loader image

09017088902-02122864936

noorlawwi@gmail.com

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

سبد خرید

  • English

نفقه در دوران عقد

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

نفقه در دوران عقد
1
9 نوامبر 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نفقه در دوران عقد

نفقه برطرف کردن نیازهای زندگی دیگری است. قانون گذار به محض ازدواج زن و مرد، تکلیف پرداخت نفقه را برای مرد و تمکین را برای زن قرار داده است. اما در عرف ایرانی، پردات نفقه از بعد از مراسم عروسی و حضور زوجین در منزل مشترک شروع می شود. در این مقاله به بررسی قواعد پرداخت نفقه در دوران عقد می پردازیم.

 

نفقه شامل چه چیزهایی است؟

بر طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن می شود مثل مسکن، پوشاک، غذا، اثاثیه منزل و هزینه های درمان و حتی خادم البته در صورتی که زن عادت به داشتن خادم داشته باشد و یا به واسطه مریضی نیاز به آن داشته باشد.

دقت کنید موارد ذکر شده در این ماده حصری نیست و به عنوان مثال ذکر شده است. قاعده کلی این است که حقوق زوجه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با شان زن است. از ملاک های مهم کارشناس برای تعیین حقوق زوجه نیازهای زوجه و شان او می باشد.

 

|”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][/vc_row]

 

میزان نفقه زن در دوران عقد

ملاک تعیین حقوق زوجه نیازهای زوجه و شان اوست که در شرایط زمانی و مکانی مختلف، میزان نفقه متغیر خواهد بود. اگر زنی برای مطالبه نفقه به دادگاه مراجعه کند در این موارد محاکم خانواده برای تعیین مقدار حق زن، از کارشناس استفاده می کنند و کارشناس با تماس با زوجین و تحقیق در خصوص شرایط آن ها میزان حقوق زوجه را تعیین می کنند. (دعوای الزام به پرداخت نفقه)

لازم به یادآوری است زن در صورتی استحقاق نفقه خواهد داشت که از مرد تمکین کند وبه تعبیر دیگر وظایف زناشویی خود را انجام دهد.

 

نفقه در دوران عقد

در دوران عقد ، اصولا زن و مرد در یک منزل سکونت ندارند و رابطه زناشویی زن و مرد تا قبل از ازدواج ، مرسوم نیست و به اصطلاح زوجه باکره است . بنابراین ، در اینجا نه تمکین عام محقق شده است و نه تمکین خاص . به همین دلیل است که برخی عقیده دارند که نفقه زن تنها پس از ازدواج به زن تعلق می گیرد و قبل از ازدواج یعنی در دوران عقد نفقه ای به زن تعلق نمی گیرد . اما چنین نکته ای قابل پذیرش نیست . چرا که بر اساس ماده 1102 قانون مدنی ، ” همین که نکاح به طور صحت واقع شد ، روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می شود ” .

لذا همین که عقد ازدواج بسته شد و زن و مرد پای سند ازدواج را امضا کردند ، حقوق و تکالیف مشترک زن و مرد برقرار می شود . یکی از این حقوق ، حق نفقه زن می باشد که مرد مکلف به پرداخت آن در مقابل زن است.

دیوان عالی کشور در رای شماره 2614 نظر فوق را تایید نموده و بیان می کند اثبات زوجیت برای مطالبه نفقه کافی است، مگر جهات دیگری موجب عدم استحقاق زوجه باشد.

 

 

 

نفقه در دوران عقد

 

 

نفقه در صورت استفاده از حق حبس

یکی از حقوقی که به موجب شرع و قانون به زن تعلق گرفته است ، استفاده از حق حبس در ازدواج برای زنان است . به این معنا که زن می تواند تا پیش از اینکه مهریه به او داده نشده است از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد خودداری کند و در عین حال از حق نفقه نیز بهره مند است . همانطور که گفتیم ، یکی از وظایف زنان در مقابل شوهر تمکین می باشد . به همین مناسبت ، زن تا زمانیکه مهریه اش را دریافت نکرده است می تواند از تمکین در برابر شوهر خودداری کرده و در عین حال نفقه اش را بگیرد . لذا بر اساس قانون مدنی ، یکی از موارد مجاز عدم تمکین زن ، استفاده از حق حبس می باشد .

ممکن است طولانی شدن دوران عقد برای زوجین به علت اعمال حق حبس از جانب زن باشد. در این صورت تا زمان پرداخت کامل مهریه، شوهر مکلف به پرداخت نفقه زوجه نیز می باشد. بدون اینکه عدم تمکین زن مانعی در پرداخت نفقه ایجاد کند.

 

مجازات ترک انفاق در دوران عقد

  1. مجازات ترک انفاق در حالت معمول حین عقد

در دوران عقد تا پیش از برقراری رابطه زناشویی میان زوجین نیز مرد مکلف به پرداخت نفقه به زن است و در صورت عدم پرداخت قابل مجازات خواهد بود.

مطابق ماده۵۳ قانون حمایت خانواده مصورب 1391،  هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب ‌ النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می ‌ شود. حبس تعزیری درجه شش یعنی از 6 ماه تا 2 سال زندان!!

در اینجا تفاوتی بین نفقه قبل و بعد از برگزاری عروسی و حضور زوجین در منزل مشترک وجود ندارد.

 

  1. مجازات ترک انفاق حین استفاده زن از حق حبس

در صورت وجود شرایط حق حبس، زن مستحق دریافت نفقه خواهد بود. و با عدم پرداخت نفقه از جانب شوهر، می توان دعوای حقوقی علیه وی طرح کرد و با توقیف و فروش اموال وی نفقه گذشته و حال زوجه را تامین نمود. اما امکان مجازات وی وجود نخواهد داشت.

طبق رای شماره 633 هیئت عمومی دیوان عالی کشور، ‌گرچه طبق ماده 1085 قانون مدنی مادام که مهریه زوجه تسلیم نشده در صورت حال بودن مهر(عندالمطالبه)، زن می‌تواند از ایفاء وظائفی که در مقابل شوهر دارد ‌امتناع کند و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود، لکن مقررات این ماده صرفا به رابطه حقوقی زوجه و عدم سقوط حق مطالبه نفقه زن مربوط است و ‌از نقطه نظر جزائی با لحاظ مدلول ماده 642 قانون مجازات اسلامی (‌تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده) مصوب 1375.3.2 حکم به مجازات شوهر نخواهد شد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”طلاق توافقی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fagreed-divorce%2F|title:%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.