loader image

طلاق مذاهب دیگر در ایران

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

طلاق مذاهب دیگر در ایران
166
25 نوامبر 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

طلاق مذاهب دیگر در ایران

در کشورمان مذاهب و ادیان مختلفی زندگی می کنند که همه شهروند ایران و تابع قانون اساسی می باشند. بعضی از این مذاهب و ادیان مثل حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی، زیدی، زرتشتی، کلیمی و مسیحی توسط قانون اساسی به رسمیت شناخته شده اند و بر طبق اصل  قانون اساسی در احوال شخصیه (ازدواج ، طلاق ، ارث و وصیت) بر طبق آیین خود عمل می کنند و دادگاه ها نیز مکلفند بر طبق مقررات احوال شخصیه آنها رسیدگی و تصمیم گیری نمایند. با این توضیح طلاق ایرانیان مذاهب دیگر بر طبق مقررات مذهب یا دین خودشان می باشد و مبنای  رسیدگی دادگاه نیز دین خود آنها است.

 

طلاق توافقی مذاهب دیگر در ایران

وقتی زن و شوهر هر دو راضی به جدایی و طلاق باشند و در مورد مسایل مرتبط با زوجیت مثل مهریه، نفقه، اجرت المثل، جهیزیه و حضانت فرزندان توافق داشته باشند دادخواست طلاق توافقی توسط خود زوجین یا وکیل آنها ثبت دفاتر خدمات الکترونیک قضایی می شود.

در نتیجه زوجین هر نوع توافقی را مطابق مذهب خود داشته باشند، می توانند در دادگاه مطرح کنند.

در حال حاضر پرونده های طلاق توافقی اقلیت های دینی که باشند در صورت توافق زوجین در شهر تهران کمتر از یک هفته انجام می شود مثلا زوجین ایرانی از ارامنه گریگوری می توانند به جهت طلاق توافقی در ابتدا به خلیفه گری محترمشان مراجعه کنند و یا این که مستقیما در دادگاه خانواده برای طلاق توافقی اقدام نمایند بدیهی است که دادگاه بر طبق مقررات ارامنه گریگوری رای طلاق را صادر خواهد کرد.

 

 

[/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][/vc_row]

 

طلاق به درخواست زن یا شوهر مذاهب دیگر در ایران

هر مذهبی و آیینی شرایط خاصی را برای طلاق پیروان خود فراهم نموده است. لذا هر یک از زوجین که قصد جدایی از دیگری را دارد باید این شرایط را مطابق مذهب خود رعایت نماید.

 

طلاق ارامنه

در طلاق ارمنیان مقیم ایران، هیچ تفاوتی میان زن و شوهر نبوده و هر کدام از زوجین از این لحاظ دارای حقوق مشترک و برابر بوده و موجبات طلاق برای آن ها یکسان می باشد. موجبات طلاق مطابق ماده 43 مقررات احوال شخصیه ارامنه ایران موارد زیر است:

الف)خیانت یکی از زوجین بر عهد زناشویی

ب)مرض دماغی غیر قابل علاج، یا نقص مهم جسمانی که بعد از ازدواج حادث شود و یا در صورتیکه در زمان ازدواج موجود بوده و طرفی که نقص را داشته است، آن را از طرف دیگر مخفی کرده باشد.

ج)امراض مسری غیر قابل علاج

د)خروج از دین یا عضویت در جوامع بدعت گذار دینی هر یک از زوجین

ه)در صورتیکه یکی از زوجین به مدت بیش از 4 سال غائب مفقود الاثر باشد.

و)در صورتیکه یکی از زوجین بیش از 4 سال زندانی باشد یا به حکم نهائی دادگاه به مجازات زندان یا تبعید بیش از 4 سال محکوم و حکم در مورد وی اجرا شود. در صورت موافقت طرف زندانی یا تبعید شده، طلاق در صورتی که مدت زندان یا تبعید کمتر از 4 سال بوده باشد نیز مجاز است.

ز)اختلاف شدید اخلاقی و ستیزگی و دائم الخمر بودن، اعتیاد به مواد مخدر، سلوک بد و تعدی.

ح)ناتوانی جنسی هر کدام از زوجین

ط)رابطه غیر طبیعی جنسی بین زوجین.

ی) امتناع به مدت بیش از 2 سال هر کدام از زوجین از ایفای وظائف زناشوئی، در صورت حضور طرف ممتنع.

ک) غیبت بیش از دو سال هر کدام از زوجین از کشور در صورتی که غیبت به انتخاب طرف غائب بوده باشد.”

