loader image

طلاق به درخواست زوج

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

طلاق به درخواست زوج
170
30 می 2020
AdminNoorlaw

 

طلاق به درخواست زوج

مطابق فقه و قانون ما،  اختیار طلاق با مرد است و می تواند حتی بدون دلیل موجه، دادخواست طلاق به طرفیت همسر تقدیم دادگاه کند. تنها لازم است حقوق مالی زوجه را پرداخت کرده باشد. در نتیجه یک شوهر می تواند با پرداخت مهریه، نفقه و دیگر حقوق مالی زوجه، بدون نیاز به دلیل قانع کننده ای و بدون نیاز به رضایت زن، ی را طلاق دهد. این درحالی است که در طلاق به درخواست زوجه، قضیه کاملاً برعکس می شود و وجود دلیل قانع کننده شرط طلاق گرفتن وی تلقی می گردد. در اینجا به بررسی مراحل طلاق به درخواست زوج و شرایط آن می پردازیم.

 

مراحل طلاق به درخواست زوج

1.برای شروع، مرد باید دادخواستی به طرفیت زن ثبت کند تا پرونده وارد پروسه دادگاهی شود. به طور متوسط 5 ماه زمان برای طی این مرحله لازم است. بسته به وضعیت و شرایط زوجین می توان این پرسه را از دو هفته تا دوسال نیز برآورد نمود.

مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد

اصل سند ازدواج

اصل شناسنامه مرد

کپی کارت ملی مرد

در صورت نبود اصل سند ازدواج باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید.

دقت کنید در صورت عدم حضور زن در دادگاه و یا جلسات داوری طلاق غیابی امکان پذیر است.

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

2. دادگاه با تشکیل جلسه رسیدگی، نسبت به حقوق مالی زن پرس و جو می نماید و مطابق قانون قرار ارجاع به داوری صادر می کند. پس از صدور قرار ارجاع به داوری ، هر یک از زوجین مکلفند ظرف مدت یک هفته داور خود را به دادگاه معرفی کند.

. داوران باید مسلمان، متعهد، دارای حسن شهرت و حداقل 30 سال داشته باشند و تا حدودی به وضعیت روحی زوجین آشنا باشند، دقت کنید می توانید با نوشتن لایحه ای برای دادگاه و اظهار عدم امکان تعیین داور توسط خودتان، از دادگاه بخواهید شما را به داوری موجود در مجتع قضایی ارجاع نماید. هزینه ی داوری مستقر در دادگاه ها، هم اکنون 200 هزار تومان است.

داوران سعی در اصلاح بین زوجین می نمایند و چنانچه موفق به اصلاح نگردند مراتب را به دادگاه اعلام می نماید. باید گفت امروزه داوری در پرونده های طلاق به امری تشریفاتی تبدیل شده است زیرا در اکثر موارد داوری در رفع اختلاف زوجین کارگشا نیست و حتی نظریه داوران برای دادگاه اهمیت چندانی ندارد.

 

3. پس از اینکه دادگاه عدم سازش را از داوران اخذ کرد، باید اطمینان حاصل کند زوجه باردار نیست. بدین منظور در صورتی که زوجه زیر 50 سال سن داشت باشد، باید توسط پزشک مورد اعتماد دادگاه معاینه شود و گواهی عدم حاملگی به دادگاه تسلیم گردد.

 

4. پس از طی این مراحل دادگاه گواهی عدم سازش صادر می کند. در حکم صادره، دادگاه نسبت به سایر حقوق مالی که برای زوجه متصور است و مسائل فی ما بین تعیین تکلیف می نماید. این حقوق و مسائل شامل مهریه، نفقه، جهیزیه، اجرت المثل، نحله، تنصیف دارایی و وضعیت حضانت فرزندان می باشد. دقت کنید تعیین تکلیف دادگاه به معنای این نیست که برای صدور گواهی عدم سازش باید تمام حقوق مالی پرداخت شده باشد، بلکه وضعیت نهایی این حقوق مشخص می شود که چه حقوقی در چه زمان باید پرداخت گردد.

طرح دعوای طلاق به درخواست زوج با درخواست اعسار از پرداخت حقوق مالی زوجه از نظر برخی قضات قابل جمع با یکدیگر و از نظر برخی دیگر غیر قابل جع با یکدیگر هستند و رویه واحدی در این خصوص وجود ندارد.

مهریه: درخواست طلاق به درخواست زوج(مرد) با دادخواست اعسار منافاتی با هم ندارند.در صورتی که مرد به صورت دفعه الواحده توان پرداخت مهریه را نداشته باشد می تواند بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را مطرح نماید و دادگاه با توجه به وضعیت معیشتی زوج میزان اقساط و پیش پرداخت را معین خواهد کرد. ثبت طلاق منوط به ارائه رسید پرداخت کل مبلغ مهریه یا پیش پرداخت در صورت اعسار به دفترخانه است.

