loader image

طلاق به درخواست زن

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

طلاق به درخواست زن
175
21 جولای 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

طلاق به درخواست زن

طلاق گرفتن خانم ها بسیار دشوارتر از طلاقی است که آقایان اقدام می کنند. برای مثال باید در دادگاه ثابت شود دلایل موجهی که در قانون ذکر شده، برای طلاق وجود دارد. (دلایل قانونی طلاق برای زوجه) شما در صورتی که یکی از دلایل قانونی طلاق را داشته باشید می توانید دادخواست طلاق به درخواست زن تنظیم کنید. اما باید بدانید دادگاه به این دلایل رسیدگی می کند و در صورتی که آنها را احراز نماید، حکم به طلاق صادر می کند.

همچنین روند طلاق و آثار این نوع از طلاق متفاوت از طلاقی است که به درخواست زوج یا به صورت توافقی مطرح می شود.

 

مراحل طلاق به درخواست زوجه

  1. اولین قدم در طلاق، ثبت دادخواست طلاق در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است که با توجه به آدرس زن یا شوهر، به دادگاه موجود در آن حوزه قضایی ارسال می شود. پس از آن باید تا روز جلسه رسیدگی صبر نمود. مدت زمان این طلاق حدوداً 5 ماه است که بسته به وضعیت و توافقات طرفین می تواند بین 1ماه تا 2 سال تغییر نماید.

 

مدارک لازم برای طلاق به درخواست زن

اصل سند ازدواج

اصل شناسنامه زن

کپی کارت ملی زن

در صورت نبود اصل سند ازدواج باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید.

 

  1. دادگاه با تشکیل جلسه رسیدگی، قرار ارجاع به داوری صادر می کند. پس از صدور قرار ارجاع به داوری ، هر یک از زوجین مکلفند ظرف مدت یک هفته داور خود را به دادگاه معرفی کند.

داوران باید مسلمان، متعهد، دارای حسن شهرت و حداقل 30 سال داشته باشند و تا حدودی به وضعیت روحی زوجین آشنا باشند، دقت کنید می توانید با نوشتن لایحه ای برای دادگاه و اظهار عدم امکان تعیین داور توسط خودتان، از دادگاه بخواهید شما را به داوری موجود در مجتع قضایی ارجاع نماید. هزینه ی داوری مستقر در دادگاه ها، هم اکنون 200 هزار تومان است.

در صورت عدم حضور یکی از طرفین در دادگاه یا امتناع از تعیین داور، دادگاه راساً از طرف وی تعیین داور می کند.

داوران سعی در اصلاح بین زوجین می نمایند و چنانچه موفق به اصلاح نگردند مراتب را به دادگاه اعلام می نماید. باید گفت امروزه داوری در پرونده های طلاق به امری تشریفاتی تبدیل شده است زیرا در اکثر موارد داوری در رفع اختلاف زوجین کارگشا نیست و حتی نظریه داوران برای دادگاه اهمیت چندانی ندارد.

 

طلاق به درخواست زن

 

  1. دادگاه با توجه به اظهارات در جلسه رسیدگی نسبت به سایر حقوق مالی که برای زوجه متصور است و مسائل فی ما بین تعیین تکلیف می نماید. این حقوق و مسائل شامل مهریه، نفقه، جهیزیه، اجرت المثل، نحله، تنصیف دارایی و وضعیت حضانت فرزندان می باشد.

مهریه: در طلاق به درخواست زوجه، مهریه از بین نخواهد رفت. بر خلاف تصور عده ای که طلاق به درخواست زن را منافی گرفتن حقوق مالی زوجه می دانند، زن در صورت اثبات شرایط طلاق، می تواند علاوه بر مطالبه سایر حقوق مالی، طلاق بگیرد.

اما جهت  انتخاب و تعیین نوع طلاق(خلع) بهتر است زوجه قسمتی از مهریه خویش را بذل کند و البته معمولاً هرچه بذل مهریه بیشتری صورت گیرد باشد، قرینه‌ای بر عسر و حرج بیشتر زن تلقی می‌شود.

