loader image

09017088902-02122864936

noorlawwi@gmail.com

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

سبد خرید

  • English

طلاق به دلیل عسر و حرج زن

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

طلاق به دلیل عسر و حرج زن
14
26 می 2020
AdminNoorlaw

 

طلاق به دلیل عسر و حرج زن

یکی از مواردی که زوجه می تواند همسر خود را طلاق دهد، زمانی است که بتواند در دادگاه عسر و حرج خود را ثابت کند. عسر و حرج شامل شرایطی می شود که تحمل آن برای زن دشوار باشد. در نتیجه دادگاه حکم به طلاق وی  به دلیل عسر و حرج صادر خواهد کرد.

 

شرایط به دلیل عسر و حرج زن:

  1. عامل عسروحرج باید در زمان درخواست طلاق موجود باشد. یعنی زن حین طلاق از این شرایط رنج ببرد.

 

  1. ضابطه تشخیص عسروحرج زن، معیار شخصی است و با توجه به وضعیت مادی، روحی، روانی و شخصیت زن احراز می‌گردد اما این مانع از آن نیست که در تشخیص تنگی و مشقت به عرف مراجعه ننماییم.

 

  1. احراز عسر و حرج: قانون مدنی برخی از موارد عسر و حرج را مشخص ساخته و به جز این موارد در صورتی که زن بتواند ثابت کند در شرایط کنونی، زندگی مشترک برای بسیار مشکل شده می تواند خود را طلاق دهد. تشخیص این موضوع با دادگاه است و زن باید بتواند آن را برای قاضی ثابت نماید. (مصادیق عسر و حرج)

وی عسر و حرج زن در ازدواج زمانی محقق می شود که ادامه رابطه زوجیت برای زن دشوار بوده و مشقت و دشواری غیر متعارفی را برای زوجه ایجاد کند .یعنی علاوه بر لزوم احراز مصداق عسر و حرج (مثلاً ازدواج مجدد مرد بدون رضایت زن اول) باید دشواری تحمل این وضعیت برای زن ثابت شود. برای مثال زن باید ثابت کند ازدواج مجدد زن به حیثیت خانوادگی وی ضربه زده و از لحاظ روانی و آبروی وی، قابل تحمل نیست.

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

مراحل طلاق به دلیل عسر و حرج زن:

  1. ثبت دادخواست: طلاقی که به واسطه ی عسر و حرج صورت می گیرد، تابع احکام طلاق به درخواست زوجه است. بدین ترتیب زن با مدارک کافی جهت اثبات عسر و حرج دادخواستی به طرفیت مرد و به خواسته طلاق می دهد. این پرونده می تواند به طور متوسط 3 ماه الی 2 سال طول بکشد و در زمر طلاق های ریسکی و دشوار است و وجود وکیل می تواند این مسئله را آسان تر نماید.

 

  1. جلسه رسیدگی: پرونده در دادگاه خانواده تشکیل و وقت رسیدگی برای آن در نظر گرفته می شود. روز رسیدگی مهمترین مرحله در این دعواست. زوجه باید با تمام مدارک در دادگاه حاضر شده و بتواند عسر و حرج را برای خود ثابت کند.

 

  1. ورود به مسائل مالی: دادگاه در صورتی که شریط عسر و حرج را احراز نماید، وارد مباحث مربوط به حقوق مالی زوجه می شود.

 

مهریه: ویژگی خاص طلاق عسر و حرجی آن است که چنانچه درخواست طلاق از طرف زن به استناد عسر و حرج ،مطرح و دادگاه خانواده ، با احراز عسر و حرج زوجه در زندگی مشترک ، حکم بر طلاق صادر نماید ، حقوق مالی زوجه محفوظ است. اما از قرائن وجود عسر و حرج برای زن این است که زن حاضر است حقوق خود را ببخشد تا بتواند طلاق بگیرد. همچنین بذل مقداری از مهریه برای طلاق خلع لازم است. لذا بعضاً دادگاه ها اجبار می نماید که زن قسمتی از مهریه ولو مقدار جزئی از آن را به زوج ببخشد و صدور حکم طلاق را به این بذل و بخشش منوط می نمایند.

