loader image

طلاق توافقی

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

طلاق توافقی
183
21 ژوئن 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

طلاق توافقی

طلاق توافقی، طلاقی است که زوجین متفقاً قصد جدا شدن دارند و بر روی مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و سایر موارد توافق دارند. لذا هر دو فرم دادخواست را امضا می کنند. دقت کنید توافق زوجین به معنی این نیست که زن سایر حقوق خود را ببخشد، بلکه صرفاً عدم اختلاف زوجین در میزان آن ملاک است و هرگونه توافقی معتبر خواهد بود. (موارد مورد توافق زوجین)

این طلاق سریعترین نوع طلاق است که با طی مراحل مشاوره، به صرف تعیین شعبه و با مراجعه به دادگاه می توان مراحل آن را طی نمود. لذا از نظر مراحل رسیدگی، ساده ترین و راحت ترین نوع طلاق به حساب می آید.

مدت زمان طی مراحل این طلاق پس از طی مراحل مشاوره، حدود 10 روز است. شایان ذکر است در صورت حضور وکیل در پرونده شما، کل پروسه طلاق، می تواند ظرف دو هفته پایان باید.

در طلاق توافقی، علت جدا شدن زوجین اهمیتی ندارد. صرف عدم تفاهم و طلاق عاطفی روجین می تواند برای آن کافی باشد. همچنین هر یک از زوجین می تواند برای سایر مراحل به دیگری یا وکیل دادگستری وکالت دهد. که در صورت نخست، طرفی که وکالت از دیگری دارد، باید این وکالت را به یک وکیل دادگستری تفویض کند تا بتوان مرحله دادگاه را طی نمود. ولی برای ثبت در دفترخانه بدون حضور وکیل دادگستری نیز می تواند اقدام نماید.

این طلاق در بسیاری از موارد بائن است و احکام طلاق بائن مثل عدم تعلق نفقه به زن در دوران عده بر آن صدق می کند.

 

مراحل طلاق توافقی

  1. ثبت درخواست مراجعه به مرکز مشاوره خانواده:

ابتدا هردو زوجین یا یکی از آنها می بایست به سامانه نوبت دهی طلاق (سامانه مداخله در طلاق – سامانه تصمیم) مراجعه کنند و با وارد کردن مشخصات سجلی یکی از مراکز غربالگری مشاوره در تهران را انتخاب کنند. مرکز غربالگری پس از ثبت اطلاعات زوجین و دلایل طلاق، آنها را به یکی از مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی استان تهران ارجاع می دهد.

 

  1. مراجعه به مرکز مشاوره خانواده تعیین شده:

هم زن و هم شوهر باید در جلسات این مرکز حاضر شوند. همچنین می توانند کار خود را به وکیل واگذار نموده و وکیل از طرف ایشان اقدام نماید. این مرکز و طی 1 الی 5 جلسه سعی در ایجاد صلح و سازش بین طرفین می نماید. اگر زوجین از تقاضای طلاق منصرف نشوند با مشخص کردن موارد توافق برای تعیین تکلیف و اتخاذ تصمیم به دادگاه ارسال میکنند.حدود 45 روز گواهی عدم انصراف از طلاق صادر می کند که برای شروع رسیدگی در دادگاه لازم است.

هزینه مشاوره برای هر جلسه و به ازای هریک از زوجین در حدود ۵۲ هزار تومان است.

(آدرس مراکز مشاوره خانواده)

 

  1. ثبت دادخواست طلاق:

هم زوج و هم زوجه یا وکلای ایشان برای ثبت دادخواست باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایند.

مدارک مورد نیاز :

الف) عقدنامه یا رونوشت

در صورت در دسترس نبودن عقدنامه می بایستی به دفترخانه ای که ازدواج کرده اید مراجعه کرده و رونوشت اخذ نمایید.

ب)  شناسنامه و کارت ملی زوجین

اگر کارت ملی را در دسترس نداشته باشید ولی شماره ملی را بدانید برای ثبت درخواست طلاق توافقی کفایت می کند.

