loader image

 مطالبه مهریه بعد از فوت زن

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

 مطالبه مهریه بعد از فوت زن
162
17 آگوست 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 مطالبه مهریه بعد از فوت زن

مهریه دین و بدهی شوهر است و تا زمانی که پرداخت نشده باشد وظیفه دارد که پرداخت کند و بعد از فوت زن، ورثه او حق این را دارند که از مرد تقاضای مهریه کنند و به عبارتی وراث، از مرد طلبکار خواهند شد. بنابراین با قتل و فوت زن مهریه از بین نمی‌رود و وراث می‌توانند به مطالبه و وصول آن اقدام کنند.

 

مطالبه مهریه بعد از فوت زن

حق مطالبه مهریه همواره برای صاحب حق آن وجود خواهد داشت، ولو آنکه زن در قید حیات نباشد. از همین روی وراث زوجه می‌توانند بعد از فوت زوجه به نمایندگی از او مهریه زوجه متوفی را از مرد درخواست کنند.‏ به عبارتی دیگر با فوت زن حق مطالبه مهریه مانند هر حق مالی دیگر به وراث وی منتقل خواهد شد. از همین روی وراث زن می‌توانند بعد از فوت او به قائم مقامی از وی مهریه زوجه متوفی را از مرد مطالبه کنند.‏

این در حالی است که زوج نمی‌تواند از پرداخت مهریه زوجه فوت شده خود به ورثه وی به هر بهانه‌ای خودداری کند. مگر آنکه مهریه به یک علت قانونی مانند بخشش آن توسط زن یا دریافت آن پیش از فوت، وجود نداشته باشد.

 

 

مدارک مورد نیاز برای مطالبه مهریه توسط وراث متوفی

ورثه زوجه باید مدارکی همچون گواهی انحصار وراثت، سند ازدواج زوجه را به پیوست دادخواست مطالبه مهریه، تقدیم دادگاه نمایند.

 

نکات مطالبه مهریه بعد از فوت زن

  1. دین ناشی از مهریه از جمله دیون ممتاز است و حتی در صورت وجود دیون متعدد زوج یا حتی فوت وی، باز هم تادیه مهریه زوجه بر سایر دیون مقدم است. ‏لذا شوهر در برابر ورثه ی زن خود مسئول پرداخت است حتی اگر بدهی های دیگر خود بیش از داراییش باشد.

 

  1. در خصوص میزان مهریه قابل مطالبه در مهریه وجه نقد اختلاف نظر وجود دارد. عده ای وراث زن را محق به دریافت مهریه به نرخ روز می دانند. زیرا وراث به قائم مقامی از زوجه اقدام کرده اند و مطابق قانون زوجه می تواند مهریه وجه نقد را به نرخ روز مطالبه دریافت کند. اما عدم ای دیگر این حق را صرفاً برای زوجه قائل هستند. بدین ترتیب وراث زوجه تنها به میزان مهریه مندرج در عقد نامه می توانند مطالبه مهریه نمایند. عده ای دیگر نیز تاریخ فوت را ملاک دریافت میزان مهریه میدانند. زیرا با فوت زوجه مهریه به طلبی تبدیل شده که از زمان مطالبه، خسارت تاخیر تادیه برای آن حساب می شود. تا پیش از مطالبه مبلغ مهریه به تاریخ فوت ملاک قرار خواهد گرفت.

در خصوص سایر انواع مهریه مانند سکه یا ملک، همان میزان یا همان ملک قابل مطالبه خواهد بود.

 

  1. برخلاف طلاق، در صورتی که حین فوت زوجه باکره باشد، یعنی رابطه زناشویی بین طرفین برقرار نشده باشد، باز هم وراث زن مستحق دریافت تمام مهریه اند. مگر در صورتی که حین عقد مهریه ای تعیین نشده باشد، در این صورت هیچ مهریه ای قابل پرداخت به وراث زوجه نیست. (قواعد کلی میزان مهریه قابل مطالبه)

 

  1. در خصوص میزان مهریه قابل مطالبه توسط وراث باید گفت خود شوهر نیز وارث زن محسوب می شود. در صورتی که زوجه دارای فرزند باشد، یک چهارم ترکه و در غیر این صورت یک دوم ورثه به شوهر می رسد. حال در مطالبه مهریه باید توجه کرد شوهر نیز به عنوان یکی از وراث محسوب می شود. پس سایر وارثان زوجه مثل پدر یا فرزند تنها به نسبت سهم خود می توانند مهریه را مطالبه کنند. یک چهارم یا یک دوم مهریه (بسته به وجود فرزند) توسط دیگر وراث قابل مطالبه نیست.
  2. نکته دیگر اینکه مهریه چه در صورت فوت زن و چه در صورت فوت شوهر قابل مطالبه است. زوجه با فوت شوهر خود می تواند مهریه را از ترکه وی مطالبه نماید. (مطالبه مهریه بعد از فوت شوهر)

(نمونه دادخواست مطالبه مهریه بعد از فوت زن)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”مطالبه مهریه” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdemand-for-dowry%2F|title:%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D9%87%20%D9%85%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.