loader image

نفقه خویشاوندان و اقارب

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

نفقه خویشاوندان و اقارب
164
9 نوامبر 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نفقه خویشاوندان و اقارب

نفقه پرداخت مخارج زندگی دیگری است. قانون ما در برخی موارد مقرر کرده که شخص متمول ملزم به پرداخت نفقه زندگی خویشاوند ضعیف تر باشد. در نتیجه اقارب ضعیف تر می توانند هزینه زندگی خود را در صورت وجود شرایط، از خویشاوندان متمول تر مطالبه نمایند. در ادامه شرایط، ترتیب و ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه خویشاوندان و اقارب را مطالعه میکنید.

 

نفقه چیست؟

ماده ۱۲۰۴ قانون مدنی مصادیقی از نفقه را ذکر کرده است: «نفقه اقارب عبارت است ازمسکن و البسه و غذا و اثاث البیت به قدر رفع حاجت با در نظر گرفتن درجه استطاعت منفق».

 

شرایط پرداخت نفقه خویشاوندان و اقارب

  1. رابطه دو طرف:

باید بین اقارب (بستگان) رابطه نسبی باشد لذا شامل خویشاوندان رضاعی و سببی نمی شود.

بستگان نسبی باید در خط عمودی باشند مثل پدر، مادر، فرزند و نوه بنابراین بستگان نسبی در خط افقی مثل خواهر، برادر، عمو، عمه، مشمول الزام به پرداخت نفقه آنها نمی شود. (نفقه فرزندان)

فرقی نمی‌کند که در این رابطه واسطه‌ای وجود داشته باشد یا نه (مثل الزام به پرداخت نفقه بین جد و نوه).

 

  1. استطاعت مالی انفاق کننده:

کسی که ملزم به پرداخت نفقه می شود بایستی وضعیت مالی نسبتاً خوبی داشته باشد.

ماده ۱۱۹۸ قانون مدنی : «کسي ملزم به انفاق است که متمکن از دادن نفقه باشد يعني بتواند نفقه بدهد، بدون اينکه از اين حيث در وضع معيشت خود دچار مضيقه گردد. براي تشخيص تمکن بايد کليه تعهدات و وضع زندگاني شخصي او در جامعه در نظر گرفته شود».

 

  1. نیازمندی مالی نفقه گیرنده:

برای اینکه شخصی مستحق دریافت نفقه‌ اقارب شود باید:

اولاً نیاز مالی داشته باشد

دوماً نتواند این نیاز مالی خود را از طریق اشتغال به شغلی که مناسب اوست رفع کند.

ماده ۱۱۹۷ قانون مدنی : «کسي مستحق نفقه است که ندار بوده و نتواند به وسيله اشتغال به شغلي، وسائل معيشت خود را فراهم سازد».

 

 

نفقه خویشاوندان و اقارب

 

ترتیب پرداخت نفقه خویشاوندان و اقارب:

اگر افراد واجب النفقه زیاد باشد و انفاق کننده استطاعت مالی داشته باشد می بایستی نفقه همه آنها را بر طبق شرایط مذکور پرداخت کند در غیر این صورت اولویت با پرداخت نفقه زوجه است.

همچنین بستگان خط عمودی نزولی مثل فرزند و نوه بر بستگان خط عمودی صعودی مثل پدر و مادر اولویت دارند.

 

ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه اقارب

  1. ضمانت اجرای کیفری:

ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده : «هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب ‌ النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می ‌ شود. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و درصورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می ‌ شود».

 

  1. ضمانت اجرای حقوقی :

مطالبه نفقه از سوی افراد واجب النفقه، در صورت محکومیت عدم پرداخت، می توان اموال او را توقیف و به مزایده گذاشت و یا او را بر طبق شرایط قانون محکومیت های مالی، جلب کرد.

 

نکات مهم در نفقه اقارب:

  1. مطالبه نفقه گذشته اقارب بر خلاف نفقه زوجه، ممکن نیست.
  2. برای تشخیص تمکن باید کلیه تعهدات و وضع زندگانی شخصی او در جامعه در نظر گرفته شود نه فقط میزان درآمد وی. پس ممکن است کسی با درآمد بالا به علت وجود مخارج زیاد، از پرداخت نفقه اقارب معاف شود.
  3. اقارب یک تکلیف متقابل است؛ خویشانی که ملزم به انفاق یکدیگر هستند در صورت فقر یکی و تمکن دیگری، این تکلیف را متقابلا دارا هستند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.