 

 

 

طلاق مذهب پروتستان

مطابق ماده 80 قانون احوال شخصیه مذهب پروتستان در ایران، در صورت بروز اختلاف در خانواده و تصمیم زن یا شوهر به عدم ادامه زندگی مشترک، زن یا شوهری که خواهان طلاق می‌باشد، مکلف است قبل از مراجعه به‌دادگاه، وجود اختلاف و تصمیم به قطع رابطه زناشویی را به اطلاع کلیسا برساند.

پس از وصول تقاضای کتبی زن یا شوهر، کلیسا (یا کمیته رسیدگی به‌اختلافات خانوادگی) زن و شوهر را و در صورت لزوم فرزندان آنها را، در مرحله اول به‌تنهایی و بعداً با همدیگر، برای شرکت در جلسه رسیدگی و ادای توضیحات لازم دعوت خواهدنمود.

در صورت عدم موفقیت کلیسا یا کمیته کلیسایی در ایجاد صلح و سازش بین زوجین، حل اختلاف به هیأت داوری ارجاع خواهد گردید.

در صورت احراز و اثبات موارد زیر، دادگاه می‌تواند گواهی عدم امکان سازش و طلاق را پس از گواهی کلیسا صادر کند:

1) خیانت در زناشویی (زنای زن یا شوهر)؛

 2) ترک انفاق؛

 3) ترک خانه و زندگی خانوادگی و غیبت طولانی زن یا شوهر؛

 4) خشونت و بدرفتاری هر یک از زوجین؛

 5) بیماری‌های مسری و غیر قابل درمان یا بیماری مقاربتی زن یا شوهر؛

 6) جنون هریک از زوجین؛

 7) اعتیادهای مضر زن یا شوهر؛

 8) مفقودالاثر شدن زن یا شوهر؛

9) زندانی شدن یا تبعید زن یا شوهر به پنج سال زندان یا بیشتر، در اثر صدور حکم قطعی دادگاه.

 

طلاق زرتشتیان

در آیین زرتشتیان به جز در مواردی که زوجین قصد طلاق توافقی دارند، در صورت وجود شرایط زیر امکان طلاق برای ایشان فراهم می گردد.

1) هرگاه پس از ازدواج مشخص شود که شوهر یا زن یا هر دو توانایی بچه‌دار شدن نداشته و با چاره جویی مدت حداقل سه سال درمان نشود و پزشک قانونی گواهی دهد که هر کدام درمان‌پذیر نیستند.

2) بتلاء زن و یا شوهر، به هرگونه مواد مخدر با گواهی پزشک قانـونی، کـه به اساس زندگی خانوادگی آسیب وارد کند و ادامه زندگی برای طرف دیگر دشوار باشد.

3) در صورتی که شوهری به شرط تمکین زن در مدت دو سال مخارج زندگی را به زن خود نپردازد.

4) هرگاه اثبات شود زن یا شوهر مرتکب زنا شده است.

5) هرگاه ثابت شود که شوهر نسبت به زن خود به گونه‌یی ستم و بی‌رحمی روا داشته که خطر جانی، مالی و شرافتی داشته و ادامه زندگی آنان پس از اندرزهای بزرگترها و رسیدگی شورای حل اختلاف انجمن زرتشتیان محل سکونت میسر نباشد.

6) اگر زنی نافرمان باشد و رفتار او، بیم خطرجانی، مالی و شرافتی برای شوهر داشته‌باشد که نتوان با اندرز یا رسیدگی شورای حل اختلاف زرتشتیان محل سکونت این پدیده را برطرف کرد.

7) اگر مردی زرتشتی، زن غیرزرتشتی داشته یا پس از ازدواج با زن زرتشتی، زن غیرزرتشتی انتخاب کند و حقیقت را پنهان کرده‌باشد.

8) هنگامی که زن یا شوهر از دین زرتشتی به آیین دیگری روی آورد

9) هرگاه شوهر پنج سال پی در پی غیبت کند و خبری از زنده بودن او نرسد.

10) هرگاه یکی از طرفین به موجب رأی قطعی دادگاه به پنج سال حبس محکوم و حکم مجازات در حال اجرا باشد.

11) هرگاه زن و شوهری به مدت 5 سال پی‌در‌پی از یکدیگر جدا زندگی کنند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق ایرانیان خارج از کشور” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-of-iranians-abroad%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86%20%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%20%D8%A7%D8%B2%20%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق اتباع خارجی در ایران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-of-foreign-nationals-in-iran%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A7%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B9%20%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.