loader image

مواردی که زن می تواند تمکین نکند

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

مواردی که زن می تواند تمکین نکند
196
11 آگوست 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مواردی که زن می تواند تمکین نکند

تمکین یعنی انجام وظایف زناشویی توسط زن. این وظایف اعم از قبول روابط جنسی و حضور در منزل شوهر و حسن معاشرت است. زن موظف است از شوهر خود تمکین کند و در صورت عدم تمکین ، نفقه به وی تعلق نمی گیرد. اما مواردی محدودی وجود دارد که زن می تواند تمکین نکند و نفقه را بگیرد.موارد مجاز بودن زن به عدم تمکین را در ادامه می بینیم.

(الزام به تمکین)

 

مواردی که زن می تواند تمکین نکند

  1. مریضی جنسی و مقاربتی مرد:

اگر شوهر بیماری داشته باشد که با رابطه زناشویی منتقل گردد، زوجه می تواند از تمکین و برقراری رابطه با وی امتناع کند. این امتناع مسقط نفقه نیست زیرا زن برای مصونیت از بیماری و سلامتی خود ممانعت نموده است.

دقت کنید در این مورد، تمکین خاص یعنی عدم برقراری رابطه زناشویی محدود شده است. لذا تمکین عام که حسن معاشرت و زندگی در منزل مشترک است، همچنان وظیفه زن محسوب می شود و در صورت امتناع، ناشزه محسوب می گردد. زن ناشزه نیز از دریافت نفقه محروم خواهد بود.

ماده 1127 قانون مدنی نیز در این خصوص تصریح کرده:« هرگاه شوهر بعد از عقد مبتلا به یکی از امراض مقاربتی و جنسی گردد ، زن حق دارد که از نزدیکی با او خودداری و امتناع نماید ، امتناع به علت مزبور مانع از حق نفقه نخواهد بود.»

 

  1. خوف ضرر بدنی، مالی یا شرافتی

اگر بنا بر مدارک محکم و قابل قبول زن بتواند ثابت کند زندگی در منزل شوهر منجر به ضرر جانی، مالی یا حیثیتی خواهد شد و خطر تمکین از شوهر دور از انتظار نیست، می تواند از تمکین خودداری کند. در این صورت نفقه کماکان به وی تعلق خواهد گرفت.

این تمکین شامل تمکین عام و خاص است و زوجه می تواند در منزل دیگری زندگی کند و هر ماه مبلغی را تحت عنوان نفقه از شوهر دریافت کند. حتی دادخواست تهیه منزل مستقل نیز می توان طرح نمود که با صدور این رای شوهر مکلف به تهیه یک منزل جهت سکونت زوجه و وسایل زندگی وی و هزینه های جری زنندگی خواهد بود.

ماده 1115 قانون مدنی در مورد اخیر اعلام نموده است که: « اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد ، زن می تواند مسکن جداگانه اختیار کند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور ، محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر را نخواهد داد و مادام که زن در بازگشت به منزل مزبور معذور است ، نفقه بر عهده شوهر خواهد بود.»

 

  1. حق مسکن زوجه

اگر زن حق تعیین مسکن را به موجب عقد نامه یا سند جداگانه ای داشته باشد، تا زمانی که منزل متناسب برای وی توسط شوهر تهیه نگردیده، می تواند از زندگی در منزل مشترک امتناع کند. این امتناع موجه است و مسقط نفقه نخواهد بود.

این عدم تمکین شامل عدم تمکین عام است که می تواند عدم تمکین خاص را به دنبال داشته باشد. یعنی زوجه دیگر موظف نیست در منزل شوهر حضور پیدا کند. تا زمانی که شوهر ملک متناسب  را تهیه نکرده، این امکان ادامه دارد.

نکته مهم در حق تعیین مسکن این است که در صورتی که به صورت مطلق در عقدنامه ذکر شده باشد، تنها حق انتخاب شهر محل سکونت را به زن می دهد. مگر تصریح به حق تعیین محل دقیق سکونت شده باشد. (توضیح بیشتر)

ماده 1114 قانون مدنی در این خصوص بیان می کند: «زن باید در منزلی که شوهر تعیین می کند سکنی نماید ؛ مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشد.»

 

الزام به تمکین

  1. بیماری زن

در صورتی که زن بیمار باشد و پزشک نزدیکی جنسی با شوهر را منع نماید، زوجه موظف به تمکین نیست. همچنین است در مواردی که به واسطه مشکلات زنانه قادر به تمکین نیست. برای مثال، رتق و قرن بیماری هایی است که موجب مسدود بودن آلت تناسلی زن می شود. لذا برقراری رابطه زناشویی را ناممکن می سازد. در این صورت قاعدتاً تمکین خاص ممکن نیست. همچنین در دوره های عادت ماهیانه نمی توان زن را اجبار به تمکین کرد.

این استثنا تنها نسبت به تمکین خاص و برقراری رابطه زناشویی است. زوجه در این شرایط حق مطالبه نفقه را دارد و ملزم به تمکین خاص نیست. اما زندگی در منزل شوهر و تمکین عام همچنان تکلیف زن محسوب می گردد.

 

  1. حق حبس زن

اگر بین زوجین هنوز رابطه زناشویی بر قرار نشده باشد و زوجه به منزل مشترک نرفته باشد، می تواند از حق حبس خود استفاده کند. یعنی تمکین عام و خاص را ( برقراری رابطه زناشویی و زندگی در منزل مشترک) منوط به پرداخت تمام مهریه نماید.

در این صورت تا پرداخت آخرین ذره از مهریه،زوجه می تواند از تمکین خودداری کند و نفقه به وی تعلق می گیرد. حتی اگر شوهر ثابت کند معسر در پرداخت مهریه است، حق حبس از بین نمی رود و تنها پرداخت تمام مهریه، زن را ملزم به تمکین می کند.

این تمکین اعم از عام و خاص است و زن می تواند تا پرداخت کامل مهریه هیچ وظیفه ای در قبال شوهر خود انجام ندهد. (توضیح بیشتر)

(نشوز و عدم تمکین)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”الزام به تمکین” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fobligation-to-obey%2F|title:%D8%A7%D9%84%D8%B2%D8%A7%D9%85%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AA%D9%85%DA%A9%DB%8C%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق به درخواست زن” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-at-the-request-of-the-woman%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%20%D8%B2%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.