loader image

09017088902-02122864936

noorlawwi@gmail.com

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

سبد خرید

  • English

طلاق زوجه باکره

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

طلاق زوجه باکره
5
13 جولای 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

طلاق زوجه باکره

دلایل بسیاری وجود دارد که بعد از نکاح و تا زمان طلاق ، زن باکره می ماند. ممکن است طرفین در دوران عقد باشند یا با وجود زندگی در یک خانه و زیر یک سقف نخواهند روابط زناشویی با هم برقرار کنند. ممکن است دلیل باکره ماندن زوجه ، وجود عنن و ناتوانی جنسی در مرد باشد.

ممکن است هر یک از طرفین قصد طلاق پیدا کند. لذا شوهر می تواند مطابق قواعد عام دادخواست طلاق بدهد و یا زن در صورت وجود هر یک از دلایل طلاق به درخواست زوجه اقدام کند. یا اینکه هر دو دادخواست طلاق توافقی مطرح نمایند.

در هر صورت باید مطابق قواعد مربوط به نوع طلاق مورد نظر اقدام نمایند. بدین ترتیب مراحل مرکز مشاوره خانواده (در طلاق توافقی)، دادگاه، داوری (در طلاق به درخواست زوج یا زوجه) و ثبت در دفتر طلاق بسته به نوع طلاق باید طی شود. (صفر تا صد مراخل طلاق)

دقت کنید با وجود شرایط مشابه با سایر طلاق ها، آثار خاصی برای طلاق زوجه باکره وجود دارد که جایگاه آن را برجسته می کند.

 

آثار طلاق زوجه باکره

  1. نکته مهم در طلاق زوجه باکره اینکه بر خلاف عقد نکاح زوجه باکره که مستلزم اجازه پدر و یا جد پدری است در طلاق اینگونه نیست و اذن هیچ کدام را لازم ندارد. دقت کنید ممکن است مطابق قواعد طلاق به درخواست زوج یا طلاق به درخواست زوجه، پدر یا جدر پدری یا هر شخص دیگری به عنوان داور به دادگاه معرفی شود تا سعی در ایجاد صلح و سازش نماید.
  2. در خصوص حقوق مالی زوجه باید گقت، مهریهزوجه باکره در هنگام طلاق نصف می شود. البته دقت کنید باکره بودن زوجه در اینجا مدنظر نیست. بلکه مهم این است که بین زن و شوهر روابط زناشویی بر قرار نشده باشد. زیرا به صرف خواندن صیغه عقد، زن نیمی از مهریه را از شوهر طلبکار می شود و برای نیمی دیگر رابطه زناشویی شرط است.

نفقه زوجه هیچ ارتباطی با باکره بودن وی ندارد. لذا زن می تواند تمام آن را مطالبه نماید. مگر زمانی که عدم رابطه زناشویی به علت ناشزه بودن زن باشد. یعنی زن تکالیف زناشویی خود را انجام ندهد. در این صورت هر زمان نشوز زن اثبات شود، دیگر به وی نفقه تعلق نخواهد گرفت.

حق حبس، زمانی است که پیش از برقراری هرگونه رابطه زناشویی، زن برقراری رابطه را منوط به پرداخت مهریه می کند. در این صورت نفقه به وی تعلق می گیرد. طلاق در این زمان نیز مشمول قواعد طلاق زوجه باکره خواهد بود.

  1. در طلاق به درخواست زن، اگر باکره ماندن زوجه ، به دلیل عدم شروع زندگی مشترک و عدم تمایل زوج و یا هر دلیل منتسب به زوج باشد دادگاه ها آسانتر حکم به طلاق می دهند اما زمانی که باکره ماندن به دلیل استفاده از حق حبس زوجه است. (بدین ترتیب که زوجه خواهان پرداخت کامل مهریه پیش از برقراردی رابطه بوده) یا زمانی که زن ناشزه است، این نوع از طلاق را با دشواری مواجه می سازد.

در صورتی که باکره ماندن زوجه به علت وجود عیبی در زن یا شوهر باشد، امکان فسخ نکاح برای طرفین وجود دارد.

  1. اثبات بکارت زوجه در دادگاه اصولاً بدین شکل است که دادگاه نامه معرفی به پزشکی قانونی صادر می کند و پاسخ آن را مبنا قرار می دهد. بعضی از دادگاه ها نیز صرف اقرار زوجین بر بکارت را می پذیرند.
  2. طلاق قبل از رابطه زناشویی یا طلاق در دوران عقد، طلاق بائن است و عده ندارد. یعنی پس از ثبت طلاق زن می تواند ازدواج مجدد کند و مرد حق رجوع به وی را ندارد.
  3. هر یک از زن یا شوهر می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان یا ادارات ثبت احوال با ارائه مدارک لازم از قبیل اصل شناسنامه، کپی کارت ملی، دادخواست طلاق، طلاق نامه و گواهی مربوط به دوشیزگی زن نسبت به حذف ازدواج سابق و نام همسر از شناسنامه اقدام کنند و شناسنامه سفید دریافت کند.
  4. در صورتی که زن باکره قصد طلاق نداشته باشد ولی بخواهد مهریه را مطالبه کند، می تواند کل مهریه را از شوهر بگیرد. ولی اگر بعدها و در دوران باکره بودن بخواهد جدا شود، باید نصف مهریه را به شوهر مسترد کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به درخواست زوج” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-at-the-request-of-the-husband%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%20%D8%B2%D9%88%D8%AC||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به درخواست زوجه”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.