loader image

مراحل طلاق با وکالت در طلاق

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

مراحل طلاق با وکالت در طلاق
156
10 آگوست 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مراحل طلاق با داشتن وکالت در طلاق

قانون ما امکان طلاق به درخواست زوجه را بسیار محدود و دشوار ساخته است. یک زن باید دلایل موجه قانونی برای جدایی خود ارائه دهد و روند رسیدگی قضایی برای وی می تواند بسیار طولانی و دشوار باشد. ضمن اینکه دادگاه اختیار دارد به خاطر مصلحت فرزندان و دیگر شرایط، درخواست طلاق وی را رد کند. وکالت در طلاق به خانم ها کمک می کند بتوانند بدون نیاز به ارائه دلیل و بسیار سریعتر و کم هزینه تر، خود را مطلقه سازند که در این مقاله مراحل طلاق با داشتن وکالت در طلاق را بررسی میکنیم.

نکته مهم اینکه داشتن وکالت در طلاق به معنی بی نیازی زن از مراجعه به دادگاه نیست. بلکه تنها بدین معنی است که به جای شوهر می توان مراحل دادگاه را طی نمود و حضور وی در رسیدگی دادگاه و دیگر مراحل لازم نیست.

طلاق با استفاده از وکالت در طلاق مراحلی مشابه مراحل طلاق توافقی (توضیح بیشتر) دارد، اما نکات خاصی نیز در این مراحل وجود دارد که با هم به بررسی این نکات می پردازیم.

 

  1. تنظیم وکالتنامه با وکیل دادگستری:

حضور در دادگاه ها به موجب قانون با وکالت رسمی تنظیم شده در دفترخانه ها ممکن نیست. دادگاه ها تنها وکالت وکیل دادگستری را در دفاع از موکل می پذیرند. در نتیجه زمانی که قصد طلاق با استفاده از وکالت در طلاق یا همان حق طلاق را دارید، مجبور به استفاده از وکیل دادگستری در دادگاه خود خواهید بود.

بدانید که استفاده از وکیل با وجود الزامی بودن، مزایایی در جهت سرعت رسیدگی و کاهش هزینه ها خواهد داشت.

وکیل دادگستری با توجه به وکالتی که زن از شوهرش دارد اصطلاحاً وکیل مع الواسطه زوج می شود و به عنوان وکیل زوج (شوهر) می تواند همراه با زوجه دادخواست طلاق توافقی ثبت نماید.

 

  1. وضعیت حقوق مالی زوجه:

در صورتی که در وکالتنامه، حق طلاق در قبال بذل کل مهریه شرط شده باشد، دیگر زن نمی تواند مهریه را همراه با طلاق مطالبه کند. زیرا با دادن وکالت به زن، کل مهریه باید بذل شود تا بتوان طلاق را جاری ساخت. برعکس زمانی که در وکالتنامه، میزان بذل به هر مقدار به تشخیص زوجه نوشته شده، زوجه با بخشیدن هر میزان حتی مقداری ناچیز می تواند اقدام کند.

نکته عملی در این خصوص اینکه، در صورتی که زوجه در مقام اخذ طلاق با حق طلاق، کل مهریه را بذل نکند دادگاه‌ها رویکردی سخت‌گیرانه به آن خواهند داشت. به این صورت که معمولا قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده‌ی طلاق توافقی با وکالت مع‌الواسطه‌ای که زوجه مهریه را هم می‌خواهد، حضور زوج را برای مشاوره یا جلسه‌ی دادگاه الزامی می‌کند.

در خصوص سایر مسائل مانند نفقه، حضانت فرزندان و نحوه‌ی ملاقات آنها همه چیز بستگی به وکالتنامه شما دارد. بسیاری مواقع وکالت ها در قبل بخشش کامل حقوق مالی داده می شود. در دیگر موارد، مطابق قواعد عمومی رسیدگی خواهد شد.

 

 

مراحل طلاق با وکالت در طلاق

 

 

  1. رسیدگی دادگاه:

پس از این تمام مراحل طلاق، منطبق بر مراحل طلاق توافقی است. (توضیح بیشتر)

نکته ای که در خصوص این نوع طلاق ها وجود دارد، میزان اختیارات زن در وکالت از شوهرش می باشد.بسیاری از وکالت در طلاق ها و اصطلاحاً حق طلاق ها دارای ایرادات بزرگی مثل عدم تصریح به حق قبول بذل یا عدم تصریح به اسقاط حق تجدیدنظر و فرجام خواهی است که باعث ایجاد مشکل در پرونده طلاق خواهد شد.

در صورت عدم تصریح به اسقاط حق تجدیدنظر و فرجام خواهی، پس از صدور گواهی عدم سازش باید 44 روز صبر کنید و بعد به دفتر خانه مراجعه کنید. درحالی که اگر این قید در وکالتنامه قید شده باشد، با اخذ گواهی عدم سازش و قید عبارت اسقط حق تجدیدنظر و فرجام خواهی، همان لحظه می توانید به دفتر طلاق مراجعه نمایید.

به طور کلی،  پس از صدور رای به واسطه ی وکالت در طلاق و طی مهلت تجدیدنظرخواهی یا اسقاط آن، دیگر مرد حق اعتراض به آن را نخواهد داشت. مشروط بر اینکه رای مطابق اختیارات وکالتنامه صادر شده باشد.

 

  1. مراجعه به دفتر طلاق:

در صورتی که در وکالتنامه یا سند ازدواج عبارت وکالت در اجرای صیغه طلاق ذکر شده باشد، زن می تواند با در دست داشتن مدارک لازم به هر دفترخانه ای که بخواهد، خود را مطلقه سازد. وجود این قید در سند ازدواج به شدت ضروری است و همانند وکالت در طلاق، شرط مطلقه ساختن زن بدون حضور مرد می باشد.

بدین ترتیب، زن حداکثر ظرف 3 ماه، می تواند با داشتن گواهی عدم سازش دادگاه،شخصاً به دفتر طلاق مراجعه کند و با وکالت از شوهر خود، صیغه طلاق جاری شود.[/vc_column_text][vc_btn title=”طلاق به درخواست زوجه” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fterms-of-divorce-at-the-request-of-the-wife%2F|title:%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%20%D8%B2%D9%88%D8%AC%D9%87||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.