loader image

مراحل طلاق از صفر تا صد

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

مراحل طلاق از صفر تا صد
186
26 می 2020
AdminNoorlaw

 

مراحل طلاق از صفر تا صد

برخلاف ازدواج که روند بسیار آسانی در کشور ما دارد، طلاق دارای مراحلی است که در صورت عدم طی آنها، امکان ثبت طلاق وجود نخواهد داشت. به طور کلی از صفر تا صد مراحل طلاق را می توان به دو دسته مرحله رسیدگی قضایی و مرحله ثبت طلاق تقسیم نمود.

 

مرحله رسیدگی قضایی (مرحله اول از مراحل طلاق از صفر تا صد)

در این مرحله لازم است شما مشخص کنید کدام نوع از انواع راه های طلاق را انتخاب می کنید. به طور کلی 3 نوع دادخواست برای طلاق قابل طرح است.

  1. طلاق توافقی 
  2. طلاق به درخواست زوج 
  3. طلاق به درخواست زوجه 

اگر خواستار طلاق توافقی هستید باید ابتدا به مراکز مشاوره خانواده مراجعه کنید. در دیگر موارد نقطه شروع از دادن دادخواست است.

دادگاه در طلاق به درخواست زوجه، ارائه دلایل طلاق را لازم می داند. مگر زمانی که زوجه وکالت در طلاق از شوهر داشته باشد. در مراحل بعد در طلاق های غیر توافقی، به داوری ارجاع می شود. جایگزین داوری در طلاق توافقی، واحدهای مشاوره مستقر در مجتمع های قضایی هستند.

دادگاه ها در همه ی انواع طلاق، موظفند نسبت به حقوق مالی زوجه شامل مهریه، نفقه، اجرت المثل و نحله و وضعیت حضانت و ملاقات فرزندان تعیین تکلیف نمایند. این موضوعات با توافقات طرفین یا ادعاها ثابت خواهد شد.

همچنین معمولاً وضع بارداری و بکارت زوجه تعیین می شود. زیرا در حکم و آثار طلاق موثرند.

پس از طی مراحل فوق، گواهی عدم سازش و حکم طلاق صادر می شود.

این آراء ظرف 20 روز قابل تجدیدنظر در دادگاه های تجدیدنظر استان و پس از آن ظرف 20 روز قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور هستند. زوجین می توانند با اسقاط حق اعتراض خود پس از صدور رای، این بازه زمانی را کنار زده و سریعتر به مرحله ثبت طلاق وارد شوند. در غیر این صورت پس از قطعی شدن حکم، خواهان پرونده باید درخواست گواهی قطعیت حکم را از دادگاه مطرح نماید تا با در دست داشتن این گواهی و نامه‌ای که از سوی شعبه دادگاه خواهان را به محضر معرفی می‌کند، برای ثبت واقعه طلاق اقدام کند.

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

تغییر مفاد رای

ممکن است در فاصله صدور حکم طلاق در دادگاه تا اجرای آن در محضر، توافق‌هایی میان همسران شکل بگیرد.

گاهی اوقات طرفین تصور می‌کنند می‌توانند با مراجعه به محضر، این توافق‌ها را در آنجا رسمی کنند ، محضر صرفا توافق‌های صورت گرفته در دادگاه را که در حکم درج شده، عینا در طلاق نامه منعکس و آنها را اجرا و ثبت می‌کند و محضر اجازه ندارد توافق جدیدی را جز آنچه در طلاق نامه بوده، ذکر کند و در هر صورت اگر توافقی درباره کاهش یا افزایش مهریه یا دیگر حقوق زن یا حضانت فرزندان حاصل شد، طرفین باید با مراجعه مجدد به دادگاه، تقاضا کنند تا این موارد بار دیگر در قالب حکم مشخصی درج شود که به آن اصطلاحا «حکم اصلاحی» می‌گویند. اما زن و مرد می‌توانند توافق‌هایی جزئی را در قالب «طلاق‌نامه» ذکر کنند. مثلا اگر مهریه زن ۲۰۰ سکه است و مرد موظف به پرداخت ۱۰۰ سکه آن به صورت نقد شده، زن می‌تواند بابت دریافت ۵۰ سکه از آن، به مرد مثلا مهلتی یکساله بدهد و در مقابل تضمین لازم را هم از او کسب کند اما در خصوص مسائل مهمی مانند حضانت حتما نیاز به رای اصلاحی است.

