loader image

عقیم بودن و نازایی همسر

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

عقیم بودن و نازایی همسر
206
27 جولای 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

عقیم بودن و نازایی همسر

 

عقیم بودن و نازایی همسر پدیده ای است که ممکن است از بدو تولد همراه شخص باشد و یا عارضه ای که در طول زندگی برای وی حاصل گردد. همچنین دلایل بسیار مختلفی برای آن وجود دارد که بعضاً قابل درمان و در برخی موارد غیر قابل درمان است. در بسیاری از مواقع نیز با استفاده از تکنولوژی روز پژشکی می توان فرزند آوری نمود.

امروزه یکی از شایع ترین علت های طلاق، نازایی یکی از زوجین است. در صورتی که زن عقیم باشد، شوهر بدون نیاز به اثبات این امر می تواند مراحل طلاق را طی کند و هیچگاه لازم نیست علت طلاق را ذکر نماید. اما حقوق مالی زن مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل و… به خاطر عقیم بودن از بین نمی رود. موارد عدم تعلق حقوق مالی به زن محدود به تصریح قانون است. برای مثال در مهریه در صورتی که رابطه زناشویی برقرار نشده باشد، نیمی از مهریه حین طلاق قابل پرداخت نیست. و در نفقه تنها در صورتی غیر قابل پرداخت می شود که زن ناشزه باشد.

اما در خصوص عقیم بودن و نازایی شوهر و درخواست طلاق زوجه بحث متفاوت است. زیرا زوجه باید برای طلاق یکی از علل قانونی را ثابت کند. (سایر علل قانونی)

 

عقیم بودن و نازایی همسر به دو صورت می تواند به زن حق طلاق دهد:

  1. در صورت امضاء شروط 12 گانه دفترچه نکاح، اگر 5 سال از تاریخ ازدواج گذشته باشد، در این مدت زوجین صاحب فرزند نشوند، بسیاری از دادگاه ها حکم به طلاق می دهند. برخی دیگر از دادگاه ها مدرکی دال بر عقیم بودن و عدم توانایی فرزندآوری مرد را نیز لازم می دانند. لذا سوابق پزشکی نیز باید ضمیمه دادخواست تقدیم شود.

 

  1. اثبات عسر و حرج زن به علت ناباروری مرد: در بسیاری از مواقعی که در سند ازدواج شروط 12گانه به امضای طرفین نرسیده است، زن با اثبات دشواری زندگی به علت تحقق یکی از موضوعات این شروط و یا به طور کلی هر امری که ادامه زندگی را برای وی مشکل نموده باشد، می تواند دادخواست طلاق دهد. معمولاً برای عسر و حرج به علت عقیم بودن مرد، دادگاه ها گذشت چند سالی از زندگی مشترک را لازم می دانند.

 

نحوه طلاق:

روند رسیدگی به درخواست طلاق به علت عقیم بودن مورد، مشابه سایر موارد طلاق به درخواست زوجه است. اما در این پرونده دادگاه ها معمولاً نظریه پزشکی قانونی را لازم می بینند. در صورت تایید عقیم بودن مرد توسط پزشکی قانونی حکم به طلاق صادر می کنند.

 

حقوق مالی زوجه:

زوجه ای که دادخواست طلاق به علت عقیم بودن شوهر را مطرح نموده، پس از احراز ناباروری شوهر، می تواند برخی از حقوق مالی خود را نیز مطالبه کند. از جمله مهریه، نفقه و اجرت المثل ایام زوجیت را. دقت کنید مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت در صورتی ممکن است که شرایط آن فراهم باشد.  اما امکان مطالبه نحله و تنصیف دارایی تنها در صورتی مطرح می شود که طلاق به درخواست مرد باشد.

 

 

نازایی و عقیم بودن همسر
نازایی و عقیم بودن همسر

 

نکاتی پیرامون عقیم بودن و نازایی همسر :

  1. در صورتی که درمان مرد مستلزم مشارکت زن باشد، این امر نافی امکان طلاق به درخواست زوجه نخواهد بود. مثلاً در صورتی که تزریق اسپرم به درون تخمک و یا بارور کردن تخمک و کاشت درون رحم امکان معالجه عقیم بودن مرد را فراهم نماید ولی زوجه از انجام اعمال مذکور استنکاف ورزد باز هم زن حق طلاق دارد، زیرا نمی‌توان به دلیل عیبی که در شخص دیگری وجود دارد، الزام زن به انجام عمل پزشکی را خواستار شد. بنابراین، حق طلاق زن به دلیل عقیم بودن مرد به قوت خود باقیست و معالجه عقیم بودن مرد نفی کننده این حق مکتسبه نیست.
  2. در مواردی که امکان درمان مرد وجود دارد، رویه واحدی در خصوص امکان طلاق ایجاد نشده است. اما در صورتی که درمان وی جنبه احتمالی داشته باشد، این احتمال نافی حق طلاق زن نیست.
  3. موارد فسخ نکاح به دلیل عیوب مرد در قانون مدنی بر شمرده است. عقیم بودن و ناباروری مرد، دلیلی برای فسخ نکاح نیست. اما اگر دلیل عقیم بودن مرد، کوتاه بودن آلت تناسلی و یا اخته بودن مرد باشد و مرد امکان برقراری رابطه جنسی به این دلایل و عیوب را نداشته باشد، مورد از موارد فسخ نکاح می‌باشد و می‌توان دادخواست فسخ نکاح مطرح نمود.
  4. همانطور که بیان شد، گذشت 5 سال از زندگی مشترک برای احراز عقیم بودن کافی است. لذا بسیاری از دادگاه ها دلیل پزشکی را برای حکم طلاق لازم نمی دانند. اما برخی دیگر از محاکم، احراز ناباروری را منوط به ارائه دلایل و سوابق پزشکی می دانند.

(نمونه رای طلاق به علت عقیم بودن شوهر)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به درخواست زن” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-at-the-request-of-the-woman%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%20%D8%B2%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.