loader image

چه مواردی را قبل از شروع طلاق توافقی باید مشخص کنیم؟

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

چه مواردی را قبل از شروع طلاق توافقی باید مشخص کنیم؟
172
24 می 2020
AdminNoorlaw

 

موضوعات مورد توافق در طلاق توافقی

در طلاق توافقی، علت جدا شدن زوجین اهمیتی ندارد. صرف عدم تفاهم و طلاق عاطفی روجین می تواند برای آن کافی باشد. در عین حال کافی است دو طرف قصد جدایی داشته باشند و نسبت به حقوق مالی زوجه و وضعیت حضانت فرزندان با یکدیگر توافق نمایند و درادامه موضوعات مورد توافق خود را به دادگاه اعلام نمایند. (مراحل طلاق توافقی)

دادگاه در طلاق توافقی مطابق آنچه که طرفین توافق نموده اند، رای صادر می کند. این پرونده برعکس دیگر انواع طلاق یک دعوا نیست که طرفین بر سر منافعشان با یکدیگر جدال کنند. شما باید پیش از حضور در دادگاه با یکدیگر توافق داشته باشید و بعد به دادگاه مراجعه کنید. بسیاری از دادگاه ها برای رفع این معضل، از شما توافق کتبی بر این موارد را می خواهند.

علاوه بر موارد غالب، هر گونه توافق دیگری که بین زوجین صورت گیرد، در صورتجلسه و رای دادگاه می آید. شما برای اینکه بتوانید سایر توفقاتتان را تحکیم کنید می توانید در اختیار دادگاه قرار دهید. این موضوع باعث می شود زمانی که توافقات به اجرا در می آیند، طرفین نتوانند رضایت خود را بر آن انکار کنند.

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

موضوعات مورد توافق در طلاق توافقی:

  1. مهریه : هر تصمیمی که زوجین در خصوص مهریه بگیرند منجر به طلاق توافقی خواهد شد، چه آنکه تمام مهریه بخشیده شود یا قسمتی از آن و چه آنکه مهریه نقدا پرداخت شود و یا به اقساط توافق شده. این توافقها در مورد هر زن و شوهری متفاوت است و بستگی به تصمیم و شرایط آنها دارد. پس این تصور که تنها در صورت بخشیدن تمام مهریه می توان طلاق توافقی گرفت، کاملاً اشتباه بوده و همه چیز بسته به توافق طرفین است.

 

  1. نفقه: در طلاق توافقی همه چیز بر مبنای توافق طرفین می باشد واگر در زمان عده برای زن نفقه در نظر گرفته شده باشد مستحق نفقه خواهد بود و اگر بسته به اینکه طلاق بائن باشد یا رجعی، وضعیت آن متفاوت است. بدین ترتیب در طلاق بائن نفقه تعطق نمی گیرد، مگر زن حامله باشد و مرد نفقه فرزند را بپردازد. در طلاق رجعی تا پایان عده، به زن نفقه تعلق می گیرد.

 

  1. جهیزیه: در صوری که زوجین در این حقوق توافق ننمایند، مطابق قواعد عام عمل می شود. بدین ترتیب، مالک جهیزیه‌ای که زوجه با خود به منزل مشترک می‌آورد در هر صورت خود وی است مشروط بر اینکه به نحوی بتواند ثابت کند وسایل مورد نظر را خود او یا خانواده وی خریداری نموده‌اند.

برای اثبات این موضوع، در بسیاری از خانواده‌ها مرسوم است که از جهیزیه خریداری شده توسط خانواده دختر، لیستی که به سیاهه جهیزیه معروف است تهیه می‌نمایند و به امضاء افرادی از هر دو خانواده عروس و داماد و همچنین خود داماد می‌رسد.

یکی دیگر از راه‌های مرسوم اثبات مالکیت زوجه بر جهیزیه، فاکتور خرید اجناس است.

 

  1. اجرت المثل و نحله: تنها در صورت توافق زوجین، اجرت المثل یا نحله به وی تعلق می گیرد. در طلاق توافقی این موارد در صورت عدم توافق توسط دادگاه قابل تعیین نیست.

 

  1. حضانت فرزندان: اگر بین زن و شوهر در رابطه با حضانت و نگهداری فرزندان توافقی شده باشد بر اساس توافق بین آنها دادگاه حکم خواهد نمود و اگر توافقی نشده باشد مطابق قانون خواهد بود.

طبق قانون، حضانت فرزندان دختر تا ۷ سالگی با مادر و از ۷ تا ۹ سالگی با پدر است و بعد آن فرزندان خود می توانند در مورد زندگی با پدر یا مادر تصمیم گیری نمایند.

در مورد فرزندان ذکور، حضانت پسر تا ۷ سالگی با مادر و از ۷ تا ۱۵ سالگی با پدر است و فرزند پسر از ۱۵ سالگی به بعد از دایره حضانت خارج  می شود و خودش می تواند برای زندگی خود تصمیم گیری می نماید.

 

  1. ملاقات فرزندان: در صورتی که به هر علتی، پدر و مادر اطفال در یک منزل سکونت نداشته باشند، هر یک از پدر و مادر که طفل تحت حضانت و نگهداری او نیست، حق ملاقات طفل خود را خواهد داشت. تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوط به آن، طبق توافق زوجین است. چنانچه زوجین در این رابطه با هم اختلاف داشته باشند، دادگاه تعیین تکلیف می‌نماید.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”در وکالتنامه طلاق چه مواردی را باید بنویسیم؟” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fadvocacy_in_divorce%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.