 

مرحله ثبت طلاق (مرحله دوم از مراحل طلاق از صفر تا صد)

مهلت مراجعه به دفترخانه طلاق در گواهی های عدم سازش 3 ماه و در حکم طلاق 6 ماه از قطعی شدن رای بدوی یا ابلاغ رای تجدیدنظر است.

در طی این مدت، زوجین با در دست داشتن شناسنامه، کارت ملی، گواهی عدم سازش یا حکم طلاق، گواهی عدم باراداری زوجه و سند ازدواج می توانند به دفترخانه های طلاق مراجعه و تقاضای ثبت طلاق نمایند.

برای اجرای طلاق، خواندن صیغه طلاق توسط اعضای دفتر خانه با حضور حداقل دو شاهد مرد لازم است. بنابراین شرط است که اگر هنگام اجرای صیغه طلاق دو نفر مرد عادل که صیغه طلاق را بشنوند حاضر نباشند ، طلاق به دلیل عدم رعایت تشریفات لازم برای طلاق صحیح نبوده و در واقع ، صیغه طلاق باطل خواهد بود .

البته شهود طلاق باید خود حائز شرایط قانونی نیز باشند . یکی از این شرایط ، عدالت یا عادل بودن شاهد طلاق است .

همچنین زوجه گواهی عدم بارداری که مدت آن به یکماه نرسیده باشد از پزشکی قانونی یا پزشک متخصص زنان اخذ نماید و به دفتر ازدواج و طلاق ارائه دهد. همچنین زوجه نباید در دوران عادت ماهانه باشد.

نکته مهم دیگر در ثبت طلاق اینکه زوجه نزد سر دفتر طلاق باید اقرار به وصول حقوق مالی خود بنماید، و همچنین می تواند بدون تادیه حقوق مالی به ثبت طلاق رضایت دهد، سر دفتر مکلف است مراتب را در سند و ثبت دفتر طلاق درج کند. در مورد اخیر زوجه می‌تواند پس از ثبت طلاق برای دریافت حقوق یاد شده، مستقیماً از دادگاه صادرکننده گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق درخواست اجرای حکم را بنماید. حکم صادره مانند سایر احکام اجراء خواهد شد.

پس از طلاق رونوشت طلاق نامه از سوی محضر برای سازمان ثبت احوال ارسال می‌ گرددتا در مشخصات سجلی افراد ثبت شود، اما اگر طلاق به شکل توافقی صورت گیرد و طرفین در محضر حاضر شوند، دیگر نیازی به ارسال این مساله به سازمان ثبت احوال نیست، چون خود طرفین حاضر به این کار شده‌اند.

 

عدم حضور طرفین در دفترخانه

  1. طلاق توافقی: وقتی گواهی عدم امکان سازش که بابت طلاق توافقی صادر شده است زن و شوهر باید در تاریخ مشخص شده در دفترخانه برای ثبت طلاق حضور پیدا کنند . در صورت عدم حضور زن وشوهر در دفترخانه برای ثبت طلاق ، دفتردار برای هر دوی زن و شوهر اخطاریه ای صادر می کند و از طرفین می خواهد که برای جاری شدن صیغه طلاق در دفترخانه حضور پیدا کنند .

در صورتی که یکی از زن یا شوهر در دفترخانه برای ثبت طلاق توافقی حاضر نشود ، دیگر امکان ثبت طلاق بدون حضور او وجود ندارد و اجرای صیغه طلاق و امضا دفتر اوراق مربوط به طلاق منتفی می شود .

 

  1. طلاق به درخواست زوج: در موارد عدم حضور زن در دفترخانه برای ثبت طلاق مراحل زیر پیش بینی شده است :

در صورتی که گواهی عدم امکان سازش به درخواست مرد برای طلاق صادر شده باشد و زن ناچار است از تصمیم او تبعیت کند و برای جاری شدن صیغه طلاق ، در تاریخ مشخص ، در دفتر ثبت طلاق حاضر شود . در صورتی که زن ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشود ، دفتردار اخطاریه حضور را هم برای مرد و هم برای زن ارسال می کند . در صورتی که باز هم زن در دفتر خانه حضور پیدا نکرد ، صیغه طلاق بدون حضور او جاری خواهد شد و این موضوع به اطلاع او می رسد .

