loader image

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

نفقه زن
186
9 نوامبر 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نفقه زن

نفقه یعنی تامین هزینه های زندگی دیگری. در قانون ما مطابق فقه اسلامی در برخی شرایط فرد مکلف به تامین هزینه های زندگی دیگری شده است. افرادی که شامل نفقه می شوند، زن از شوهر، فرزندان از پدر خود و خویشاوندان نزدیک هستند. در این مقاله نفقه زن و فرزندان را بررسی می کنیم.

 

نفقه شامل چه چیزهایی است؟

بر طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن می شود مثل مسکن، پوشاک، غذا، اثاثیه منزل و هزینه های درمان و حتی خادم البته در صورتی که زن عادت به داشتن خادم داشته باشد و یا به واسطه مریضی نیاز به آن داشته باشد.

دقت کنید موارد ذکر شده در این ماده حصری نیست و به عنوان مثال ذکر شده است. قاعده کلی این است که حقوق زوجه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با شان زن است. از ملاک های مهم کارشناس برای تعیین حقوق زوجه نیازهای زوجه و شان او می باشد.

 

میزان نفقه زن

ملاک تعیین حقوق زوجه نیازهای زوجه و شان اوست که در شرایط زمانی و مکانی مختلف، میزان نفقه متغیر خواهد بود. اگر زنی برای مطالبه نفقه به دادگاه مراجعه کند در این موارد محاکم خانواده برای تعیین مقدار حق زن، از کارشناس استفاده می کنند و کارشناس با تماس با زوجین و تحقیق در خصوص شرایط آن ها میزان حقوق زوجه را تعیین می کنند. (دعوای الزام به پرداخت نفقه)

 

نفقه فرزندان

نفقه اولاد بر عهده پدر است و پس از فوت پدر یا عدم قدرت او بر انفاق بر عهده پدربزرگ پدری است. در صورت عدم حضور پدر و اجداد پدری یا عدم قدرت آنها در پرداخت نفقه بر عهده مادر است اگر مادر زنده نباشد بر عهده پدربزرگ مادری و مادربزرگ مادری و همچنین مادر بزرگ پدری است که در فرض آخر اگر بیش از یک نفر باشند به طور مساوی نفقه بین آنها تقسیم می‌شود.

 

تفاوت نفقه زوجه و فرزندان

 1. زوجه می تواند نفقه زمان گذشته خود را نیز مطالبه کند . یعنی زوجه می تواند برای مدت زمانی که در گذشته سپری شده و نفقه ای در این مدت دریافت نکرده باشد ، دادخواست حقوقی مطالبه نفقه به دادگاه ارائه کند . در حالی که تنها می توان نفقه آینده فرزندان را مطالبه نمود.

 

 1. پرداخت نفقه به زوجه مشروط به فقر زن نیست ، مثلا اگر زنی شاغل بوده و قادر به تامین نیازهای مالی خود باشد ، باز هم مرد ملزم به پرداخت نفقه به او می باشد . در حالی که فرزندانی که به سن رشد رسیده اند و توانایی اشتغال دارند، مستحق دریات نفقه نیستند.

 

 1. طلب زن بابت نفقه طلب ممتاز است به این معنا که در صورت ورشکستگی یا فوت شوهر ، نفقه زن مقدم بر سایر بدهی های مرد می باشد و ابتدا نفقه زن پرداخت شده و سپس نوبت به سایر بدهی ها خواهد رسید . اما نفقه فرزندان همانند سایر بدهی ها در نظر گرفته می شود.

 

 

نفقه زن

 

 

چه زمان زن مستحق گرفتن نفقه است؟

 1. به صرف وقوع ازدواج دائم زن مستحق دریافت نفقه می شود. این امر در ازدواج موقت وجود ندارد. یعنی مرد مکلف به دادن نفقه زوجه موقت خود نیست. مگر در حین عقد، پرداخت نفقه شرط شده باشد.

 

 1. استطاعت مالی شوهر در لزوم پرداخت نفقه به زن خود شرط نیست. به عبارت دیگر چنین نیست که مرد در صورت توانایی مالی بایستی حق همسر خود را پرداخت کند و مرد فقیر نیز ملزم به پرداخت حقوق زوجه است.

 

 1. لازم نیست زن نیازمند دریافت نفقه باشد. در نتیجه چه زن ثروتمند باشد و چه کم ثروت، چه سرکار رود و منبع درآمد داشته باشد و چه خانه دار باشد و بدون منبع مالی، شوهر مکلف است یک زندگی متناسب برای وی تهیه و هزینه های زندگی وی را متقبل شود.

 

 1. بحث برانگیزترین شرط در پرداخت نفقه، تمکین زن از شوهر است. بر طبق ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف امتناع کند در واقع تمکین نکند مستحق حق خود نخواهد بود. برای مثال خروج نا موجه از منزل می تواند مانع تعلق نفقه به زوجه شود.

اما اگر حضور زن در آن منزل احتمال ضرر و زیان شرافتی و یا بدنی (آزار و اذیت) را برای وی به همراه داشته باشد ترک آن منزل به معنی ناشزه بودن زن نیست و در این صورت نفقه زن تا برطرف شدن این مشکل برعهده شوهر است

 

 1. در دوران عقد، عرف جامعه به این شکل است که شوهر به زن نفقه ای نمی پردازد. اما اگر زوج، زوجه را بلاتکلیف رها کند و اقدامی برای شروع زندگی پس از آن تاریخ نکند زوجه می تواند مطالبه نفقه کند.

در قانون تا زمانی که بین زوجین ، رابطه زناشویی صورت نگرفته باشد، زن می تواند تمکین خود را منوط به پرداخت کامل مهریه کند. در این صورت تا زمانی که مهریه کامل پرداخت نشده ، اصطلاحاً زوجه حق حبس خود را اعمال نموده و می تواند نفقه خود را به طور کامل دریافت نماید.

 

 1. گاهی اوقات نفقه بعد از طلاق نیز به زن تعلق می گیرد. لذا اگر طلاق از نوع طلاق رجعی باشد، یعنی طرفین حق رجوع به یکدیگر را داشته باشند، در طول دوران عده که بسته به نوع طلاق بین 2 تا 3 طهر (دوران قاعدگی) می باشد، مرد مکلف به پرداخت نفقه زن است. اما در سایر انواع طلاق که از نوع بائن است، مرد تکلیفی به پرداخت نفقه پس از طلاق ندارد.

 

دقت کنید در صورتی که شوهر 6 ماه به زن نفقه ندهد و این موضوع در دادگاه ثابت شود، برای زن حق طلاق ایجاد شده و می تواند تقاضای طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه را مطرح نماید.

 

در صورت عدم پرداخت نفقه چه باید کرد؟

 1. زن می تواند به دادگاه مراجعه کند و شوهر را الزام به پرداخت نفقه نماید. در این صورت دادگاه کارشناسی تعیین می کند و کارشناس با توجه به شان و وضعیت زوجه، مبلغی را ماهیانه به عنوان نفقه تعیین می نماید. در صورت عدم پرداخت نفقه مقرره، می توان اموال وی را توقیف نمود.
 2. اگر این روند عدم پرداخت مبلغ مقرره توسط دادگاه، ادامه پیدا کرد، دادگاه ها معمولاً با تعویق پرداخت دو سه قسط، برگ جلب صادر می کنند. (حبس برای نفقه)
 3. در صورتی که شوهر پولدار باشد و نفقه زوجه و فرزندان خود را ندهد، می توان علیه وی شکایت کرد. این عمل جرم ترک انفاق بوده و سه تا 3 ماه حبس به دنبال دارد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.