loader image

گرفتن مهریه از اجرای ثبت

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

گرفتن مهریه از اجرای ثبت
181
28 جولای 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

گرفتن مهریه از اجرای ثبت

یکی از روش های مطالبه مهریه بر اساس قانون ، گرفتن مهریه از اجرای ثبت است . به خاطر اینکه سند ازدواج ، یک سند رسمی و ثبت شده است ، می توان اجرای مفاد آن را از واحد اجرای ثبت مستقر در اداره ثبت اسناد و املاک درخواست نمود، بدون اینکه نیازی به مراجعه به دادگاه باشد.

(انواع مهریه)

 

مراحل گرفتن مهریه از طریق اجرای ثبت

 

۱- مراجعه به دفترخانه محل ثبت عقد و ارائه قباله ازدواج

برای مراجعه به دفتر ازدواج لازم است مدارک ذیل را به همراه داشته باشید:

 • اصل سند نکاحیه
 • شناسنامه و کارت ملی زن
 • درخواست اجرائیه (در فرم چاپی مخصوص که از طرف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به این منظور تهیه و در دسترس ادارات ثبت و دفاتر اسناد رسمی گذاشته شده است.)

سر دفتر پس از احراز هویت تقاضا کننده و صلاحیت او برای درخواست اجرا اجرائیه را که شامل مورد اجراست تهیه و امضاء می کند.

در سند ازدواج قید می کند که روی مهریه این سند، نسبت به مقداری که توسط زوجه مطالبه می گردد ، اجرائیه صادر شده است. این بدان معناست که دیگر نمی توانید نسبت به آن میزان از طریق دیگری برای وصول مهریه اقدام کنید.

سپس مراتب را توسط پست پیشتاز به اطلاع زوج می رساند و برگه اجرائیه را به زوجه داده تا آن را به دایره اجرای ثبت محل ببرد.

 

۲- مراجعه به اداره ثبت محل

زوجه پس از مراجعه به ثبت و تحویل مدارک، تشکیل پرونده می دهد. دقت کنید بهتر است قبل از تحویل اجرائیه به واحد اجرا از آن کپی تهیه فرمائید و شماره پرونده را یادداشت نمائید .

پس از تشکیل پرونده، اداره اجرا برگه اجرائیه را به زوج ابلاغ می کند و 10 روز به وی مهلت می دهد تا نسبت به پرداخت مهریه اقدام نماید.

اگر مهریه سکه باشد، اداره اجرا، نامه ای خطاب به بانک مرکزی می دهد و نرخ سکه را جویا می شود . جواب بانک مرکزی ملاک عمل اداره اجرا خواهد بود. هرچند که نرخ سکه بعدا نیز تغییر کند دیگر تأثیری بر عملیات اجرایی شما در این پرونده ندارد.

 

3- اقدامات اجرائی

بعد از ده روز، در صورت عدم اجرای مندرجات اجرائیه توسط زوج نوبت به ورود اجرای ثبت در این مطالبه می رسد. زوجه می تواند یکی از کارهای ذیل را انجام دهد.

الف) معرفی و توقیف مال: زن اموال از شوهر را که رسماً به نام وی است به اداره ثبت معرفی می کند. مال معرفی شده توسط اداره ی ثبت، به یکی از کارشناسان رسمی مستقر در همان دایره اجرا ، جهت قیمت گذاری معرفی می شود . مال معرفی شده به حراج یا مزایده گذاشته می شود و از محل فروش آن، مهریه ی زن پرداخت می گردد.

توجه نمائید اموالی که معرفی می کنید نباید جزو  مستثنیات دین باشد. مستثنیات شامل موارد ذیل می شود:

 • منزل مسکونی که عرفاً در شأن محکومٌ‌ علیه در حالت اعسار او باشد.
 • اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکومٌ‌ علیه و افراد تحت تکفل وی لازم است.
 • آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم‌ٌعلیه و افراد تحت تکفل وی برای مدتی که عرفاً آذوقه ذخیره می‌شود.
 • کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شأن آنها
 • وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه‌ وران، کشاورزان و سایر اشخاص که برای امرار معاش ضروری آنها و افراد تحت تکفلشان لازم است.
 • تلفن مورد نیاز مدیون
 • مبلغی که در ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می‌شود، مشروط بر اینکه پرداخت اجاره‌ بها بدون آن موجب عسر و حرج گردد و عین مستأجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شأن او نباشد.

 

ب) توقیف حقوق: در صورتی که زوج کارمند یکی از کارکنان ادارات، سازمانها و موسسات دولتی و یا وابسته به دولت نظایر آنها باشد زوجه می تواند حقوق وی را توقیف کند در این صورت اگر محکوم علیه ( زوج ) زن یا فرزند نداشته باشد یک چهارم حقوق و مزایای اوتوقیف می شود.