همچنین ممکن است حین رسیدگی دادگاه یا پس از آن زوج دادخواست اعسار دهد که دادگاه به این درخواست رسیدگی نموده و اگر دلایل وی را موجه دید،  با توجه به وضعیت معیشتی زوج میزان اقساط و پیش پرداخت را معین خواهد کرد.

 

جهیزیه: در خصوص جهیزیه معمول این است یک حین تهیه آن، سیاهه یا لیست جهیزیه تنظیم می شود که در صورت طلاق به درخواست زوج (مرد)، زوجه می تواند جهیزیه خود را از منزل همسرش ببرد.

 

تنصیف دارایی: شرط امکان تنصیف دارایی، درخواست طلاق از جانب مرد است. در نتیجه در طلاق های به درخواست زوجه، امکان استفاده از شرط تنصیف دارایی مندرج در سند ازدواج نیست. مگر به صورت مجزا از موارد مندرج دز سندهای ازدواج شرط گردد.

 

نفقه: در صورتی که حین درخواست طلاق، زن ناشزه نباشد و حکم الزام به تمکین به طرفین وی اجرا نشده باشد، نفقه تا زمان ثبت طلاق به زن تعلق می گیرد و جز به رضایت زن، از بین نمی رود.

 

اجرت المثل: اجرت المثل، اجرت کارهای زوجه است که در منزل شوهر و به دستور شوهر و با قصد عدم تبرع انجام داده است می باشد و در صورت درخواست زن، دادگاه با جلب نظر کارشناس میزان ان را تعیین و مرد را ملزم به پرداخت آن می کند.

 

نحله: در مواردی که طلاق به درخواست مرد باشد مطرح می شود، لذا در طلاق به درخواست زن موضوعیت پیدا نمی کند.

 

حضانت فرزندان : دادگاه حین رسیدگی به درخواست طلاق، باید نسبت به حضانت فرزندان تعیین تکلیف نماید که معمولا حضانت مطابق با قانون می باشد که در مورد فرزندان دختر تا ۷ سالگی با مادر و از ۷ تا ۹ سالگی با پدر است و بعد آن فرزندان خود می توانند در مورد زندگی با پدر یا مادر تصمیم گیری نمایند.

در مورد فرزندان پسر، پسر تا ۷ سالگی با مادر و از ۷ تا ۱۵ سالگی با پدر است و فرزند پسر از ۱۵ سالگی به بعد از دایره حضانت خارج  می شود و خودش می تواند برای زندگی خود تصمیم گیری می نماید.

 

  1. ارجاع به داوری: دادگاه با تشکیل جلسه رسیدگی، قرار ارجاع به داوری صادر می کند. پس از صدور قرار ارجاع به داوری ، هر یک از زوجین مکلفند ظرف مدت یک هفته داور خود را به دادگاه معرفی کند.

داوران باید مسلمان، متعهد، دارای حسن شهرت و حداقل 30 سال داشته باشند و تا حدودی به وضعیت روحی زوجین آشنا باشند، دقت کنید می توانید با نوشتن لایحه ای برای دادگاه و اظهار عدم امکان تعیین داور توسط خودتان، از دادگاه بخواهید شما را به داوری موجود در مجتع قضایی ارجاع نماید. هزینه ی داوری مستقر در دادگاه ها، هم اکنون 200 هزار تومان است.

در صورت عدم حضور یکی از طرفین در دادگاه یا امتناع از تعیین داور، دادگاه راساً از طرف وی تعیین داور می کند.

داوران سعی در اصلاح بین زوجین می نمایند و چنانچه موفق به اصلاح نگردند مراتب را به دادگاه اعلام می نماید. باید گفت امروزه داوری در پرونده های طلاق به امری تشریفاتی تبدیل شده است زیرا در اکثر موارد داوری در رفع اختلاف زوجین کارگشا نیست و حتی نظریه داوران برای دادگاه اهمیت چندانی ندارد.

 

  1. صدور رای: پس از طی مراحل فوق دادگاه حکم به طلاق زوجه صادر می کند. حکم طلاق قابل تجدیدنظر ظرف 20 روز در دادگاه های تجدیدنظر استان است. و پس از آن نیز ظرف 20 روز از اتمام مهلت تجدیدنظر یا ابلاغ رای تجدیدنظر قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است. لذا میبینیم که ممکن است تا 3 مرحله این پروسه ادامه پیدا کند.

