loader image

جنون و دیوانگی شوهر

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

جنون و دیوانگی شوهر
184
24 می 2020
AdminNoorlaw

 

جنون و دیوانگی شوهر

جنون و دیوانگی زمانی بر روی فرد صدق می کند که اختلالات روانی نا حدی باشد که زندگی فرد را مختل کند. و فرد در انجام افعالش اراده و اختیار مانند دیگران را نداشته باشد. در صورت دیوانگی شوهر ، زن می تواند به همین خاطر، ازدواجش را فسخ کند و یا طلاق بگیرد.

قانون مدنی جنون را تعریف نکرده است، اما طبق نظر فقها جنون یعنی اختلال عقل. بنابراین فراموشی‌های سریع الزوال، بیهوشی‌های ناشی از هیجانات ناگهانی، و نیز بیماری صرع (غش) جنون محسوب نمی‌شود. منظور از اختلال عقل آن است که شخص در انجام وظایف عادی و معمولی روزانه خود نامتعادل شده و اعمال بدون هدف از او سر بزند.

جنون و دیوانگی شوهر بسته به درجه و میزانش می تواند برای شخص حق فسخ نکاح و یا حق طلاق ایجاد کند. تعیین این میزان بر عهده پزشکی قانونی است. پزشکی قانونی زمانی که وجود امراض روحی در فرد را تایید می کند، تعیین می کند که ایم میزان به درجه جنون رسیده است یا خیر. در صورتی که به درجه جنون رسیده باشد، زوجه وی حق فسخ نکاح پیدا می کند. اما اگر کمتر از این حد باشد، حق طلاق برای وی ثابت خواهد شد.

توجه کنید که جنون یک فرض یا اماره قانونی نیست بلکه واقعه‌ای است که باید وجود آن احراز شود و به تایید کارشناس مربوطه، که در حال حاضر پزشکی قانونی است، برسد و تایید یا عدم تایید آن، مبنای صدور حکم مرجع قضایی قرار ‌گیرد. لذا دادگاه ها با وجود سوابق درمانی شخص بیمار، تایید پزشکی قانونی را لازمه احراز جنون می دانند.

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

فسخ به دلیل جنون و دیوانگی شوهر :

ماده 1122 قانون مدنی بیان می دارد: «جنون هر یک از زوجین، به شرط استقرار اعم از اینکه مستمر یا ادواری باشد برای طرف مقابل از موجبات «حق فسخ» است. » همان‌طور که از نص ماده مزبور پیداست، باید جنون در شخص دیوانه، به‌صورت دائمی یا ادواری مستقر باشد و در صورتی‌که موقت و قابل درمان باشد، از موجبات حق فسخ نخواهد بود.

دقت کنید اگر زن حین عقد از جنون شوهر مطلع بوده و با این وجود ازدواج کرده باشد، حق فسخ برای وی وجود ندارد، لذا باید به طلاق روی آورد. اما اگر بی اطلاع باشد یا زمانی که جنون پس از عقد و ازدواج عارض شده باشد، حق فسخ برای وی ثابت است.

اعمال حق فسخ فوری است. یعنی اگر از زمانی که زن متوجه جنون همسرش می شود، مدت زیادی بگذرد، امکان فسخ نکاح از بین می رود. در این صورت امکان طلاق برای وی وجود خواهد داشت.

شرایط فسخ نکاح به علت جنون شوهر مطابق قواعد عام فسخ نکاح است.  به علاوه این موضوع که علاوه بر وجود سوابق پزشکی شوهر، استعلام پزشکی قانونی  دلیل اساسی دادگاه در حکم به فسخ نکاح خواهد بود. (مراحل فسخ نکاح)

 

طلاق به دلیل جنون و دیوانگی شوهر :

بند 4 از شروط ضمن عقد نکاح بیان می دارد:« جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح شرعا ممکن نباشد.» به زن وکالت در طلاق می دهد. لذا زمانی که این شروط به امضای طرفین رسیده باشد، زن از این امتیاز قانونی برخوردار است که با اثبات دیوانگی وی، او را طلاق دهد.

در صورتی که شروط ضمن عقد به امضای زوجین نرسیده باشد، زن می تواند با اثبات دیوانگی شوهر و عسر و حرج و صعوبت زندگی مشترک، درخواست طلاق بنماید. مطابق ماده 1130 قانون مدنی، در صورتی که زن اثبات کند شوهر وی دارای بیماری های روانی غیر قابل درمانی است که موجب اختلال در زندگی زناشویی می شود، حق طلاق پیدا می کند. مراحل طلاق به خاطر جنون شوهر، مطابق قواعد مربوط به طلاق عسر و حرجی است.(مراحل طلاق به درخواست زوجه)

 

تفاوت فسخ نکاح و طلاق

به طور خلاصه می توان تفاوت های زیر را برای دو روش انحلال نکاح فسخ و طلاق ذکر نمود:

  1. طلاق از طریق صیغه خاص و با حضور دو مرد عادل انجام می شود . ولی فسخ نکاح تشریفات خاص ندارد و به صرف اراده صاحب حق فسخ انجام می شود .
  2. برای اینکه عمل طلاق صحیح باشد ، زن باید دارای شرایط خاصی باشد . مثلا طلاق در حین عادت ماهیانه امکانپذیر نیست ؛ اما برای فسخ نکاح چنین شرایطی در نظر گرفته نشده است . بنابراین ، فسخ نکاح در این شرایط صحیح است .
  3. در مواقعی که طلاق از نوع طلاق رجعی باشد ، شوهر در مدت عده می تواند رجوع کند . اما در فسخ نکاح امکان رجوع وجود ندارد . بنابراین ، اینکه دوباره طرفین بتوانند با هم زندگی کنند منوط به انعقاد عقد نکاح جدید است .
  4. در طلاق به هر شکل توافقی یا به درخواست هر طرف، مراحل داوری یا مرکز مشاوره خانواده و سپس رسیدگی برای صدور گواهی عدم سازش یا حکم طلاق لازم است. اما در فسخ نکاح رسیدگی دادگاه تنها منوط به احراز وجود حق فسخ است . بنابراین ، دادگاه وظیفه ای در اصلاح روابط میان زن و مرد و ارجاع آنها به داوری نخواهد داشت .
  5. در صورتی که فسخ نکاح پیش از برقراری رابطه زناشویی باشد، هیچ مهریه ای به زن تعلق نمی گیرد. اما در طلاق پیش از برقراری رابطه زناشویی، نصف مهر برای زن ثابت خواهد بود.

(سایر تفاوت ها و شباهت های فسخ نکاح و طلاق)

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به دلیل عسر و حرج زن” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-due-to-a-womans-hardship%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84%20%D8%B9%D8%B3%D8%B1%20%D9%88%20%D8%AD%D8%B1%D8%AC%20%D8%B2%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به خاطر بیماری شوهر” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce_due_to_husbands_illness%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.