loader image

توافق بر حضانت فرزندان

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

توافق بر حضانت فرزندان
193
2 ژوئن 2020
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

توافق بر حضانت فرزندان

حضانت فرزندان شامل مراقبت و نگهداری از اطفال است. این امر در قانون ما حق و تکلیف والدین شناخته شده است. در نتیجه با بروز اختلاف قانون گذار با توجه به سن طفل تعیین تکلیف می نماید. فرزندان تا 7 سالگی در کنار مادر و از 7 سال تا سن بلوغ با پدر خود خواهند بود و پس از آن به انتخاب خود طفل می توان شخص حاضن را تعیین کرد. توافق بر حضانت فرزندان نیز توسط والدین ممکن است.

از طرفی دیگر حضانت تکلیف والدین است. یعنی والدین موظف به نگهداری اطفال خود هستند. اگر از انجام آن خودداری کنند دادگاه می تواند به خرج آنها، نگهداری طفل را به فرد یا نهاد صالح واگذار نماید.

 

توافق بر حضانت فرزندان تا چه حد موثر است؟

غالباً توافقات بر حضانت طفل توسط دادگاه نیز تایید می گردد. مسئله پر اهمیت برای دادگاه مصلحت طفل است. اگر پدر و مادر هر دو صالح در نگهداری طفل باشند، دادگاه توافقاتشان را وارد صورتجلسه و حکم خود می نماید و به این توافق جنبه قضایی می بخشد.

اما در صورتی که شخص توافق شده، صالح به نگهداری طفل نباشد یا به هر جهت دادگاه مصلحت طفل را در حضانت وی نبیند، می تواند بدون توجه به توافقات صورت گرفته برای طفل حاضن تعیین نماید. زمانی که پدر و مادر هر دو دارای انحرافات اخلاقی (برای مثال معتاد به مواد مخدر) باشند، در این صورت دادگاه به حكم قانون و رعایت مصلحت می تواند طفل را از والدین جدا كند و به فرد صالحی بسپارد.

همچنین در صورتی که بعد از تعیین تکلیف در حکم، شرایط تغییر کند یا معلوم شود حاضن، صلاحیت نگهداری طفل را ندارد، امکان سلب حضانت از وی و تغییر حاضن وجود دارد. برای مثال، اگر معلوم شود شخص عهده دار حضانت مواظب فرزند نیست یا انحطاط اخلاقی دارد ، می توان حضانت را از او سلب کرد.

 

توافق بر حضانت فرزندان در طلاق توافقی

زمانیکه طلاق والدین و جدایی آنها با توافق یکدیگر باشد ، یعنی طلاق توافقی باشد ، دادگاه تصمیم در خصوص حضانت فرزندان را نیز بر عهده خود والدین قرار می دهد و در این موضوع دخالتی نخواهد داشت . چه بسا که والدین با توافق یکدیگر حضانت فرزند سه ساله را به پدر واگذار کنند ؛ در حالی که به لحاظ قانونی مادر تا سن هفت سالگی در حضانت فرزند چه پسر و چه دختر اولویت خواهد داشت .

به طور کلی اگر طلاق از نوع طلاق توافقی باشد؛ همه موارد به توافقات بین زن و مرد بستگی دارد مگر به اقتضای مصلحت دادگاه تدبیر دیگری اتخاذ نماید.

در طلاق توافقی، زوجین می توانند به انتقال دائم حضانت فرزندشان توافق کنند، یعنی حضانت کلاً به مادر داده شود و پدر فقط حق ملاقات داشته باشد و یا بالعکس این موضوع از نظر قانونی منعی نداشته و به توافق طرفین مربوط می شود.

 

قواعد حاکم بر حضانت طفل

1.اگر مادر حضانت فرزند را بر عهده بگیرد می تواند مبلغی را به عنوان نفقه طفل از مرد دریافت کند. البته خانم ها باید توجه داشه باشند که به دلیل تورم مبلغ نفقه می تواند افزایش داشته باشد. برای هر فرزند نفقه جداگانه ای در نظر گرفته می شود. همچنین نپرداختن نفقه جرم بود و مجازات آن ۶ ماه تا ۲ سال حبس می باشد.

 

2. زمانی که بصورت توافقی حضانت فرزندان را به یکدیگر واگذار کردند و بعد از گذشت مدتی متوجه شدند که آن طرف (پدر یا مادر) صلاحیت نگهداری فرزند را ندارد می تواند به دادگاه رفته و با اثبات این که والده که حضانت فرزندان به او سپرده شده فاقد شرایط نگهداری فرزند باشد از آن شخص سلب حضانت می کنند

 

3. با وجود حضانت مادر، همچنان ولایت با پدر طفل است. لذا اداره امور مالی و گردش اموال طفل در دست ولی قانونی فرزند یعنی پدر و جد پدری می باشد. به طور کلی ولایت تنها به پدر و جد پدری تعلق دارد و با تعیین تکلیف در حضانت تغییر نمی کند. ولایت طبق قواعد خاص خود قابل سلب است. در صورت سلب ولایت در پدر، جد پدری ولی طفل می شود. اگر جد پدری نیز صالح نبود یا زنده نباشد، دادگاه برای طفل قیم تعیین می کند که این قیم می تواند مادر او یا شخص دیگری باشد.

 

4. پدر یا مادری که حضانت فرزند را بر عهده دارند, نمی تواند او را از محل حضانت خارج کند مگر آنکه در شرایط ضروری از دادگاه برای انتقال اجازه بگیرند. در صورتی که حضانت به توافق زوجین تعیین شده باشد.

 

5. در صورتی که طبق قواعد عام حضانت بر عهده ی شخص توافق شده نباشد، وی می تواند برای تغییر حضانت اقدام کند. در غیر این صورت امکان انتقال حضانت برای وی وجود ندارد.

برای مثال حضانت تا 7 سالگی با مادر و پس از آن تا بلوغ با پدر است. حال اگر مادری طبق توافق حضانت طفل 8 ساله را بر عهده داشته باشد با توجه به اینکه حضانت طفل 8 ساله قانوناً با پدر است، می تواند برای تغییر حضانت به دادگاه مراجعه نماید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”همه چیز در مورد حضانت” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fcustody-of-the-child%2F|title:%D8%AD%D8%B6%D8%A7%D9%86%D8%AA%20%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”امکان ملاقات با فرزندان” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fmeeting-with-children%2F|title:%D9%85%D9%84%D8%A7%D9%82%D8%A7%D8%AA%20%D8%A8%D8%A7%20%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”دعوای سلب حضانت” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fdeprivation-of-custody%2F|title:%D8%B3%D9%84%D8%A8%20%D8%AD%D8%B6%D8%A7%D9%86%D8%AA||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.