عده فسخ نکاح، برای زن دو طهر است. اگر زن در سن یائسگی نباشد اما عادت ماهانه نشود، باید 45 روز عده نگه دارد. اگر زن حامله باشد، مدت عده تا زمان وضع حمل خواهد بود.

 

(نمونه رای فسخ نکاح به دلیل باکره نبودن زوجه)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”تدلیس در نکاح” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdecive_on_marriage%2F|title:%D8%AA%D8%AF%D9%84%DB%8C%D8%B3%20%D8%AF%D8%B1%20%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AD||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.