loader image

بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزندان

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزندان
180
31 می 2020
AdminNoorlaw

 

بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزندان

بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزندان دغدغه بسیاری از مادرانی است که قصد جدایی از همسر خود را دارند اما بودن در کنار فرزندشان از هر امری برایشان مهمتر است.

طبق قانون، در صورت جدایی والدین، حضانت فرزند تا 7 سالگی با مادر است و از 7 سال تا سن بلوغ به عهده پدر قرار می گیرد. دختران بعد از 9 سالگی تمام قمری و پسران پس از 15 سالگی تمام قمری امکان تصمیم گیری دارند که با چه کسی می خواهند زندگی نمایند. (حضانت چیست؟) همچنین امکان توافق بر حضانت فرزندان در پروسه طلاق برای والدین وجود دارد که دادگاه بر اساس توافق فق ما بین زوجین حکم می نماید.

روابط عاطفی و نگرانی های مادرانه و پدرانه موجب می شود که هر یک از والدین در تلاش باشند تا حضانت فرزندشان را از آن خود کنند.

در صورت وجود شرایط مورد پیش بینی قانونگذار و بنا به مصلحت طفل می توان از دادگاه تقاضای سلب حضانت از شخصی که حضانت بر عهده  اوست را نمود. (شرایط سلب حضانت) در بسیاری موارد هیچ کدام از این شرایط وجود ندارد و مدر به خاطر احساس مادرانه و روابط عاطفی خود با فرزندش در تلاش است تا هر طور شده حضانت را برای خود کند و بدین منظور حین طلاق از مهریه خود می گذرد تا بتواند فرزندش را نزد خود نگه دارد. (همه چیز در مورد ملاقات فرزند)

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

توافق بر حضانت

در حقوق خانواده نظر غالب بر این است که هیچ کدام از ابوین نمی تواند از خود در زمینه حضانت فرزند اسقاط حق کند گر چه رویه قضایی در طلاق های توافقی می پذیرد که زوجین با توافق حضانت را به دیگری واگذار کند زیرا همانطور که گفته شد حضانت هم جنبه حق دارد و هم جنبه تکلیف و با قبول حضانت پدر یا مادر و موافقت دیگری جنبه حتی حضانت دائم فرزند با توافق تفویض می شود و اگر مخالفت مصلحت طفل نباشد دادگاه هم ممانعتی ندارد.

عنایت داشته باشید که توافق زوجین برای حضانت در طلاق توافقی و غیر آن معتبر و لازم الاجراست ولی در آینده اگر بتوان برای دادگاه ثابت کرد که مصلحت طفل، سلامت یا تربیت او در معرض خطر است و برای دادگاه ثابت شود، حتی اگر قبلا توافقی بوده باشد ملاک برای دادگاه رعایت مصلحت طفل است.

 

بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزندان بدون توافق زوجین

اما این که می شود بخشش مهریه در قبال حضانت دائم فرزند قرار اگر رویه قضایی شفافیت لازم را ندارد و بین حقوقدان ها اختلاف نظر است. در طلاق خلع زن چیزی از مهریه یا غیر آن را در قبال طلاق بذل می کند که این مطلقا ارتباطی به حضانت فرزندان ندارد حال اگر قرارداد صلحی منعقد شود که زن مهریه را در قبال گرفتن حضانت دائم فرزند مشترک صلح کند به این معنی که مرد نتواند مطلقا حتی در صورت از بین رفتن صلاحیت مادر یا اثبات به صلاح فرزند نبودن حضانت با مادر نتواند حضانت دائم فرزند را پس بگیرد به نظر می رسد صحیح نبوده و با قواعد آمره قانونی در تعارض است. حضانت طفل و رعایت مصلحت او نمی تواند وجه المصالحه قرار گیرد.

 

نظر کمیسیون قضایی در بدل مهر مقابل کسب حضانت

سوال – نظر به این که حسب مدلول ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی (نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف ابوین است) در مدتی که حضانت با پدر است، اگر زوجه در قبال انتقال حضانت از ناحیه زوج، مهرش را به زوج بذل کند، در این فرض؛ اولا، آیا مهر بذل شده محسوب می شود؟ و ثانیا، آیا طلاق خلعی است یا رجعی؟

نظر اکثریت – حق حضانت بنا به دلایل زیر قابل اسقاط و معامله نیست:

از ماده راجع به حضانت متوجه می شویم که حق حضانت پدر قابل اسقاط نیست چون ولایت است و اصلا حق ولایت قابل اسقاط نیست، و لو این که قرارداد ببندند.

ولایت یک اصل ذاتی و قائم به شخص پدر و جد پدری است؛ قانونگذار در مدت کوتاهی حق حضانت را به مادر داده است، چون تکلیف است، قابل اسقاط نیست.

در حضانت، حق و تکلیف، چنان به هم آمیخته است که از نظر قانون مدنی این حق قابل اسقاط نیست و در فرض سوال، بذلی که از سوی زوجه صورت پذیرفته، یک شرط باطل و خلاف شرع و قانون است.

نظر اقلیت – در حضانت آنجا که حق است، قابل اسقاط است. آنجا که تکلیف است، قابل اسقاط نیست. دلیل این امر، آن است که حق قابل اسقاط است ولی پذیرفتن مسئولیت طفل تکلیف است. نگهداری تا جایی که مرز حق است، صد در صد قابل اسقاط است و در فرض سوال چون بذل در مقابل حق حضانت است، طلاق رجعی است.

 

امکان رجوع به مهریه بعد از بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزندان

با بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزند، ممکن است که مادر نتواند یا نخواهد حضانت فرزند با او ادامه یابد و به دلیل عدم توانایی در نگهداری فرزند خود، اقدام به معافیت خود در قبال حضانت فرزند داشته باشد و برای این کار به دادگاه درخواست دهد. البته در صورتی که مادر به هر دلیل از داشتن حضانت فرزند خود پشیمان شود و یا بخواهد به مهریه ی خود که در قبال حضانت فرزند بخشیده است رجوع نماید، برای او قانونا امکان رجوع به بذل و بخشش مهریه در قبال حضانت فرزند وجود ندارد؛ چرا که بخشش مهریه (هبه) معوض و در قبال اخذ حضانت فرزند از زوج و مبتنی بر عمل و خواسته ی مشروع زوجه از زوج (اخذ حضانت فرزند) می‌باشد و در صورتی قابل رجوع خواهد بود که با رضایت زوج باشد.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”حضانت فرزندان” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fcustody-of-the-child%2F|title:%D8%AD%D8%B6%D8%A7%D9%86%D8%AA%20%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”سلب حضانت” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdeprivation-of-custody%2F|title:%D8%B3%D9%84%D8%A8%20%D8%AD%D8%B6%D8%A7%D9%86%D8%AA||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”ملاقات با فرزندان” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fmeeting-with-children%2F|title:%D9%85%D9%84%D8%A7%D9%82%D8%A7%D8%AA%20%D8%A8%D8%A7%20%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.