loader image

09017088902-02122864936

noorlawwi@gmail.com

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

سبد خرید

  • English

طلاق به علت ازدواج مجدد شوهر

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

طلاق به علت ازدواج مجدد شوهر
0
4 ژوئن 2020
AdminNoorlaw

 

طلاق به علت ازدواج مجدد شوهر

از مواردی که در سندهای ازدواج ذکر شده، این است که در صورت ازدواج مجدد شوهر، زن حق طلاق پیدا می کند. لذا زن بدون نیاز به بخشیدن مهریه و حقوق مالی خود می تواند از همسرش جدا شود. دقت کنید که ازدواج دوم مرد به هیچ عنوان قابل ابطال از سوی زن اول نیست. پس تنها امکان زن اول، طلاق به علت ازدواج مجدد شوهر یا قبول این امر است.

 

شایان ذکر است که در مواردی که شوهر شرایط ۱۲ گانه مندرج در عقد نامه را امضا نکرده باشد، زن می‎تواند به دلیل عسر و حرج، به استناد بند ۱۰ ماده ۸ قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۵۳ ، از دادگاه تقاضای طلاق کند.

 

شرایط ایجاد حق طلاق به علت ازدواج مجدد شوهر

همانطور که می دانید مطابق ماده 16 قانون حمایت خانواده مصوب 53 شوهر در مواردی می تواند همسر دوم اختیار کند. (موارد امکان ازدواج مجدد) حال سوال این است که در صورت ازدواج دوم شوهر به صورت قانونی، آیا زن حق طلاق پیدا می کند یا خیر؟ در پاسخ باید به رای وحدت رویه ۷۱۶ مورخ ۸۹/۷/۲۰ تعیین اشاره نمودکه بیان داشته است: « نظر به اینکه مطابق ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی تمکین از زوج تکلیف قانونی زوجه است، بنابراین در صورتی که بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع و زوج این امر را در دادگاه اثبات و با اخذ اجازه از دادگاه همسر دیگری اختیار نماید، وکالت زوجه از زوج در طلاق که به حکم ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی ضمن عقد نکاح شرط و مراتب در سند ازدواج ذیل بند ب شرایط ضمن عقد در ردیف۱۲ قید گردیده، محقق و قابل اعمال نیست.»

در نتیجه در صورتی که اولاً دادگاه حکم به ازدواج مجدد مرد بدهد، دوماً علت این حکم نشوز و عدم تمکین زن در ادای وظایف زناشویی بوده باشد، حق طلاق برای زن ایجاد نخواهد شد.

نکته قابل تاکید در اینجا اینکه اجازه دادگاه به علت ابتلا به جنون یا امراض صعب العلاج ، محکومیت کیفری او ، اعتیاد مضر ، ترک زندگی و یا عقیم بودن زن نیز به دلیل عدم اکان ایفای وظایف زناشویی از جانب زن، در حکم نشوز است. پس در این موارد نیز حق طلاق برای همسر اول ایجاد نخواهد شد.

 

طلاق به دلیل ازدواج موقت مجدد شوهر نیز ممکن است. حتی در صورتی که مدت ازدواج موقت نیز منقضی شده باشد، در صورت اثبات وقوع ازدواج توسط زن اول در دادگاه حق طلاق برای وی ایجاد می شود. نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضائیه به شماره ۳۹۰۲/۷ مورخ ۹مرداد۱۳۸۱ و در پاسخ به این سؤال که ( آیا عقد ازدواج موقت نیز حق فسخ برای زوجه را در مواردی که زوجه دارای حق فسخ نکاح در صورت ازدواج مجدد شوهر دارد، بوجود می آورد یا خیر؟) اینگونه اعلام نظر نموده است: «چنانچه زوجه به موجب شروط مندرج در قبال ازدواج حق درخواست طلاق را در صورت انتخاب همسر دوم از ناحیه زوج داشته باشد فرقی بین عقد منقطع و دائم نیست شوهر اگر با عقد منقطع هم ازدواج مجدد نماید شرط وکالت محقق شده است و زوجه می تواند از حق مزبور استفاده نماید حتی ازدواج با اذن دادگاه نیز موجب تحقق شرط وکالت است ( ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی نیز مفید همین معنی است)».

 

 

طلاق به خاطر خیانت شوهر
طلاق به خاطر خیانت شوهر

 

ازدواج مجدد در دوران عده

در صورتی که طلاق از نوع رجعی، خلع و یا مبارات باشد، زوج و زوجه در ایام عده حق رجوع دارند و زوجه در این ایام هنوز همسر شرعی زوج محسوب می شود، لذا مطابق قواعد عام نکاح، مرد برای ازدواج مجدد نیاز به کسب اجازه از سوی دادگاه دارد.

اما در صورتی که طلاق از انواع دیگر طلاق بائن باشد چون با جاری شدن صیغه طلاق، طلاق محرز شده و حق رجوع ساقط شده است، احتیاجی به کسب اجازه از دادگاه نیست و ازدواج مجدد قابل ثبت است.

 

اثبات ازدواج مجدد

لازم به ذکر است که امروزه امکان ثبت ازدواج دائم فقط با اجازه زن اول یا دادگاه ممکن است. اما در عمل میبینیم که بسیاری موارد بدون وجود این شرایط، ازدواج مجدد ثبت شده است.  معمولاً در صورت ثبت، تخلفی صورت گرفته است و یا اینکه مرد در شناسنامه المثنی که نام زن اول نبوده ازدواج را ثبت کرده است. در هر حال از اداره ثبت احوال و از طریق دادگاه به درخواست زن اول استعلام می شود.

اما اثبات ازدواج موقت با توجه به اینکه هیچ جا ثبت نمی شود، با زن و کمی مشکل تر است.

در نتیجه زن برای درخواست طلاق به ناچار باید یکی از راه های زیر را بپیماید:

  1. سند و مدركي را كه دارد ارائه كند. اين سند مي‌تواند شناسنامه همسرش، شناسنامه اول يا دوم، سند عقدنامه همسرش يا صيغه‌نامه باشد.
  2. اگر همسر دوم را مي‌شناسد او را به دادگاه معرفي كند. دادگاه آن شخص را احضار مي‌كند و در صورت اقرار زن دوم، موضوع ثابت مي‌شود.
  3. بازجويي از مرد نيز در اين مرحله صورت مي‌گيرد و دادگاه به اين سند توجه مي‌كند.

پيامك و صداي ضبط شده در راي دادگاه موثر نيست. زیرا تصوير و صدا با پيشرفت علم قابل بازسازي است مگر اين‌كه صدا و تصويري باشد كه خوانده پرونده آن را بپذيرد. تا زماني كه مرد قبول نكند سنديت ندارد و اگر اصالت آن ثابت شود، در حد اماره مي‌تواند علم قاضي را زياد كند. (اعتبار عکس، صدا و پیامک در دادگاه)

(نمونه رای طلاق به علت ازدواج مجدد شوهر)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به دلیل عسر و حرج زن” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-due-to-a-womans-hardship%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84%20%D8%B9%D8%B3%D8%B1%20%D9%88%20%D8%AD%D8%B1%D8%AC%20%D8%B2%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.