loader image

حذف نام همسر از شناسنامه

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

حذف نام همسر از شناسنامه
173
24 می 2020
AdminNoorlaw

 

حذف نام همسر از شناسنامه

وجود نام همسر سابق در شناسنامه، دغدغه بسیاری از جوانانی است که قصد ازدواج مجدد دارند. حذف نام همسر سابق از شناسنامه می تواند بار روانی وجود را کاهش دهد. در نتیجه با وجود شرایطی امکان حذف نام برای زوجین ایجاد شده است.

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

  1. حذف نام هسر بعد از طلاق غیر مدخوله:

در صورتی که در رای دادگاه، باکره و غیرمدخوله بودن زوجه و بائن بودن طلاق تصریح شود، هر یک از زوجین می تواند با مدارک لازم به اداره ثبت احوال مراجعه کرده و درخواست صدور شناسنامه المثنی نماید .

دقت کنید سابقاً نام زن از شناسنامه مرد پاک نمی شد، ولیکن با صدور رای دیوان عدالت اداری در سال 91 این ایراد مرتفع گردید و هم اکنون در صورت تصریح حکم دادگاه به غیرمدخوله بودن طلاق، اداره ثبت ملزم به صدور شناسنامه جدید بدون نام همسر سابق برای آقایان و خانم ها می باشد.

 

مستند قانونی حذف نام همسر سابق از شناسنامه:

تنها قانون حذف نام همسر از شناسنامه ماده ۳۳  قانون ثبت احوال می شود که مقرر کرده است: «کلیه وقایع ازدواج و طلاق یا مرگ زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود ولی در شناسنامه به شرح ذیل انعکاس خواهد یافت:

در المثنی شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق و یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است منعکس خواهد شد. ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه درج نخواهد شد.»

متن رای هیات عمومی دیوان چنین است: «حکم مقرر در قسمت آخر ماده ۳۳ قانون ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و اطلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه زوجین است بنابراین مفاد بخشنامه به شماره ۴۳۲۰/۱ مورخ ۱۳۷۰/۱۰/۱۴ سازمان ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و طلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله را منحصرا در المثنی شناسنامه زوجه پذیرفته و در نتیجه دایره مشمول قانون را محدود و تضییق کرده است خلاف قانون تشخیص داده می شود و بر تجویز قسمت دوم ماده ۲۵ قانون دیوان عدالت اداری ابطال می گردد.»

 

  1. حذف نام همسر بعد از طلاق مدخوله:

حذف نام همسر اول از شناسنامه منوط به انتخاب همسر دوم و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت نام همسر دوم در شناسنامه فرد است. بنابراین به صرف انتخاب همسر و معرفی آن نمی توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.این امر سبب می شود همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع شود.

نکته مهم اینکه این مقرره تنها در خصوص ازدواج دوم میسر است. لذا ازدواج های بعدی موجب پاک شدن نام همسر سابق نخواهد شد.

 

  1. حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه:

در صورتی که زن یا مرد پس از فوت همسر خود، ازدواج جدیدی داشته باشد، می‌تواند پس از ثبت ازدواج دوم، با مراجعه به اداره ثبت احوال و انجام مراحل قانونی آن، نسبت به حذف نام همسر فوت شده اقدام کند.

نکته قابل توجه در این بین این است که؛ در این قانون اشاره‌ای به فرزندان نشده است، چه اینکه مطابق اطلاق مقرره فوق حذف نام زن یا مرد از شناسنامه دیگری حتی در صورت وجود فرزند نیز امکان پذیر خواهد بود هرچند که نام پدر یا مادر در شناسنامه فرزندان درج خواهد شد.

 

  1. عقد موقت:

در ازدواج موقت یا همان صیغه ،لزوما مشخصات زن و مرد در شناسنامه ثبت نمی شود مگر در صورت فرزند آوری. پس مشخصات فرزندان حاصل از این ازدواج در شناسنامه پدر و مادر قید می شود و هیچ راهی برای عدم ثبت آن وجود ندارد.

 

نحوه حذف نام همسر از شناسنامه:

در طلاق غیرمدخوله، شخص باید اصل و یا کپی طلاق نامه و همچنین دادنامه طلاق غیر مدخوله را به اداره ثبت احوال و یا دفاتر پیشخوان دولت تحویل دهند و در ادامه برای درخواست صدور شناسنامه جدید اقدام کنند. سپس مراجع ذی ربط با صدور شناسنامه جدید بدون قید ازدواج پیشین موافقت خواهند کرد.

در طلاق مدخوله، شخص می تواند با در دست داشتن مدارک شناسایی و عقدنامه جدید،به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و خواستار حذف نام همسر اول شود.

 

نکته قابل توجه اینکه در صورت حذف نام همسر از شناسنامه، این اطلاعات همچنان در سوابق ثبت احوال باقی می ماند. اگر شخصی می خواهد مطمئن شود نامزدش پیش از این ازدواجی نداشته، می تواند گواهی تجرد دریافت کند. این گواهی سوابق سجلی شخص را به طور کامل در خود دارد.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”شروط 12 گانه ضمن عقد ازدواج” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2F12-conditions-during-marriage%2F|title:%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B7%2012%DA%AF%D8%A7%D9%86%D9%87%20%D8%B6%D9%85%D9%86%20%D8%B9%D9%82%D8%AF%20%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AD||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.