loader image

09017088902-02122864936

noorlawwi@gmail.com

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

سبد خرید

  • English

دعوای الزام به تهیه مسکن

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

دعوای الزام به تهیه مسکن
2
28 نوامبر 2020
AdminNoorlaw

 

دعوای الزام به تهیه مسکن

یکی از وظایف اصلی شوهر در خانواده، ایجاد زندگی بدون دشواری برای همسر و فرزندانش است. این موضوع که پرداخت نفقه نام گرفته شامل تهیه مسکن متناسب با شئونات زوجین، وسایل زندگی و پرداخت هزینه های متعارف جهت زندگی است. در صورت عدم تهیه این موارد، زوجه می تواند دعوای الزام به پرداخت نفقه یا تهیه دیگر وسایل زندگی را طرح نماید.

 

شرایط منزل مسکونی مناسب برای زن

منزل مسکونی باید ویژگی‌های اولیه‌ای داشته باشد تا بتوان آن را به عنوان مسکن مستقل از سوی مرد پذیرفت. این ویژگی‌ها شامل داشتن اتاق مستقل، آشپزخانه مستقل، حمام مستقل و مجموعا فضایی مستقل می‌شود. همچنین باید با شان زن متناسب باشد.

مرد حق ندارد همسر خود را در خانه‌ای که با پدر و مادر یا خانواده‌اش مشترک است سکونت دهد و در چنین مواردی، در صورت اعتراض زن و طرح موضوع در دادگاه، اگر مرد با برخی ترفندهای خاص مثلا اقدام به درست کردن حمام در گوشه‌ای از حیاط یا ساختن آشپزخانه‌ای در بالکن خانه برای همسرش کند و به این صورت بخواهد فضای مشترک را به عنوان محل سکونت مستقل به دادگاه ارائه کند.

دادگاه با اعزام کارشناس، محل مذکور را بررسی می‌کند و در صورت برخورد با چنین مواردی، این منزل مسکونی را به عنوان منزل مسکونی مستقل نخواهد پذیرفت.

از سوی دیگر ممکن است زنی به مرور از لحاظ شان اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در سطح بالایی قرار گیرد و مثلا با طی کردن مدارج تحصیلی در یک اداره مدیر کل شود، در چنین مواردی مرد نیز موظف است در صورت درخواست همسرش منزلی مسکونی متناسب با شان او تهیه کند و از نظر قانونی این حق را ندارد که مثلا او را در منطقه‌ای سطح پایین اسکان دهد یا برای او در مناطق حاشیه شهر و حلبی‌آباد خانه تهیه کند.

 

 

[/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][/vc_row]

 

 

زندگی در منزل پدرشوهر

زوج می بایستی منزلی تهیه کند که در عرف مستقل محسوب شود. در نتیجه وجود منزل مستقل از پدر شوهر و مادر شوهر از حقوق زن محسوب می شود. اگر شوهر محل سکونت پدر و مادر خود را برای سکونت خود و زوجه انتخاب نموده باشد، می توان الزام وی به تهیه مسکن مستقل را خواست.

 

زندگی جدای از شوهر

چنانچه زندگی زن در منزل مشترک متضمن ضرر مالی، جانی و حیثیتی برای زن باشد، او می تواند مسکن جداگانه اختیار کند و در این صورت مرد مکلف به پرداخت نفقه به زن خواهد بود. یعنی می توان الزام وی به تهیه مسکنی جدای از او را خواست.

 

دعوای الزام به تهیه مسکن ( منزل مشترک یا مستقل)

در صورتی که شوهر پس از ازدواج خانه ای جهت زندگی مشترکشان تهیه نکرده باشد یا برای مثال با پایان مدت اجاره منزل، آن را تمدید ننماید و محل جدیدی نیز برای زندگی درنظر نگرفته باشد، زن می تواند از دادگاه الزام وی را به تهیه مسکن بخواهد.

دقت کنید اگر شوهر محلی را جهت زندگی در اختیار زن قرار دهد دیگر خرید، رهن، اجاره یا اجازه از مالک جهت زندگی اهمیتی ندارد و پرداخت نفقه محقق شده است.

 

 

مراحل دعوای الزام به تهیه مسکن

  1. ثبت دادخواست: در ابتدا لازم است زوجه با در دست داشتن مدارک لازم به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و دادخواست خود را ثبت نماید.