ج) گواهی عدم انصراف از طلاق که مرکز مشاوره خانواده صادر نموده است.

پس از ثبت دادخواست، پرونده شما ظرف حداکثر یک هفته به شعبه ارجاع می شود. با ارجاع به شعبه، شما هر زمانی می توانید در دادگاه حاضر شوید و جلسه رسیدگی در وقت فوق العاده برای شما تشکیل خواهد شد.

 

 

طلاق توافقی
طلاق توافقی
  1. بررسی توافقات بر مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزندان:

همانطور که بیان شد برای طلاق توافقی زوجین باید بر روی کلیه مسائل فیمابین توافق داشته باشند و توافقات خود را کتباً یا شفاهاً در اختیار دادگاه قرار دهند.

 

  1. مراجعه به واحد مشاوره مستقر در مجتع قضایی:

در هر مجتمع قضایی خانواده این واحد وجود دارد. دادگاه قرار ارجاع به مشاوره صادر می کند. شما با پرداخت هزینه ی مقرر و در دست داشتن نامه دادگاه باید به این واحد مراجعه کرده و مجدداً توافقات خود را نسبت به حقوق مالی و وضعیت جهیزیه و حضانت  و ملاقات فرزندان اعلام کنید.

واحد مشاوره پس از اخذ سخنان شما گواهی صادر می کند که باید تحویل شعبه دهید. هزینه ی این مشاوره هم اکنون 60 هزار تومان می باشد.

 

  1. آزمایش بارداری:

معمولاً در هر مجتمع خانواده واحد آزمایشگاه مستقر است که تست بارداری از زوجه می گیرد. زن با یک قطعه عکس و کارت ملی خود به این واحد مراجعه و تست می دهد. معمولاً ظرف 1 ساعت جواب آزمایش در اختیار وی قرار خواهد گرفت. همچنین می توان از طریق آزمایشگاه های مورد تایید قوه قضائیه اقدام نمود.

اگر زن باکره (دوشیزه) باشد دادگاه های گواهی بکارت پزشکی قانونی را معتبر می دانند. بعضی از قضات نیز اقرار زوجین به عدم رابطه زناشویی را کافی می دانند.

 

  1. صدور گواهی عدم سازش:

دادگاه با بررسی مدارک طی حداکثر دو روز گواهی عدم سازش را صادر می کند. این گواهی ظرف 20 روز قابل تجدیدنظر در دادگاه های تجدیدنظر و پس از آن ظرف 20 روز قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است.

مرسوم است که زوجین برای سرعت عمل، ذیل رای می نویسند که اعتراضی ندارند و حق تجدید نظر و فرجام خواهی را از خود ساقط می نمایند.

 

  1. ثبت طلاق توافقی در دفاتر طلاق:

پس از قطعی شدن رای، زن و شوهر 3 ماه فرصت  دارند تا با مراجعه به دفاتر طلاق، نسبت به ثبت طلاق اقدام کنند.

اگر زوج به دفترخانه برای ثبت طلاق نیاید امکان ثبت طلاق وجود نخواهد داشت مگر این که زن از مرد در ضمن رای دادگاه یا به صورت وکالت در طلاق (حق طلاق) وکالت در مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق داشته باشد.

اما اگر زوجه (زن) بعد از صدور رای طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) پشیمان شود؛ زوج می تواند بدون حضور او به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه کند و طلاق را ثبت نماید. در عمل اگر زوجه یا وکیل او در دفترخانه طلاق برای ثبت حاضر نشوند محضر طلاق از شعبه ای که رای را صادر کرده در این خصوص استعلام میکند و عمده محاکم خانواده اجازه ثبت طلاق بدون رضایت زوجه را نمی دهند.

پس از امضا دفاتر مربوط به طلاق و اجرای صیغه طلاق، اصل عقدنامه به سردفتر تحویل داده می شود و ایشان با امضا و مهر شناسنامه ها، همان روز یا ظرف چند روز طلاق نامه را تحویل زوجه می دهد.

(نمونه رای طلاق توافقی)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”وکیل طلاق در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdivorce-lawyer%2F|title:%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.