loader image

دعوای الزام به پرداخت نفقه

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

دعوای الزام به پرداخت نفقه
178
9 نوامبر 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

دعوای الزام به پرداخت نفقه

نفقه پرداخت مخارج متعارف زندگی دیگری است. قانون برای زن، فرزندان و اقارب حق دریافت نفقه را پیش بینی کرده است. در صورتی که شخص موظف به پرداخت نفقه از پرداخت امتناع کند، امکان طرح دعوا جهت مطالبه نفقه و یا طرح شکایت عدم انفاق وجود دارد. در این مقاله به بررسی دعوای الزام به پرداخت نفقه می پردازیم.

 

شرایط لازم جهت طرح دعوای الزام به پرداخت نفقه

  1. شرایط مطالبه زن

الف) عقد دائم: در ازدواج موقت زن مستحق دریافت نفقه نیست. مگر جایی که حین عقد، پرداخت نفقه شرط شود. اما در ازدواج دائم، پرداخت نفقه بدون هیچ پیش شرطی وظیفه شوهر است.

ب) تمکین زن: در صورتی زن می تواند قانوناً از شوهر خود نفقه پرداخت کند که خودش نیز وظابف زناشوییش را انجام دهد و اصطلاحاً تمکین کند و یا زمانی که زن از حق حبس خود استفاده کند. یعنی تمکین خود را منوط به دریافت کامل مهریه نموده باشد. در غیر این صورت زن ناشزه محسوب شده و امکان دریافت نفقه را ندارد.

 

  1. شرایط مطالبه فرزندان و اقارب

الف) در صورتی می توان مطالبه نفقه نمود که شخص نفقه گیرنده منبع درآمدی برای خود نداشته باشد.

ب) تنها نفقه آینده را می توان مطالبه کرد و نفقه گذشته قابل مطالبه نیست.

ج) در نفقه فرزندان، دختر تا زمان ازدواج و پسر تا سن 18 سالگی و پس از آن در صورتی که دانشجو باشد یا توانایی کار کردن نداشته باشد، امکان مطالبه نفقه وجود دارد.

دعوای مطالبه نفقه

  1. برای شروع لازم است دادخواستی به طرفیت شخص نفقه دهنده داده شود. دعوای مطالبه نفقه، دعوای مالی است . در صورتی که نفقه موضوع مطالبه کمتر از 20 میلیون تومان باشد، پرونده به شورا و در غیر این صورت به دادگاه ارجاع می شود.
  2. در این دعوا می­توان صدور قرار تامین خواسته را جهت توقیف اموال زوج درخواست کرد تا در فاصله­ تقدیم دادخواست و صدور رای شوهر مبادرت به فروش اموال خود نکند.
  3. طرح دعوی کیفری ترک انفاق مانع از طرح دعوای حقوقی نخواهد شد و بالعکس.
  4. برای اثبات عدم پرداخت نفقه می­توان به شهادت شهود و انجام تحقیقات محلی استناد نمود.
  5. در دادخواست می­توان محکومیت شخص نفقه دهنده به پرداخت هزینه­ دادرسی را نیز مطالبه نمود.
  6. مستند به ماده ۲۰ قانون حمایت خانواده می توان ضمن درخواست نفقه، صدور دستور موقت مبنی بر پرداخت مبلغی به عنوان نفقه به طور علی الحساب را از دادگاه درخواست کرد تا در مدت دادرسی تا قطعی شدن رای دادگاه زن بدون هزینه زندگی نماند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران ” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.