در غیر این صورت یک سوم حقوق و مزایای او به نفع محکوم له ( زوجه ) بازداشت خواهد شد در این صورت مدیر اجرا مراتب را به سازمان مربوطه ابلاغ می نماید و رئیس یا مدیر سازمان مربوطه مکلف است از حقوق و مزایای محکوم علیه کسر نموده و به قسمت اجرا بفرستد.

 

ج) ممنوع الخروجی شوهر: زن فرم ممنوع الخروج کردن را از همان اداره دریافت و تکمیل می نماید . لازم به ذکر است در این فرم باید قید شود که زوج نسبت به چه میزان از مهریه ممنوع الخروج می شود. توجه داشته باشید که هر میزان از مهریه را که در این فرم قید کنید دیگر نسبت به آن نمی توانید تقاضای توقیف اموال نمائید .

دقت کنید بر خلاف رویه دادگاه ها، اداره اجرای ثبت ممنوعیت و محدودیتی برای ممنوع الخروج کردن مهریه مستند به سند رسمی ندارد. حتی اگر ۱۱۰ سکه از مهریه دریافت شده باشد و برای مازاد آن زوجه تقاضای ممنوع الخروج کردن شوهر کند.

 

4- پرداخت نیم عشر دولتی:

بابت اجرای اسناد رسمی نیم عشر مبلغ اجراییه گرفته می‌شود نیم‌عشر مزبور را حق‌الاجرا می‌گویند. (ماده ۱۳۱ قانون ثبت) حق‌الاجرا حقی است به صورت پول که دولت از بابت اجراییه اسناد رسمی می‌گیرد که پنج درصد مبلغ اجراست.

زوج اگر در مهلت 10 روزه اقدام به پرداخت مهریه نکرده باشد، موظف است علاوه بر پرداخت مهریه معادل 5% ارزش مهریه را نیز به دولت بپردازد.

 

 

مطالبه مهریه در صورت فوت شوهر

 

 

مطالبه مهریه در صورت فوت شوهر

هر گاه شوهر فوت نموده باشد زن باید اقدام به اخذ گواهی حصر وراثت نماید و تقاضای صدور اجرائیه نماید و همچنین باید ورثه متعهد را نیز معرفی نماید.

 

(چه میزان مهریه به زن تعلق می­گیرد)

 

 

انتقال اموال توسط شوهر

اگر زوج پس از ابلاغ اجرائیه اموال خود را به قصد فرار از دین منتقل نماید در صورت شکایت و اثبات مشمول مجازات مرقوم در ماده 4 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی می گردد . جهت ابطال معامله انجام شده  این امر از طریق حقوقی نیز قابل پیگیری می باشد .

(محاسبه مهریه وجه نقد)

 

معایب گرفتن مهریه از اجرای ثبت

1-    در صورت افزایش قیمت سکه در طول عملیات اجرایی، زن ممکن است ضرر کند زیرا اجرای ثبت، به افزایش قیمت توجه نمی کند ولی دادگاه، قیمت زمان اجرای حکم را ملاک می داند.

2-   در اجرای ثبت نمی توان، زوج را زندانی کرد ولی در شیوه ی دادگاه می توان وی را در اجرای ماده ی 2 قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی به زندان انداخت.

 

مزایای گرفتن مهریه از اجرای ثبت

 1. شیوه اجرای ثبت، بسیار سریعتر از دادگاه است.
 2. هزینه اقدام از طریق اجرای ثبت از دادگاه کمتر است.
 3. در شیوه اجرای ثبت در زمان اندک می‌توان زوج را ممنوع‌الخروج کرد ولی اگر از طریق دادگاه اقدام شود ممنوع الخروج شدن زوج منوط به صدور و قطعی شدن دادنامه محکومیت وی است.
 4. در اجرای ثبت، عملیات اجرایی به مجرد درخواست کتبی زوجه یا اشخاص ذی سمت، شروع می‌شود ولی در محاکم دادگستری، عملیات اجرایی پس از فرآیند دادرسی و صدور حکم قطعی با درخواست اجرای حکم توسط محکوم له یا نماینده او شروع می‌شود.

 

مطالبه مهریه از اجرای ثبت در ازدواج موقت

اگر برای ازدواج موقت زوجین سند رسمی ازدواج تنظیم شنده باشد، امکان مراجعه به اجرای ثبت جهت مطالبه مهریه وجود دارد. اما صیغه نامه معمولی قابل ارائه به واحد اجرای ثبت نیست و تنها از طریق دادگاه می توان آن را مطالبه نمود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”گرفتن مهریه از دادگاه” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2F%25da%25af%25d8%25b1%25d9%2581%25d8%25aa%25d9%2586-%25d9%2585%25d9%2587%25d8%25b1%25db%258c%25d9%2587-%25d8%25a7%25d8%25b2-%25d8%25af%25d8%25a7%25d8%25af%25da%25af%25d8%25a7%25d9%2587%2F|title:%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86%20%D9%85%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87%20%D8%A7%D8%B2%20%D8%AF%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.