دقت کنید در هیچ فرضی در درخواست طلاق از طرف مرد حتی اگر رای غیابی باشد، مهریه زن از بین نمی رود فقط اگر بین زوجین نزدیکی واقع نشده باشد مهریه در هنگام طلاق نصف می گردد. اثبات رابطه نامشروع زوجه یا سایر تخلفات وی از وظایف زناشویی نیز تاثیری بر روی مهریه ندارد. اگر مهریه عند الاستطاعه باشد پرداخت آن منوط به اثبات استطاعت مالی زوج از سوی زوجه است اما مسقط آن نیست.

جهیزیه: در خصوص جهیزیه معمول این است یک حین تهیه آن، سیاهه یا لیست جهیزیه تنظیم می شود که در صورت طلاق به درخواست زوج (مرد)، زوجه می تواند جهیزیه خود را از منزل همسرش ببرد.

تنصیف دارایی: در صورتی که درخواست طلاق به درخواست مرد باشد و طلاق از طرف مرد  ناشی از تخلف و سو رفتار  زن نباشد و مرد ضمن عقد ازدواج آن را امضاء نموده باشد مرد باید بهای اموال موجود را که بعد از ازدواج بدست آمده را به زن بپردازد.

نفقه: در صورت طلاق به درخواست مرد، در صورتی که طلاق رجعی باشد نفقه تا پایان مدت عده و در صورتی که زن باردار باشد تا پایان وضع حمل به زن پرداخت می شود.

اجرت المثل : اجرت المثل، اجرت کارهای زوجه است که در منزل شوهر و به دستور شوهر و با قصد عدم تبرع انجام داده است می باشد و در صورت درخواست زن، دادگاه با جلب نظر کارشناس میزان ان را تعیین و مرد را ملزم به پرداخت آن می کند.

نحله: در مواردی که طلاق به درخواست مرد باشد و علت طلاق، سوء رفتار یا تخلف زن از انجام وظایف زناشویی نباشد اگر شرایط پرداخت اجرت المثل به طور کامل وجود نداشته باشد، دادگاه با توجه به سالهای زندگی مشترک و نوع کارهایی که زن در خانه شوهر انجام داده و وسع مالی شوهر، مبلغی را از باب بخشش (نحله) برای زوجه تعیین میکند.

حضانت فرزندان : در صورت طلاق به درخواست مرد دادگاه باید نسبت به حضانت فرزندان تعیین تکلیف نماید که معمولا حضانت مطابق با قانون می باشد که در مورد فرزندان دختر تا ۷ سالگی با مادر و از ۷ تا ۹ سالگی با پدر است و بعد آن فرزندان خود می توانند در مورد زندگی با پدر یا مادر تصمیم گیری نمایند.

در مورد فرزندان پسر، پسر تا ۷ سالگی با مادر و از ۷ تا ۱۵ سالگی با پدر است و فرزند پسر از ۱۵ سالگی به بعد خودش می تواند برای زندگی خود تصمیم گیری می نماید.

این گواهی قابل اعتراض ظرف 20 روز در دادگاه های تجدیدنظر است. در صورت اعتراض پرونده وارد دادگاه های تجدیدنظر می شود و اصولاً بدون تشکیل جلسه و دعوت از طرفین رسیدگی می گردد.

 

5. حکم طلاق قابل تجدیدنظر ظرف 20 روز در دادگاه های تجدیدنظر استان است. و پس از آن نیز ظرف 20 روز از اتمام مهلت تجدیدنظر یا ابلاغ رای تجدیدنظر قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است. لذا میبینیم که ممکن است تا 3 مرحله این پروسه ادامه پیدا کند.

در صورت عدم اعتراض، مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش، 3 ماه از تاریخ صدور رای قطعی است.  لذا طرفین باید ظرف 3 ماه به دفاتر طلاق مراجعه و با ارائه گواهی عدم سازش و گواهی عدم بارداری یا توافق زوجین بر وجود جنین و بارداری زوجه اقدام به طلاق نمایند. در غیر این صورت، گواهی عدم سازش باطل می شود و برای طلاق مجدداً باید این مراحل طی شود.

ثبت طلاق موکول به پرداخت حقوق مالی زن است. طلاق درصورت رضایت زن یا صدور حکم اعسار مرد یا قسط بندی حقوق پرداختی نیز، ثبت میشود. اگر زن بدون دریافت حقوق ذکر شده، به ثبت طلاق رضایت دهد میتواند پس از ثبت طلاق برای دریافت این حقوق از طریق اجرای احکام دادگستری اقدام کند.

(نمونه رای طلاق به درخواست زوج)

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”مراحل طلاق از صفر تا صد” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-steps%2F|title:%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A7%D8%B2%20%D8%B5%D9%81%D8%B1%20%D8%AA%D8%A7%20%D8%B5%D8%AF||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به درخواست شوهر و اعسار از پرداخت حقوق مالی زوجه” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-at-the-request-of-the-husband-and-the-payment-of-the-wifes-financial-rights%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%20%D8%B4%D9%88%D9%87%D8%B1%20%D9%88%20%D8%A7%D8%B9%D8%B3%D8%A7%D8%B1%20%D8%A7%D8%B2%20%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA%20%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82%20%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%20%D8%B2%D9%86||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.