loader image

زندان به خاطر مهریه

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

زندان به خاطر مهریه
180
25 نوامبر 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

زندان و حبس به خاطر مهریه

اگر مهریه مال مشخص و معینی نباشد، مثل طلب یک طلبکار با آن برخورد می شود. یعنی زن می تواند از طریق دادگاه یا اجرای ثبت آن را مطالبه کند، اموال وی را توقیف و حساب های وی را مسدود نماید. همچنین در صورت وجود شرایطی امکان زندان رفتن شوهر به خاطر عدم پرداخت مهریه وجود دارد.

 

مراحل زندان رفتن شوهر به خاطر عدم پرداخت مهریه

  1. لازم است زن دعوای مطالبه مهریه را در دادگاه طرح نموده باشد. بدین منظور مدتی از 1 ماه تا 1 سال زمان می برد تا رای قطعی پرداخت مهریه علیه شوهر صادر شود.
  2. پس از صدور رای قطعی محکومیت، به درخواست زن اجرائیه ای علیه شوهر صادر می شود و وی 10 روز مهلت اجرای رای دادگاه را دارد.

پس از صدور اجراییه، شوهر یک ماه فرصت دارد که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به دادگاه صادر کننده رای مهریه بدهد اگر در ظرف مدت یک ماه از صدور اجراییه، دادخواست مذکور داده شود امکان جلب شوهر تا پایان تعیین تکلیف قطعی دادگاه در خصوص اعسار مهریه وجود ندارد بدیهی است که با قطعی شدن حکم اعسار اگر شوهر پیش پرداخت مهریه و یا اقساط را پرداخت نکند امکان جلب وجود دارد.

  1. پس از طی این مدت، نوبت به اجرای اجباری رای می شود. یعنی زن می تواند اموال وی را توقیف و به مزایده بگذارد.

اگر زن مالی را از شوهر توقیف کرده باشد رویه محاکم خانواده به این صورت است که تا پایان برگزاری مزایده و تعیین تکلیف مال توقیف برای مابقی مهریه که بیشتر از مبلغ مال توقیف شده باشد تا سقف ۱۱۰ سکه، حکم جلب صادر نمی کنند. لذا چنانچه زن از طریق تامین خواسته مالی را از شوهر توقیف کرده باشد پس از قطعیت حکم و صدور اجراییه نیز نمی تواند جلب شوهر را از بابت مهریه دریافت کند.

  1. تا پیش از دستور العمل رئیس قوه قضائیه رویه دادگاه ها این بودکه ابتدا زوجه باید استعلامات سه گانه را انجام دهد. در صورتی که مالی از شوهر پیدا نشود، درخواست جلب وی را نماید.

استعلامات سه گانه شامل استعلام املاک شوهر از اداره ثبت اسناد و اموال، استعلام از بانک ها جهت شناسایی حساب های بانکی وی و استعلام از راهور ناجا جهت شناسایی خودرو های شوهر است.

  1. با اتمام این مراحل می توانست درخواست جلب شوهر را نمود.اگر زن آدرسی از شوهر دارد باید به واحد اجرای احکام ارائه دهد و الا درخواست جلب سیار نماید.
  2. زندانی شدن شوهر در این موارد، مدت مشخصی ندارد. هر زمان که مهریه ( و یا اقساط) معوقه پرداخت شود یا اعسار مجدد زوج برای دادگاه ثابت شود از زندان آزاد می شود.

با وجود مقررات عمومی در باب جلب شوهر، در حال حاضر بنا به دستورالعمل رئیس قوه قضائیه، دادگاه ها حتی الامکان از حبس شوهر به خاطر مهریه امتناع می کنند. لذا در وضعیت کنونی تا تغییرات بعدی، امکان جلب شوهر تقریباً ممکن نیست.

