loader image

09017088902-02122864936

noorlawwi@gmail.com

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

سبد خرید

  • English

وکالت زن از مرد در طلاق

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

وکالت زن از مرد در طلاق
3
10 آگوست 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

وکالت زن از مرد در طلاق

مطابق فقه و حقوق ایران، زن اصولاً حق طلاق گرفتن از مرد را ندارد. موارد محدودی وجود دارد که به موجب آن زن می تواند شخصاً اقدام نموده و خود را از شوهرش جدا سازد. یکی از این موارد اخذ وکالت در طلاق از شوهر است. (سایر موارد)

از سوی دیگر،  زن هم می تواند با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی به شوهر وکالت برای گرفتن وکیل برای مطلقه نمودن خود از قید زوجیت با وکالت بخشش تمام یا بخشی از مهریه را بدهد. هرچند این وکالت کمتر دیده می شود اما مانع قانونی وجود ندارد. ولی مشکل این وکالت نامه ها که زوج ، وکیل زوجه می شود آزمایش بارداری یا بکارت است که باز هم نیازمند حضور زوجه برای آزمایش بارداری و یا تست بکارت می باشد.

وکالت در طلاق به دو دسته تقسیم می شود:

  1. وکالتی که به دلیل امضای شروط 12 گانه ضمن عقد نکاح و با تحقق یکی از این شروط محقق می شود. این نوع از وکالت باید نزد دادگاه احراز شود. بدین منظور زوجه باید دعوای طلاق به درخواست زن را مطرح کند و با اثبات تحقق این شروط، خود را مطلقه سازد. (توضیح بیشتر)
  2. وکالتی که مرد مستقیماً به همسر یا شخص دیگر برای طلاق می دهد. در عرف رایج وکالت در طلاق و حق طلاق در این دسته قرار می گیرد. دقت کنید حق طلاق واژه ای غلط است که به اشتباه بین مردم رایج شده. ولی حتی اگر در سند ازدواج شما به جای وکالت در طلاق از عنوان حق طلاق استفاده شده باشد، معمولاً دادگاه ها می پذیرند و مشکلی ایجاد نخواهد شد.

 

نحوه اعطای وکالت زن از مرد در طلاق:

گرفتن وکالت زن در طلاق از مرد به دو روش امکان پذیر است یا به صورت شرط ضمن عقد نکاح که در سند ازدواج درج می شود و یا به صورت مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی و اخذ وکالت در طلاق از زوج. (اگر زوج خارج از کشور باشد اعطای وکالت از طریق تنظیم وکالتنامه طلاق در سفارت یا کنسولگری ایران ممکن است.)

دقت کنید وکالتی که در سند ازدواج داده می شود، غیر قابل عزل است و مرد بعدها نمی تواند مانعی در وکالت ایجاد کند.

اما وکالتی که بعداً در دفتر اسناد رسمی تنظیم می شود معمولاً با حق عزل است مگر به غیرقابل عزل بودن تصریح گردد یا برای آن مهلتی در نظر گرفته شود که در این صورت پس از انقضای مدت، وکالت ساقط می گردد.

نکنه مهم دیگر اینکه دادن وکالت در طلاق به زن، موجب نمی شود که مرد حق طلاق نداشته باشد. شوهر همیشه می تواند همسر خود را طلاق دهد. حتی در صورتی که در سند ازدواج قید شود که شوهر حق طلاق ندارد، این شرط باطل و بلااثر است.

از سوی دیگر این وکالت می تواند به زن یا به هر شخص دیگری داده شود. چه این شرط در سند ازدواج قید شود چه در دفترخانه اسناد رسمی.

 

 

وکالت زن از مرد در طلاق

 

 

نکات اعمال وکالت در طلاق:

  1. شخصی که از طرف مرد وکیل در طلاق شود، تنها در صورتی می تواند مستقیماً به دادگاه مراجعه کند که خود وکیل دادگستری باشد. در غیر این صورت، برای طی مراحل دادگاه الزاماً باید به وسیله وکیل اقدام کند. این وکیل، استثنائاً وکیل مع الواسطه خواهد بود. برای مثال در طلاق توافقی، زن از طرف مرد به وکیل دادگستری وکالت می دهد. پس وکیل دادگستری به عنوان وکیل مرد به همراه زن به دادگاه مراجعه خواهند نمود.
  2. با داشتن وکالت در طلاق، زن می تواند دادخواست طلاق توافقی مطرح کند. (توضیح بیشتر مراحل طلاق با وکالت در طلاق)
  3. اینکه وکالت در چه مواردی در اختیار زن قرار بگیرد، بسیار اهمیت دارد. هر چه وکالت زن، کامل تر باشد، رسیدگی دادگاه آسان تر و به نفع وی خواهد بود. ( موارد مهم در تنظیم وکالت در طلاق)
  4. پس از صدور رای به واسطه ی وکالت در طلاق و طی مهلت تجدیدنظرخواهی یا اسقاط آن، دیگر مرد حق اعتراض به آن را نخواهد داشت. مشروط بر اینکه رای مطابق اختیارات وکالتنامه صادر شده باشد.
  5. طلاق به واسطه ی وکالت زن از مرد، معمولاً زیر مجموعه ی طلاق خلع و مبارات قرار می گیرد و بائن تلقی می شود.

[/vc_column_text][vc_btn title=”طلاق به درخواست زن” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-at-the-request-of-the-woman%2F|||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.