فاصله زمانی بین ارسال اخطاریه و اجرای صیغه طلاق نباید کمتر از یک هفته باشد.

 

  1. طلاق به درخواست زوجه : درصورتی که زوجه با توجه به حق طلاقی که در عقد ازدواج دارد ، موفق به دریافت گواهی عدم امکان سازش شود ، باید ظرف مهلت مقرر گواهی را به دفترخانه ارائه دهد و مرد نیز باید برای ثبت طلاق به دفترخانه برود . در صورتی که مرد از رفتن به دفترخانه خودداری کند ، دفتردار موضوع عدم حضور مرد برای ثبت طلاق را به دادگاه صادر کننده گواهی عدم امکان سازش اطلاع می دهد . بعد از این زن باید از دادگاه بخواهد که مرد را برای اجرای صیغه طلاق احضار کند . در صورتی که بعد از ارسال احضاریه ، باز هم زوج از حضور خودداری کند ، دادگاه با رعایت شرعیات ، صیغه طلاق را بدون حضور مرد جاری می کند و دستور ثبت آن را به دفتر ثبت طلاق می دهد . هم چنین دادگاه به دفترخانه دستور می دهد بعد از ثبت طلاق ، موضوع ثبت طلاق را به زوج اعلام کند .

در صورتی که زوج در دفتر ثبت طلاق حاضر شود ولی باز هم از اجرای صیغه طلاق خودداری کند ، به ترتیب بالا عمل خواهد شد . یعنی دفتردار مراتب را به دادگاه اطلاع می دهد ، سپس زوجه درخواست اجرای صیغه طلاق می کند و اگر مرد همچنان از اجرای صیغه طلاق خودداری کرد ، دادگاه صیغه بدون او را جاری می کند.

در صورت ثبت طلاق بدون حضور یکی از زوجین، سردفتر موظف است وقوع طلاق را به اطلاع وی برساند.

همچنین طرف غایب براي اطلاع از چگونگي اجراي صيغه طلاق و ثبت آن در شناسنامه خود يا بايد به دفترخانه‌اي كه صيغه طلاق در آن جاري شده مراجعه كند و با دادن شناسنامه‌اش تقاضاي اجراي صيغه طلاق را بنمايد يا اين‌كه اگر نشاني و نام دفترخانه را نمي‌داند، به شعبه صادركننده راي طلاق مراجعه كند. شعبه‌هاي دادگاه نيز معمولا نامه طلاق را به دفترخانه خاصي مي‌نويسند.

گاهي هم اين نامه مطلق است و خواهان پرونده در هر دفترخانه‌اي مي‌تواند صيغه طلاق را جاري كند؛ اما گاهي به دليل ابهام موجود در حكم، ممكن است دفترخانه از دادگاه در خصوص حكم طلاق استعلام و اين پرسش را مطرح كند كه آيا راي قطعي شده يا خير. در چنين مواقعي نیز می توان از دفترخانه ثبت کننده طلاق اطلاع پیدا نمود.

 

آثار ثبت طلاق

  1. در طلاق رجعي، صيغه طلاق مطابق مقررات مربوط جاري و مراتب صورتجلسه مي شود ولي ثبت طلاق منوط به ارائه گواهي کتبي حداقل دو شاهد مبني بر سکونت زوجه مطلّقه در منزل مشترک تا پايان عده است، مگر اين که زن رضايت به ثبت داشته باشد. در صورت تحقق رجوع، صورتجلسه طلاق ابطال و درصورت عدم رجوع صورتجلسه تکميل و طلاق ثبت مي شود. صورتجلسه تکميل شده به امضاي سردفتر، زوجين يا نمايندگان آنان و دو شاهد طلاق مي رسد. در صورت درخواست زوجه، گواهي اجراي صيغه طلاق و عدم رجوع زوج به وي اعطاء مي شود. در هر حال درصورت انقضاي مدت عده و عدم احراز رجوع، طلاق ثبت مي شود.
  2. اگر زوجه هنوز حقوق مالی خود را نگرفته است، می تواند از طریق قضایی اقدام کند.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%AD%D9%82%20%D9%BE%D8%B4%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%20%D8%AF%D8%B1%20%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7%20%D9%88%20%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به درخواست زن” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-at-the-request-of-the-woman%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%20%D8%B2%D9%86||”][/vc_column][/vc_row]

یک پاسخ به “مراحل طلاق از صفر تا صد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.