همچنین ممکن است حین رسیدگی دادگاه یا پس از آن زوج دادخواست اعسار دهد که دادگاه به این درخواست رسیدگی نموده و اگر دلایل وی را موجه دید،  با توجه به وضعیت معیشتی زوج میزان اقساط و پیش پرداخت را معین خواهد کرد.

 

جهیزیه: در خصوص جهیزیه معمول این است یک حین تهیه آن، سیاهه یا لیست جهیزیه تنظیم می شود که در صورت طلاق به درخواست زوج (مرد)، زوجه می تواند جهیزیه خود را از منزل همسرش ببرد.

 

تنصیف دارایی: شرط امکان تنصیف دارایی، درخواست طلاق از جانب مرد است. در نتیجه در طلاق های به درخواست زوجه، امکان استفاده از شرط تنصیف دارایی مندرج در سند ازدواج نیست. مگر به صورت مجزا از موارد مندرج دز سندهای ازدواج شرط گردد.

 

نفقه : در صورتی که حین درخواست طلاق، زن ناشزه نباشد و حکم الزام به تمکین به طرفین وی اجرا نشده باشد، نفقه تا زمان ثبت طلاق به زن تعلق می گیرد و جز به رضایت زن، از بین نمی رود.

 

اجرت المثل : اجرت المثل، اجرت کارهای زوجه است که در منزل شوهر و به دستور شوهر و با قصد عدم تبرع انجام داده است می باشد و در صورت درخواست زن، دادگاه با جلب نظر کارشناس میزان ان را تعیین و مرد را ملزم به پرداخت آن می کند.

نحله : در مواردی که طلاق به درخواست مرد باشد مطرح می شود، لذا در طلاق به درخواست زن موضوعیت پیدا نمی کند.

 

حضانت فرزندان : دادگاه حین رسیدگی به درخواست طلاق، باید نسبت به حضانت فرزندان تعیین تکلیف نماید که معمولا حضانت مطابق با قانون می باشد که در مورد فرزندان دختر تا ۷ سالگی با مادر و از ۷ تا ۹ سالگی با پدر است و بعد آن فرزندان خود می توانند در مورد زندگی با پدر یا مادر تصمیم گیری نمایند.

در مورد فرزندان پسر، پسر تا ۷ سالگی با مادر و از ۷ تا ۱۵ سالگی با پدر است و فرزند پسر از ۱۵ سالگی به بعد از دایره حضانت خارج  می شود و خودش می تواند برای زندگی خود تصمیم گیری می نماید.

 

  1. حکم طلاق قابل تجدیدنظر ظرف 20 روز در دادگاه های تجدیدنظر استان است. و پس از آن نیز ظرف 20 روز از اتمام مهلت تجدیدنظر یا ابلاغ رای تجدیدنظر قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است. لذا میبینیم که ممکن است تا 3 مرحله این پروسه ادامه پیدا کند.

در صورت عدم اعتراض به رای، زوجین به همراه حکم طلاق باید ظرف 6 ماه به دفاتر طلاق مراجعه و طلاق خود را ثبت نمایند وگرنه حکم بلااعتبار تلقی شده و برای طلاق مجدداً باید به دادگاه دادخواست ارسال شود.

 

5. ثبت طلاق: با تسلیم حکم طلاق به دفترخانه، دفترخانه به طرفین مهلت می دهد ظرف یک هفته برای ثبت و اجرای صیغه طلاق به دفترخانه مراجعه نمایند. در صورتی که زوج در این مدت در دفترخانه حاضر نشود، سردفتر مجدداً برای زوجین اخطاریه می فرستد. اگر زوجه باز هم حاضر نشد و عذر موجهی برای عدم حضورش ارائه نداد، سردفتر به نمایندگی از وی صیغه طلاق را جاری و آن را ثبت می نماید.

برای ثبت طلاق باید وضعیت حاملگی زوجه مشخص باشد. که این امر توسط پزشک مورد تایید دادگاه حین رسیدگی تایید می گردد.

 

(نمونه رای طلاق به درخواست زوجه)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”شرایط طلاق به درخواست زن” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fterms-of-divorce-at-the-request-of-the-wife%2F|title:%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%20%D8%B2%D9%88%D8%AC%D9%87||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.