loader image

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

عده
182
21 جولای 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

عده

پس از طلاق یا فوت شوهر یا فسخ نکاح رابطه ی زوجیت میان زن و شوهر از بین می رود. ولیکن به صرف از بین رفتن این رابطه امکان ازدواج مجدد برای زن وجود نخواهد داشت. عده مدت زمانی است که از انحلال نکاح، به موجب قواعد فقهی و قانون ما، زن اجازه ازدواج مجدد را ندارد. پس از گذشت این مدت امکان ازدواج برای وی فراهم می شود. عده چه در ازدواج دائم و چه موقت وجود دارد. اما مدت زمان آنها با یکدیگر متفاوتند.

 

مدت عده:

در هر نوع از انواع انحلال رابطه زوجیت با توجه به وضعیت زن مدت عده متفاوت است. در اینجا به بررسی مدت عده می پردازیم.

 

  1. عده طلاق: مدت زمان عده‌ی طلاق برابر با سه دفعه پاکیزگی یا سه طهر است. به عبارت دیگر اگر زنی که باردار نباشد، چند روز بعد از اجرای صیغه‌ی طلاق عادت ماهیانه شود و سپس پاک شود (پاکی اول)، دوباره عادت ماهیانه شود و پاک شود (پاکی دوم) و برای بار سوم عادت ماهیانه شود و پاک شود (پاکی سوم)، پایان این پاکی که مصادف می‌ شود با شروع عادت ماهیانه‌ی چهارم، عده‌ی طلاق برای این زن تمام و مجوز ازدواج برای ایشان صادر می شود.

به این نکته توجه کنید که برای اجرای صیغه ی طلاق، زن باید طهر باشد. یعنی در مدت عادت ماهیانه امکان اجرای صیغه ی طلاق وجود ندارد. ( توضیح بیشتر در شرایط طلاق) حال اگر فاصله طلاق و عادت ماهیانه‌ی اول زیاد باشد، همان مدت پاکی یا طهر اول، عده‌ی طلاق محسوب می‌ شود.

اگر آن زن در هنگام بارداری طلاق داده شود، عده‌اش را باید تا زمان وضع حمل نگه دارد؛ خواه کمتر از سه پاکی شود و خواه بیشتر.

اگر زنی با اینکه به سن یائسگی نرسیده باشد، عادت زنانگی نبیند، در این حالت باید سه ماه عده نگه دارد.

نکته دیگر اینکه اگر در مدت عده طلاق رجعی شوهر فوت نماید، مطلقه رجعیه باید از تاریخ فوت،  عده وفات نگهدارد.

 

  1. عده فسخ نکاح و بذل مدت در ازدواج موقت: مدت زمان نگه داشتن عده در فسخ نکاح و بخشش مدت باقی مانده در ازدواج موقت یا انقضای مدت آن مشابه یکدیگرند. به طوری که در زنی که باردار نباشد، دو پاکی یا دو طهر است . (به همان صورت که در بالا توضیح داده شد).

اگر زن با وجود اینکه به سن یائسگی نرسیده باشد، عادت ماهیانه نشود که در این صورت، عده‌ی ایشان چهل و پنج روز است.

در مواردی که زن باردار باشد، این مدت تا وضع حمل (زایمان) است.

 

  1. عده وفات: عده‌ی وفات در نکاح دائم یا نکاح موقت تفاوتی نداشته و در هر حال چهار ماه و ده روز است.

در صورتی که زن باردار باشد، دو حالت قابل تصور است: حالت اول اگر از زمان وفات تا وضع حمل بیشتر از چهار ماه و ده روز بگذرد، عده‌ی وفات را باید تا چهار ماه و ده روز نگه داشت. حالت دوم این است که از زمان وفات تا وضع حمل کمتر از چهار ماه و ده روز باشد، در این مورد زن باید همان چهار ماه و ده روز را به‌عنوان عده نگه دارد.

 

 

مواردی که نیاز به نگه داشتن عده برای زن نیست و وی می تواند بدون نگه داشتن عده و پس از انحلال رابطه ی زوجیت ازدواج مجدد نماید:

  1. اگر بین زن و شوهر به هیچ وجه نزدیکی صورت نگرفته باشد در طلاق، فسخ نکاح، بذل مدت و انقضای مدت در ازدواج موقت.
  2. زن یائسه در صورت طلاق و فسخ نکاح، بذل مدت و انقضای مدت در ازدواج موقت عده ندارد.

 

نکات:

  • توجه کنید در هر حال عده وفات باید نگه داشته شود و هیچ تفاوتی بین انواع روش های انحلال وجود ندارد.
  • اگر زنی به اشتباه با دیگری نزدیکی بر قرار کند، باید عده طلاق نگه دارد.
  • نکته دیگر اینکه اگر شوهری غایب مفقودالاثر شود و زن بتواند توسط دادگاه خود را طلاق بدهد، از زمان طلاق باید عده‌ی وفات یعنی چهار ماه و ده روز را نگه دارد.
  • اگر شخصی زنی را که در عده‌ی طلاق، فسخ نکاح یا وفات است، با اطلاع به عده و حرام بودن ازدواج در این مدت، برای خود عقد کند، آن عقد باطل است و آن زن برای آن شخص حرام ابدی می ‌شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به درخواست زوجه”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.