 

 

[/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][/vc_row]

 

شرایط زندان رفتن شوهر به خاطر مهریه

  1. حبس شوهر درخواستی است که تنها در مطالبه مهریه از طریق دادگاه قابل اجرا است. لذا در صورتی که مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت صورت گرفته باشد، درخواست جلب شوهر و حبس وی برای زن وجود نخواهد داشت.
  2. در صورتی می توان شوهر را جلب و زندانی نمود که مالی از او شناسایی نشود یا این مال مشمول مستثنیات دین نباشد.
  3. اگر شوهر دعوای اعسار از پرداخت محکوم به طرح نمود، دادگاه پرداخت مهریه را برایش قسط بندی می کند. اما با تاخیر در پرداخت دو یا سه قسط، امکان درخواست حبس وی برای زوجه وجود دارد.
  4. تنها تا میزان 110 سکه می توان درخواست جلب و حبس شوهر را نمود. پس اگر شوهر 110 سکه را داده باشد، برای مابقی باید به راه های دیگر رجوع کرد و امکان زندانی کردن شوهر در هیچ صورت برای زن وجود ندارد. حتی اگر تمکن مالی بالای شوهر ثابت شده باشد و به دلیل لجاجت از پرداخت آن امتناع بنماید.

با وجود مقررات عمومی در باب جلب شوهر، در حال حاضر بنا به دستورالعمل رئیس قوه قضائیه، دادگاه ها حتی الامکان از حبس شوهر به خاطر مهریه امتناع می کنند. لذا در وضعیت کنونی تا تغییرات بعدی، امکان جلب شوهر تقریباً ممکن نیست.

 

ماجرای 110 سکه

بر اساس قانون جدید زندان برای مهریه؛ ضمانت اجرایی حکم جلب در خصوص مهریه، فقط تا میزان ۱۱۰ سکه بهار آزادی (معادل آن) مقدور می‌باشد و مهریه بیش از ۱۱۰ سکه از احکام حبس مبری است. به تعبیر دیگر؛ عدم پرداخت مهریه به میزان ۱۱۰ سکه از جانب مرد، موجب اجرای حکم جلب و حبس وی خواهد شد ولی عدم پرداخت مهریه بیش از ۱۱۰ سکه، حکم جلب و حبس را به همراه ندارد و زوجه بایستی اموال و دارایی مرد را به دادگاه معرفی نماید تا روند تامین اموال و وصول مهریه صورت پذیرد.

بر خلاف تصور عامه مردم، مهریه بیش از ۱۱۰ سکه قابل دریافت از جانب زن است ولی فقط روال قانونی به این ترتیب مقرر شده است که؛ در مهریه کمتر از ۱۱۰ سکه، مرد به هر نحوی مکلف به پرداخت آن بوده و عدم پرداخت از جانب وی سبب صدور حکم جلبش خواهد شد اما در خصوص مهریه بیش از ۱۱۰ سکه؛ زن بایستی اموال شوهرش را به دادگاه معرفی نماید تا دادگاه نسبت به توقیف و تامین اموال اقدام نماید و حکم جلب برای مرد صادر نمی‌شود.

از سوی دیگر مطابق قانون اجرای محکومیت های مالی مصوب سال 1394، طبق قانون جدید زندان برای مهریه؛ پس از صدور حکم قطعی پرداخت مهریه برای مرد، وی به مدت یک ماه مهلت دارد که نسبت به تقدیم دادخواست اعسار و درخواست تقسیط مهریه اقدام نماید و طبق مقررات؛ در صورتی که مرد در طی این مدت یک ماهه نسبت به تقدیم دادخواست اعسار اقدام نماید، حکم جلب وی تا مادامی‌ که روند قانونی دادخواست اعسار در حال سپری شدن است، اجرا نخواهد شد.

دقت کنید، در مواردی که پس از پذیرش دادخواست اعسار و درخواست تقسیط مهریه؛ مرد از پرداخت پیش قسط و اقساط مهریه امتناع ورزد، حکم جلب وی اجرا شده و محکومیت حبس در انتظارش خواهد بود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”راه های مطالبه مهریه” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdemand-for-dowry%2F|title:%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D9%87%20%D9%85%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به درخواست زن” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-at-the-request-of-the-woman%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%20%D8%B2%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.