loader image

طلاق ایرانیان خارج از کشور

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

طلاق ایرانیان خارج از کشور
198
25 نوامبر 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

طلاق ایرانیان خارج از کشور

بر طبق قوانین فعلی کشور و مشخصا ماده ۶ قانون مدنی طلاق کلیه اتباع ایران حتی اگر مقیم در خارج از کشور باشند بر طبق قانون ایران خواهد بود و شایان ذکر است ایرانیان غیر شیعه که دین و مذهب دیگری دارند که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است، طلاق بر طبق مقررات مذهب ایشان خواهد بود.

 

انواع طلاق ایرانیان خارج از کشور:

ماده ۱۴ قانون حمایت از خانواده مقرر کرده است که هرگاه یکی از زوجین مقیم خارج از کشور باشد، دادگاه محل اقامت طرفی که در ایران اقامت دارد برای رسیدگی صالح است. اما در صورتی که هر دو در خارج از ایران ساکن باشند و محل سکونت موقتی نیز در ایران نداشته باشند، قانون اجازه داده است که ایرانیان مقیم خارج از کشور، امور و دعاوی خانوادگی خود را در محاکم و مراجع صلاحیتدار محل اقامت خویش مطرح کنند. 

این حکم لازم است در دادگاه ایران مورد تنفیذ قرار گیرد و درستی آن بار دیگر سنجیده شود. بدین ترتیب طلاق صورت گرفته در ایران به رسمیت شناخته خواهد شد.

 

  1. طلاق توافقی

در صورتی که زوجین هر دو در خارج از کشور و در یک کشور ساکنند، بهترین راه این است که هر دو با طرح دعوا در دادگاه محل اقامت خود و اخذگواهی از دادگاه، به سفارت، کنسولگری یا دفتر حافظ منافع ایران در خارج از کشور مراجعه و طلاق توافقی خود را ثبت نمایند.

 

شخص ساکن در کشور خارجی می تواند برای شخصی در ایران مثلا وکیل خود، یک وکالت در طلاق ارسال کنند تا وکیل از آن طریق و در اسرع وقت رای طلاق توافقی را از دادگاه اخذ و سپس در محضر طلاق ثبت رسمی کندو سپس مدارک (طلاقنامه و شناسنامه های مهر طلاق خورده) را برای زن و شوهر متقاضی ارسال کند.

روش دیگری در این مورد وجود دارد و آن این که مستندا به ماده ۱۵ قانون حمایت خانواده زوجین از کنسولگری ایران نشانی و مشخصات مراکز یا اشخاص صلاحیت دار برای اجرای صیغه طلاق را اخذ کنند و پس از مراجعه و اخذ گواهی اجرای صیغه طلاق مجددا با درخواست کتبی ثبت طلاق به کنسولگری ایران بدهند.

 

 

[/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][/vc_row]

 

 

 

  1. طلاق به درخواست زوجه

زوجه می تواند با ارسال وکالت در طلاق برای شخصی در ایران مثلا وکیل خود و با ارائه دلیل طلاق مثل یکی از موارد دوازده گانه شروط ضمن عقد یا عسر و حرج از دادگاه خانواده تقاضای طلاق یکطرفه از جانب زوجه کند یا زن می تواند در کشور محل اقامت تقاضای طلاق کند ولی باید این را بداند که رای دادگاه خارجی فقط در صورتی در ایران معتبر است و تنفیذ می شود که قوانین ایران رعایت شده باشد.

در غیر این صورت با داشتن رای دادگاه خارجی که قوانین طلاق ایران رعایت نشده است بایستی از اول دادخواست طلاق از جانب زوجه در ایران ثبت شود ولی داشتن رای دادگاه خارجی تنفیذ نشده برای اخذ طلاق در دادگاه های ایران بسیار بسیار موثر است.

 

  1. طلاق به درخواست زوج:

دقت داشته باشید که بر طبق قانون ما برای طلاق برای ایرانیان مقیم خارج مسلمان حق طلاق با مرد است لذا بدون نیاز به ارائه دلیل می تواند دعوای طلاق به درخواست مرد را مطرح نموده و طلاق بگیرد.

زوج می تواند با ارسال وکالت طلاق از کشور محل اقامت برای یکی از آشنایان یا وکیل خود در ایران دادخواست طلاق از طرف مرد را ثبت نماید.

 اگر زوجه مقیم خارج از کشور است، شوهر می تواند به دادگاه محل اقامت خود (در خارج از ایران) مراجعه نماید و رای طلاق به درخواست خود را اخذ نماید و سپس طلاق را با دادن دادخواست تنفیذ طلاق در دادگاه ایران، تنفیذ نماید.

ماده ۱۵ قانون حمایت خانواده اجازه داده زوج مقیم خارج با شرایطی درخواست طلاق به سفارت ایران دهد ولی در عمل این درخواست یکطرفه با مشکلاتی رو به رو است.

 

نکات مهم در طلاق ایرانیان خارج از کشور:

  1. اگر زوج یا زوجه بدون مراجعه به دادگاه محل اقامت به مراکز اسلامی مراجعه کند و صیغه طلاق شرعی جاری شود ، در این صورت طبق ماده واحده اصلاح مقررات مربوط به طلاق، دفاتر رسمی طلاق حق ثبت طلاقهایی که گواهی عدم امکان سازش برای آنها صادر نشده است را ندارند در غیر این صورت، از سردفتر خاطی سلب صلاحیت به عمل خواهد آمد.

 

  1. زمانی است که هیچکدام از زوجین پس از اخذ حکم طلاق از دادگاه خارجی شهر محل اقامت خود جهت جاری شدن صیغه طلاق شرعی به مراجع اسلامی مراجعه ننموده و بعداً در دادگاه ایران، تقاضای تنفیذ حکم طلاق را مطرح می نمایند، در این صورت اگر دادگاه اول، قوانین ایران را در حکم خود رعایت نموده باشد، مشکلی نیست و با تنفیذ حکم وی در دادگاه ایرانی، امکان ثبت طلاق در دفاتر رسمی طلاق ایران وجود دارد.

 

  1. ایرانیان خارج از کشور برای ثبت واقعه طلاق می بایستی پس از سپری شدن ۳ ماه و ۱۰ روز (مدت عده) از تاريخ جاری شدن صيغه طلاق شرعی و احراز عدم رجوع با در دست داشتن مدارک معتبر به سفارت خانه محل زندگی خود مراجعه نمایند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق اتباع خارجی در ایران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-of-foreign-nationals-in-iran%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A7%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B9%20%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق مذاهب دیگر در ایران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-of-other-religions-in-iran%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D9%85%D8%B0%D8%A7%D9%87%D8%A8%20%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.