loader image

تغییر نام خانوادگی در شناسنامه

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

تغییر نام خانوادگی در شناسنامه
195
2 دسامبر 2020
AdminNoorlaw

 

تغییر نام خانوادگی در شناسنامه

نام و نام خانوادگی جزء وضعیت مدنی اشخاص است و باید دوام داشته باشد. مطابق قانون، شناسنامه سند هویتی افراد است و هر گونه اعمال تغییر در آن بدون طی کردن روند قانونی، مجاز نمی‌باشد. با این حال قانون اجازه می‌دهد هر فردی که از نام یا نام خانوادگی خود رضایت ندارد، با مراجعه به مرجع ذیصلاح، نسبت به تغییر آن اقدام نماید و از آن جا که این فرصت تنها یکبار به افراد داده می‌شود، توصیه می‌گردد در انتخاب نام و نام خانوادگی جدید، بسیار دقت شود.

هر یک از اشخاص زیر که دارای نام خانوادگی قابل تغییر باشند می توانند با مراجعه به اداره ثبت احوال محل اقامت نسبت به درخواست تغییر نام خانوادگی اقدام نمایند .

 1) اشخاص 18 سال به بالا.

2) افراد کمتر از 18 سال که دارای حکم رشد باشند.

3) پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از 18 سال.

4) سرپرست قانونی ( قیم ، امین ، وصی ) برای افراد صغیر و محجور با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای تغییر نام خانوادگی در شناسنامه

1) اصل شناسنامه و دو برگ تصویر از آن.

2) تکمیل فرم درخواست تغییر نام.

3) پرداخت هزینه  متعلقه طبق تعرفه جاری.

 

اشخاص می توانند در موارد ذیل درخواست تغییر نام خانوادگی نمایند

1- نام خانوادگی بیش از دو کلمه و یا بیش از یک کلمه و یک حرف یا عدد یا پسوند و یا بطور مطلق یا مضاف نام محل باشد . مانند : دو اصل تهرانی ، علی نژاد مطلق ، عدنان تکان تپه تهرانی ، آحسینی پور ، طباطبائی ط .

2- نام خانوادگی از واژه های مستهجن و ناپسند ترکیب شده باشد . مانند : گدا پور ، پدر سوخته ، لش .

3- نام خانوادگی از واژه های خارجی باشد . مانند : علی اف برای ایرانیان غیر مهاجر یا آراکلیان برای مسلمانان .

4- نام خانوادگی های مذموم که مغایر ارزشهای فرهنگ اسلامی باشد .

5- اسامی محل بطور مطلق و مضاف . : مانند کرجی ، افخمی تبریزی .
تبصره1 : حذف نام محل از نام خانوادگی اشخاص بدون رعایت مقررات مربوط به دارنده حق تقدم نام خانوادگی انجام خواهد شد . مانند حسینی شیرازی به حسینی یا اکبری علی آبادی به اکبری .
تبصره 2 : حذف نام ایلات و عشایر و حِرف و مشاغل از نام خانوادگی اشخاص بدون رعایت مقررات دارنده حق تقدم نیز انجام خواهد شد مانند : کوراوند به رسولی و محمدی نقاش به محمدی

6- واژه هائی که از القاب و اسامی مربوط به عناوین علمی اعم از درجات و مؤسسات علمی مانند دکتر ، دانشگاه و یا مناصب دولتی از لشکری و کشوری بصورت مطلق باشد مانند : سرهنگ ، شهردار .

7- استفاده از نام خانوادگی همسر برای زوجه تا زمانی که در قید زوجیت می باشد با ارائه اجازه نامه از شوهر بدون رعایت حق تقدم بلامانع است .
در صورت وقوع طلاق با اعتراض زوج سند سجلی و شناسنامه زوجه به نام خانوادگی اولیه برگشت داده می شود .
پس از فوت همسر تا زمانیکه زوجه شوهر دیگری اختیار نکرده باشد کماکان می‌تواند از نام خانوادگی همسر متوفایش استفاده نماید یا به نام خانوادگی اولیه خود برگردد.

