loader image

مبتلایان سندروم داون و اعمال حقوقی آنها

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

مبتلایان سندروم داون و اعمال حقوقی آنها
204
25 نوامبر 2020
AdminNoorlaw

مبتلایان سندروم داون و اعمال حقوقی آنها

افراد دارای سندروم داون، اشخاصی هستند که به علت اختلالات ذهنی از قدرت تشخیص کافی برخوردار نبوده و نمی توانند همانند سایر انسان ها در جامعه به تعامل بپردازند. لذا معاملاتشان از نظر حقوقی با سایر افراد برابر نیست. اما قانونگذار به طور مستقیم حکمی نسبت به اعمال حقوقی ایشان صادر نکرده است. بنابراین باید افعال ایشان را در زیر مجموعه دیگر محجورینی که در قانون پیش بینی شده، بررسی کنیم.در این مطلب توضیحاتی درباره مبتلایان سندروم داون و اعمال حقوقی آنها در اختیار شما قرار می­دهیم.

 

محجور کیست؟

در حقوق، محجور به کسی گفته می‌شود که از بخشی از تصرفات و اعمال حقوقی منع شده‌است، به عبارت دیگر حجر عبارت است از منع شخص به حکم قانون از اینکه بتواند امور خود را به‌طور مستقل و بدون دخالت دیگری اداره کند و شخصاً اعمال حقوقی انجام دهد.

یک دسته از محجورین صغار میباشند، صغار جمع صغیر، یعنی بچه اي که به حد بلوغ شرعی نرسیده است (پس بدیهی است تمام انسانها اعم از افراد عادي و افراد داون این تجربه از محجوریت را داشته اند) اما سفیه به عنوان دسته دیگری از محجورین است که همه اشخاص چه به صورت دائمی و چه به صورت دوره ای قرار نمی­گیرند. طبق ماده 1208 قانون مدنی سفیه یا غیر رشید شخصی است که تصرفات او در اموال و حقوق مالی خود عقلایی نباشد. دسته آخر مجنونین یا دیووانگان هستند که به طور کلی از انجام هر نوع عمل حقوقی در نظر قانون محرومند.

 

سندروم داون چیست؟

سندروم داون یک اختلال ژنتیکی ناشی از تقسیم غیر طبیعی سلولی است. افرادی که با سندروم داون متولد می­شوند، یک کروموزوم اضافه دارند. این سندروم شایع ترین اختلال کروموزومی ژنتیکی و علت ناتوانی یادگیری در کودکان است. این یک مشکل دائم العمر بوده و ممکن است باعث اختلالات قلبی و دستگاه گوارشی بشود.

 

ویژگی های شخص مبتلا به سندروم داون

افراد با سندرم داون تفاوتهایی با دیگر افراد دارند. اصلی ترین عامل نگران کننده در سندرم داون، عقب ماندگی ذهنی است و افراد مبتلا به سندرم داون، توان ذهنی پایینتر از حد میانگین دارند. سن عقلی آنها از کودکان 10 ساله تجاوز نمی­کند.

افراد مبتلا به سندروم داون از لحاظ سنی رشد کرده اند اما از آنجاییکه از لحاظ عقلی رشد کافی نداشته اند و این عدم توانایی در تشخیص منفعت مالی دائمی است، این اشخاص جزو دسته دوم محجورین یعنی سفیه یا غیر رشید قرار میگیرند.

 

 

[/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][/vc_row]

 

مبتلایان سندروم داون و اعمال حقوقی مالی آنها

حال با توجه به اینکه افراد مبتلا به سندروم داون جزو محجورین هستند، اعمال حقوقی آنها با اعمال حقوقی افراد دیگر تفاوت دارد. در عقود مالی مانند خرید، فروش، اجاره، قرض، معاوضه و … طبق ماده 210 قانون مدنی : “متعاملین باید برای معامله اهلیت داشته باشند.” و ماده 211 قانون مدنی : “یکی از شرایط اهل محسوب شدن متعاملین، رشید بودن است.” واضح است که سفیه یا غیر رشید توانایی رسیدگی به امور مالی و تشخیص منفعت اقتصادی خود را ندارد بنابراین باید هرگونه اعمال حقوقی خود را به قیم خود بسپارد.

در بالا گفتیم که افراد مبتلا به سندروم داون، سفیه هستند و برای اعمال حقوقی مالی آنها به قیم نیاز است. در نتیجه اگر به شخصه معامله ای کنند، این معامله توسط قیم آنها قابل اجازه یا رد است.

اگر قیم معامله وی را اجازه و تایید کرد، این معامله مانند سایر معاملات اشخاص عادی معتبر است. اما با رد این معامله، معامله باطل شناخته شده و هر چیزی که دست به دست شده باید دست صاحب اولیه اش برگردد.

 

 

مبتلایان سندروم داون و اعمال حقوقی غیر مالی آنها

سوالی که مطرح می­شود این است که در عقودی مانند نکاح با ازدواج نیز شخص مبتلا به سندروم داون به اجازه قیم نیاز دارد یا خیر؟!

قانون مدنی در این خصوص حکم خاصی ندارد اما در ماده 1064 همین قانون در این خصوص چنین مقرر شده است که: ” عاقد باید عاقل و بالغ و مختار باشد ” . همانگونه که از این ماده مشخص است، اهلیت برای ازدواج طبق قانون مدنی شامل مفهوم رشد نیست تا بتوان ازدواج با سفیه را غیر صحیح دانست بنابراین می­توان گفت ازدواج سفیه یا غیر رشید بدون اجازه قیم، نافذ و صحیح است. اما از طرفی برخی از اساتید حقوق اشاره کرده اند ، در خصوص ازدواج یا نکاح سفیه، چون عقد ازدواج دارای جنبه های مالی همچون لزوم پرداخت مهریه به زن و پرداخت نفقه زن است ، سفیه نمی تواند در این باره آزادانه و به تنهایی اقدام کند ؛ چرا که شخص سفیه در امور مالی اش محجور محسوب می شود و به این منظور ، نیاز به اجازه یا رضایت ولی یا قیم خواهد داشت . بنابراین ، هر چند عقد نکاح نوعی عقد غیر مالی است ، اما چون عقد ازدواج سفیه آثار مالی به دنبال می آورد ، باید سفیه یا غیر رشید با اجازه یا رضایت قیم خود ازدواج کند و هر گاه بدون اذن اشخاص مذکور عقد نکاحی منعقد نماید، ازدواج صحیح نیست که این نظر مبتنی بر فقه امامیه و قانون مدنی است .

لذا میبینیم که افراد مبتلا به سندروم داون برای ازدواج خود نیز، نیاز به اجازه قیم دارند. اگر قیم این ازدواج را برای شخص مبتلا به سندروم داون صحیح نداند می تواند با رد آن، مانع ازدواج ایشان گردد.

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”قیم کیست؟”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”نحوه تعیین قیم”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل خوب در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fthe-best-lawyer-in-tehran%2F|title:%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%20%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.