loader image

مهریه عند الاستطاعه و حق حبس

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

مهریه عند الاستطاعه و حق حبس
180
28 جولای 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مهریه عند الاستطاعه و حق حبس

حق حبس زوجه

حق حبس زوجه به این معناست که زنی که به تازگی به ازدواج مردی درآمده، تا پرداخت آخرین ذره از مهریه از ایفای وظایف عام زناشویی ( شامل رفتار نیکو و زندگی در منزل شوهر و تکالیف عام بانوان در منزل) و وظایف خاص زناشویی ( برقراری رابطه جنسی با شوهر و برقراری موقعیت جهت تمتعات جنسی وی) امتناع نماید.  وجود حق حبس برای زوجه شرایطی دارد که از جمله این شرایط می توان به حال بودن مهریه اشاره نمود. (سایر شرایط) حال باید دید عند المطالبه بودن یا عند الاستطاعه بودن مهریه تاثیری بر این حق حبس دارد یا خیر.

 

مهریه عند الاستطاعه و حق حبس

مهریه عند الاستطاعه بدین معناست که زوجین توافق می کنند هر زمان شوهر توانایی پرداخت مهریه را داشت، ملزم به پرداخت مهریه شود. این امر در جایی مطرح می شود که زوجین در سند ازدواج خود بر عند الاستطاعه بودن مهریه تصریح کرده باشند. اگر در سند ازدواج تصریح بر عند المطالبه بودن  شود و یا سند ازدواج در این موضوع ساکت باید و پیش بینی وجود نداشته باشد، مهریه عند المطالبه محسوب شده و قواعد عام حق حبس بر آن بار می شود.

 

آیا در مهریه عند الاستطاعه امکان استفاده از این حق و عدم تمکین برای زوجه وجود دارد؟

بر اساس قانون و رویه عملی دادگاه ها و همچنین بر اساس رای وحدت رویه دیوان عالی کشور 708، می توان گفت حق حبس نکاح در مهریه عندالاستطاعه جاری نیست . در واقع ، اگر مهریه زن عندالاستطاعه بود ، دیگر زن امکان استفاده از حق حبس را نخواهد داشت. مگر زن بتواند استطاعت مالی شوهر خود را ثابت کند و از وی اموال و دارایی معرفی نماید.

البته در این خصوص رویه واحدی وجود ندارد. همانطور که در رأی شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، عندالاستطاعه بودن را موجب عدم حق حبس زوجه ندانسته است. متقابلا در رأی شعبه ۲۴ دادگاه تجدیدنظر، عندالاستطاعه بودن را به لحاظ موجل بودن و غیرمنجز بودن، از شمول ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی خارج نموده است.

در توجیه هر یک از این دو نظر می توان گفت برخی عند الاستطاعه بودن را به معنای تعیین اجل برای دین می دانند. این درحالی است که شرط اصلی وجود حق حبس حال بودن دین است. نظر مخالف این گروه بیان می دارد عند الاستطاعه بودن متفاوت از تعیین اجل برای دین است. چنین مهریه اس حال است و در نتیجه همچنان حق حبس برای زوجه وجود خواهد داشت.

 

در کل به نظر می رسد اگر زن بتواند ثابت کند شوهر وی ثروتمند است و از لحظه عقد توانایی پرداخت کامل مهریه را دارد، می توان قاضی را مجاب نمود حق حبس همچنان باقی و جاری است.[/vc_column_text][vc_btn title=”مهریه عند الاستطاعه و عند المطالبه” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdowry-when-possible-and-when-requested%2F|||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.