loader image

09017088902-02122864936

noorlawwi@gmail.com

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

سبد خرید

  • English

مهریه عند الاستطاعه و عند المطالبه

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

مهریه عند الاستطاعه و عند المطالبه
0
29 جولای 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مهریه عند الاستطاعه و عند المطالبه

مهریه حقی است برای زن بر عهده مرد. نحوه مطالبه مهریه توسط زن بستگی به نوع مهریه دارد. این مهریه می تواند عند المطالبه باشد و یا عند الاستطاعه. برای مطالبه ابتدا باید دید مهریه جزء کدام یک از این دسته هاست. (سایر انواع مهریه)

بحث مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه در سال های اخیر با توجه به بخش نامه ثبتی ابلاغ شده به دفاتر رسمی ازدواج قوت گرفته است و سر دفتر ازدواج با توافق زوجین می تواند نوع مهریه را به جای عندالمطالبه، عندالاستطاعه بنویسید حتی می توان از کل مهریه بخشی را عندالمطالبه نوشت و بخش دیگر را عندالاستطاعه و در این خصوص نیز منعی وجود ندارد.

(مطالبه مهریه)

 

مهریه عند المطالبه:

مهریه عندالمطالبه مهریه ای است که زن هر زمان اراده کند می تواند آن را مطالبه کند. حق دریافت مهریه کاملاً به خود زن بستگی دارد و وضعیت مالی شوهر در حق دریافت مهریه هیچ تاثیری ندارد.

 

 

مهریه عند الاستطاعه:

زن می پذیرد که مرد مهریه اش را در صورتی بپردازد که مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه داشته باشد . به این نوع مهریه ، در عرف مهریه عندالاستطاعه گفته می شود . به لحاظ عرفی ، استطاعت یعنی توانایی و منظور از مهریه عندالاستطاعه مهریه ای است که مرد در شرایطی موظف به پرداخت مهریه عندالاستطاعه شود که توانایی پرداخت مهریه به همسر خود را داشته باشد

(چه میزان به زن مهریه تعلق می گیرد؟)

 

تفاوت مهریه عند الاستطاعه و عند المطالبه

  1. در مهریه عندالمطالبه زن مالک مهریه شده است و مرد مکلف می شود که در صورت تقاضای همسرش ، مهریه اش را به او بپردازد . اما در مهریه عندالاستطاعه اینگونه نیست و مرد تنها در صورتی مکلف به پرداخت مهریه به همسر خود می شود که استطاعت یا توانایی مالی برای پرداخت مهریه داشته باشد
  2. حق حبس در مهریه عند الاستطاعه برای زوجه وجود ندارد. حق حبس حقی است که به موجب آن زوجه تا پرداخت تمام مهریه می تواند از تمکین و انجام وظایف زناشویی جلوگیری کند. بسیاری از دادگاه ها با توجه به اینکه با توافق بر عند الاستطاعه بودن مهریه، راضی شده اند که پرداخت مهریه به زمانی موکول شود که شوهر دارای استطاعت و توانایی مالی است و شرط وجود حق حبس، حال بودن مهریه و طلب است، لذا در مهریه عند الاستطاعه حق حبس جاری نمی شود. 
  3. در مهریه عندالاستطاعه زن موظف است که برای دریافت مهریه ، دارا بودن مرد را ثابت کند و اموالی از او به دادگاه معرفی نماید . اما در مهریه عندالمطالبه این مرد است که برای عدم پرداخت مهریه باید ندار بودن خود را ثابت کند یا تقاضای اعسار کند.

 

تبدیل مهریه عندالمطالبه به عندالاستطاعه پس از عقد و برعکس

زن و شوهر هر زمان که بخواهند می‌توانند با یکدیگر توافق کنند و مهریه عندالمطالبه را به عند الاستطاعه یا بالعکس تغییر دهند و در این مورد منع قانونی و شرعی وجود ندارد.

 

 

شرایط کنونی مهریه های عند الاستطاعه و عند المطالبه

ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاون رئیس قوه‏ی قضائیه از طریق بخشنامه‏ی دو خطی شماره‏ی ۵۳۹۵۸/۳۴/۵ مورخ ۷/۱۱/۸۵، سردفتران ازدواج را مکلّف کرده در موقع اجراء صیغه‏ ی عقد و ثبت واقعه‏ ی ازدواج در صورتی که زوجین نحوه‏ی پرداخت مَهریه بر عندالاستطاعت مالی زوج توافق نمایند، به صورت شرط ضمن عقد درج و به امضاء زوجین برسانند.

 

این بخشنامه به هیچ وجه به معنای تبدیل شدن مَهریه از عندالمطالبه به مهریه عندالاستطاعه نیست و زوجین نباید دغدغه‏ای درخصوص بقاء وضعیت قبلی (عندالمطالبه بودن مَهریه) داشته باشند. زمانی که قانون صراحتاً بر عندالمطالبه بودن مَهریه نظر دارد، بخشنامه قادر به تغییر آن نیست؛ هرچند که بخشنامه مذکور ادّعای انجام این تغییر را ندارد بلکه سردفتران ازدواج را مکلّف کرده به زوجین اعلام دارند که می‏توانند نحوه‏ ی پرداخت مَهریه را به صورت مهریه عندالاستطاعه تعیین کنند و این تراضی را به صورت شرط ضمن عقد نکاح بگنجانند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”روش های مطالبه مهریه ” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdemand-for-dowry%2F|title:%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D9%87%20%D9%85%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.