 

مدارک لازم جهت طرح دعوای الزام به تهیه مسکن

الف) عقدنامه یا رونوشت آن،

ب) شناسنامه و کارت ملی زوجه

ج) کپی شناسنامه و کارت ملی شوهر

قبل از ثبت دادخواست بایستی در سامانه ثنا (ابلاغ الکترونیک قضایی )ثبت نام کنید. هزینه دادرسی این دعوا معادل دعاوی غیر مالی است.

همچنین وجود 1- استماع شهادت شهود و مطلعين. 2- تحقیقات محلی. 3- شماره پرونده استنادي. 4- ساير دلايل و مستندات برای اثبات اظهارات زوجه در دادگاه می تواند مفید باشد.

 

  1. جلسه رسیدگی: دادگاه با تعیین وقت و اخطار به شوهر جلسه رسیدگی تشکیل میدهد و استماع خواسته زوجه و دفاعیات زوج میکند و در نهایت اقدام به تصمیم گیری میکند.

 

نمونه دفاعیات شوهر:

الف) اثبات نشوز زن: اگر شوهر ثابت کند زن از وی تمکین نمی کند یا اصطلاحاً ناشزه است و پیش از این دعوای الزام به تمکین علیه زوجه طرح نموده که منجر به محکومیت زوجه شده است اما همچنان زوجه از تمکین امتناع می نماید، دیگر مکلف به پرداخت هیچگونه نفقه و تهیه مسکن نیست.

ب) اثبات تهیه مسکن متناسب: زوج می تواند مستنداتی به دادگاه ارائه نماید که منزل مورد نظر توسط شخصی مثل پدر در اختیار او جهت زندگی مشترک قرار گرفته است.

ج) اثبات سوءنیت زن: بسیاری مواقع دادگاه ها با توجه به شرایط زوجین، این دعوا را رد می نمایند زیرا برای دادگاه محرز می شود تنها هدف زن از طرح چنین دعوایی، بهره برداری از آثار کن یعنی ایجاد حق طلاق برای وی بوده است. برای مثال زوجه جهیزیه خود را مسترد کرده و در اظهاراتش عدم تمایل به زندگی مشترک به وضوح قابل استنباط است.

 

  1. اجرای رای: زوج می بایستی مقدمات تمکین مثل تهیه مسکن و (اثاث منزل) را تهیه کند. رویه عملی دادگاه های خانواده سراسر کشور چنین است که در مرحله رسیدگی یا اجرای حکم بوسیله مددکاری، کلانتری و غیره دستور بازدید از مسکن تهیه شده توسط زوج را صادر می شود.

 

آثار دعوای الزام به تهیه مسکن

  1. شوهر از طرف دادگاه محکوم می شود ملکی درخور شان زوجه تهیه نماید. این موضوع از طرف دادگاه بررسی می شود و در صورت تهیه ملک خلاف شان، دادگاه وی را ملزم به تهیه ملک متناسب می نماید.

بنابراین اگر شوهر منزل را در شهر دیگری تهیه کند، بسیاری از دادگاه ها با احراز سوءنیت وی، این ملک را نمی پذیرند و در مقام دفاع بیان می کنند که هدف تهیه مسکن مستقل زندگی مشترک زوجین بوده و نه تنهایی زندگی کردن زن.

  1. اگر زوجه حق تعیین مسکن داشته باشد، تنها مسکنی مورد پذیرش دادگاه قرار می گیرد که توسط زن تعیین شده باشد.
  2. در صورت عدم تهیه مسکن توسط شوهر، به دلیل عدم پرداخت نفقه زن می تواند عسر و حرج خود را ثابت و حق طلاق پیدا کند.

(نمونه دادخواست و رای الزام به تهیه مسکن مستقل)

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”دعوای الزام به پرداخت نفقه” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Flitigation-to-pay-alimony%2F|title:%D8%AF%D8%B9%D9%88%D8%A7%DB%8C%20%D8%A7%D9%84%D8%B2%D8%A7%D9%85%20%D8%A8%D9%87%20%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA%20%D9%86%D9%81%D9%82%D9%87||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به درخواست زوجه” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-at-the-request-of-the-woman%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%20%D8%B2%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.