8- در صورتیکه نام خانوادگی پدری تغییر یابد ، تغییر نام خانوادگی فرزندان کمتر از 18 سال با درخواست کتبی پدر و تغییر نام خانوادگی فرزندان کبیر وی بدون رعایت حق تقدم و با ارائه اجازه نامه از پدر ممکن خواهد بود .

9- هرگاه پدری نام خانوادگی خود را تغییر و فوت نماید هر یک از فرزندان متوفی می‌توانند برابر تبصره ماده 41 قانون ثبت احوال نام خانوادگی خود را به نام خانوادگی پدر تغییر دهند .

 

استفاده از نام خانوادگی همسر

استفاده از نام خانوادگی همسر برای زوجه تا زمانی که در قید زوجیت می باشد با ارائه اجازه نامه از شوهر بدون رعایت حق تقدم بلامانع است .تغییر نام و نام خانوادگی در صورت وقوع طلاق با اعتراض زوج سند سجلی و شناسنامه زوجه به نام خانوادگی اولیه برگشت داده می شود پس از فوت همسر تا زمانیکه زوجه شوهر دیگری اختیار نکرده باشد کماکان می‌تواند از نام خانوادگی همسر متوفایش استفاده نماید یا به نام خانوادگی اولیه خود برگردد. 

 

بانوانی که می خواهند از نام خانوادگی همسر خود استفاده نمایند علاوه بر موارد عام، مدارک ذیل را می‌بایست ارائه نمایند:

1)تنظیم و تسلیم درخواست تغییر نام خانوادگی 

2) اصل و تصویر شناسنامه متقاضی 

3) اجازه نامه شوهر 

4) اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه شوهر و قباله نکاحیه

 

مراحل تغییر نام خانوادگی در شناسنامه

1) برای تغییر نام خانوادگی کلیه ادارات ثبت احوال سراسر کشور آمادگی دریافت مدارک یاد شده را در ساعات و ایام اداری دارند . تنظیم و تسلیم درخواست تغییر نام خانوادگی در غیر از محل صدور شناسنامه بلامانع است که در این گونه موارد پس از پذیرش درخواست و ارسال آن به اداره ذیربط (محل صدور شناسنامه ) اقدام لازم معمول و نتیجه جهت اطلاع متقاضی به اداره ارسال کننده اعلام خواهد شد. همچنین می­توانید از طریق سایت ثبت احوال کشور نیز اقدام کنید.

برای تغییر نام خانوادگی یکبار مراجعه به سایت و یکبار مراجعه به ثبت احوال کافی است.

2) نظر به اینکه درخواست تغییر نام خانوادگی می بایست به تصویب سازمان ثبت احوال برسد لذا تغییر نام خانوادگی موکول به تصویب سازمان خواهد بود.

3) پس از موافقت با تغییر نام خانوادگی:

  1. ابلاغ موافقت با تغییر نام خانوادگی به متقاضی توسط اداره ثبت احوال محل مراجعه
  2. درخواست کتبی اجرای تغییر نام خانوادگی در اسناد سجلی توسط متقاضی و اقدام به تعویض شناسنامه
  3. پرداخت هزینه متعلقه طبق تعرفه جاری

دقت کنید برگشت به نام خانوادگی اولیه امکان پذیر نیست. لذا در هنگام انتخاب نام خانوادگی جدید دقت لازم را مبذول نمایید .

 

تغییر نام خانوادگی در شناسنامه

(فرم درخواست تغییر نام خانوادگی)

 

 

.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”تغییر نام در شناسنامه” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Frename-the-id-card%2F|title:%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%20%D9%86%D8%A7%D9%85%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”تغییر سن در شناسنامه”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل خوب در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fthe-best-lawyer-in-tehran%2F|title:%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%20%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.