 

  1. ثبت طلاق در دفاتر طلاق: مدت اعتبار حکم طلاقی که زن به استناد عسر و حرج از دادگاه خانواده تحصیل می نماید ، شش ماه از تاریخ ابلاغ رأی فرجامی دیوان عالی کشور یا انقضای مهلت فرجام خواهی است. لذا باید در این مدت حتماً به دفتر طلاق مراجعه شود وگرنه حکم طلاق بی اعتبار شده و برای طلاق باید مجدداً دادخواست داد و مراحل را از ابتدا طی نمود. (مراحل طلاق از صفر تا صد)

چنانچه حکم طلاق عسر و حرجی از طرف زن به دفتر ثبت طلاق ارائه شود ، در صورتی که مرد ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ مراتب ، یه دفتر خانه مراجعه ننماید ، سر دفتر طلاق به زن و شوهر ابلاغ می کند برای اجرای طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند.

اگر زوج به دفتر خانه مراجعه نماید و یا معذور بودن یا امتناع خود را از اجرای صیغه طلاق اعلام ندارد ، صیغه طلاق، جاری و ثبت می شود و ماوقع به زوج ابلاغ می گردد.

اگر زوج برای حضور در دفترخانه و اجرای صیغه طلاق ، اعلام عذر نماید ، یک نوبت دیگر به روالی که گفنه شود از طرفین برای اجرای صیغه طلاق و اجرای مفاد حکم طلاق عسر و حرجی صادره از دادگاه خانواده ، دعوت می گردد.

برای ثبت طلاق باید وضعیت حاملگی زوجه مشخص باشد. که این امر توسط پزشک مورد تایید دادگاه حین رسیدگی تایید می گردد.

(نمونه رای طلاق به خاطر عسر و حرج زن)

 

طلاق به دلیل عسر و حرج زن

آثار طلاق به دلیل عسر و حرج زن:

نوع طلاق در طلاق های عسر و حرجی غالباً به صورت خلع و بائن است. لذا امکان رجوع از طلاق برای مرد وجود ندارد. همچنین نفقه در دوران عده برای زن وجود نخواهد داشت. دقت کنید ممکن است این طلاق به دلیل دیگری بائن باشد، برای مثال به علت ناتوانی جنسی مرد، زن هنوز باکره باشد. در نتیجه به علت عدم نزدیکی طلاق بائن بوده و حتی عده نیز برای زن وجود ندارد.

دقت کنید به نتیجه رسیدن طلاق عسر و حرجی در بسیاری از مواقع مشکل است زیرا در بسیاری از پرونده ها اساساً دادگاه بروز عسر و حرج را احراز نمی نماید. و صرف اینکه زن راضی به ادامه زندگی مشترک نباشد، برای صدور حکم طلاق کافی نیست.

 

عسر و حرج در ازدواج موقت:

می دانید که در ازدواج موقت، طلاق وجود ندارد و جدایی پیش از انقضای مدت، در قالب بذل مدت صورت می گیرد. لذا همه مواردی که در ازدواج دائم موجب طلاق به درخواست زوجه می شود، در ازدواج دائم نیز موجب بذل مدت به درخواست زوجه خواهد شد.

زمانی که ادامه زوجیت موقت برای زوجه ایجاد مشقت کند و این موضوع برای دادگاه ثابت شود در این صورت دادگاه می‌تواند حکم به اجبار زوج به بذل بقیه مدت باقیمانده از ازدواج موقت کند و اگر این اجبار ممکن نشود حکم به انحلال زوجیت و قطع مابقی مدت ازدواج صادر می‌شود.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به درخواست زن” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-at-the-request-of-the-woman%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%20%D8%B2%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”شرایط طلاق به درخواست زن” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fterms-of-divorce-at-the-request-of-the-wife%2F|title:%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%20%D8%B2%D9%88%D8%AC%D9%87||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

یک پاسخ به “طلاق به دلیل عسر و حرج زن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.