loader image

همه چیز درباره استفاده از حیاط در آپارتمان

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

همه چیز درباره استفاده از حیاط در آپارتمان
228
12 ژانویه 2021
AdminNoorlaw

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

همه چیز درباره استفاده از حیاط در آپارتمان

حیاط مشاع آپارتمان معمولاً یک فضای باز است و تمامی ساکنین ساختمان به صورت یکسان  اجازه استفاده از این قسمت را دارند. در حقیقت مالکیت حیاط برای همه واحدهاست. حتی اگر از آن استفاده نکنند تا حق استفاده از آن در سند ایشان به واحدهای دیگر منتقل شده باشد. (قوانین آپارتمان نشینی)

 

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نحوه استفاده از حیاط در آپارتمان

مطابق قواعد کلی حیاط آپارتمان یکی از مشاعات محسوب می شود. یعنی استفاده از آن حق همه ی اعضای ساختمان است. هیچ کس از حیاط نمی‌تواند استفاده شخصی ببرد و در آن وسایلی بگذارد که شخصی هستند و موجب آزار و اذیت دیگران شود. حتی اگر استفاده اختصاصی که از حیاط می‌شود آن قدر ناچیز باشد که به کسی آزاری نرسد، باز هم این عمل موجب نقض حقوق مشاعی دیگر ساکنین می‌شود. (همه چیز در مورد مشاعات)

برای مثال در رابطه با ورود خودرو به حیاط مشاع نیز کسب اجازه سایر ساکنین الزامی می باشد. اما در صورت واگذاری قسمتی از حیاط به عنوان پارکینگ به یکی از واحد ها -به صورت ثبت شده در سند – وی حق سلب رفت و آمد و استفاده سایر ساکنین از هیچ یک از درب های ورودی ساختمان را ندارد.

طبق ماده ۱۰۰ شهرداری هر چیزی را که در حیاط مشاع ساخته شود، می‌توان به صورت قانونی پیگیری و تخریب کرد. اگر هر فرد از حیاط مشاع به عنوان پارکینگ شخصی استفاده کند، در آن انباری بزند، سایبانی بگذارد و … امکان شکایت وجود دارد.

هرگونه استفاده شخصی از حیاط به نحوی که مانع استفاده دیگران شود یا موجب آزار ساکنین باشد را می توان تحت دادخواست رفع تصرف عدوانی پیگیری نمود.

 

وضعیت حیاط در مواردی که تنها یک یا چند واحد از آپارتمان امکان استفاده از آن را دارند

در این صورت تنها کسی می‌تواند وارد حیاط شود، آن واحدهایی هستند که از واحدشان به حیاط راهی وجود دارد ولی بقیه تنها می‌توانند از جلوه بصری حیاط استفاده کنند. در این صورت، آن واحدهایی که می‌توانند وارد حیاط شوند، نمی‌توانند هیچ گونه تغییری را در حیاط ایجاد کنند. حتی نمی‌توانند در صورت خراب بودن حیاط، آن را تعمیر کنند، مگر این که سایر ساکنین راضی باشند.

در این موارد هزینه حفظ و نگهداری حیاط  به عهده استفاده کننده یا استفاده کنندگان است

 

وضعیت حیاط آپارتمان در مواردی که سند ملک امکان استفاده از آن را به مالک خاصی اختصاص داده

به طور کلی، هر مالکی می تواند حق استفاده از حیاط یا پارکینگ را از خود سلب و به مالک واحد دیگر ساختمان واگذار نماید. دقت کنید این اقدام موجب انتقال مالکیت وی بر قسمت های اشتراکی مذکور نمی شود و تنها حق استفاده را از یک واحد سلب و به واحد دیگر منتقل می کند.

 چنانچه حق استفاده از حیاط به ترتیب مذکور توافق شده باشد، و مخصوصاً اگر این موضوع در سند مالکیت قید شده باشد که حق استفاده از حیاط مشترک مخصوص مالکین خاصی ( مانند طبقه همکف یا قسمت شمالی ) است، این قید صحیح بوده و تنها واحد های مذکور می توانند از حیاط استفاده کنند.

در این موارد اصلاح سند و حذف حق استفاده بدون توافق مالک یا مالکین طبقه همکف یا شمالی موجه نبوده و غیرقانونی است.

همچنین اقدامات سایر مالکین که مغایر این حق و توافق قبلی باشد مانند باز کردن درب از کوچه یا مزاحمت های دیگر نیز غیرقانونی و قابل رسیدگی قضائی است.

از طرف دیگر تغییرات اضافی بر روی حیاط توسط مالک یا مالکین دارای حق استفاده نیز بدون رضایت و توافق با دیگر مالکان نیز دارای اشکال حقوقی بوده و موجه نمی باشد.

 

حق استفاده ساکنین آپارتمان از حیاط خلوت

حیاط خلوت آپارتمان در قسمت پشتی ساختمان قرار دارد. ا وجود اینکه حیات خلوت جزو قسمت های اصلی ساختمان محسوب می شود، اما همواره جزو مشاع به شمار نمی‌آید، چرا که معمولا در بیشتر آپارتمان ها، حیاط خلوت در مجاورت طبقه اول قرار دارد و ساکنین سایر طبقات جهت استفاده از آن باید از طبقه اول عبور کنند، به همین دلیل معمولا فقط از نور و تهویه حیاط خلوت استفاده می کنند و به آن وارد نمی شوند.

دقت کنید اگرچه حیاط خلوت ساختمان عموما در اختیار ساکنین طبقه اول است، اما ایجاد هرگونه تغییر در این حیاط از جانب این ساکنین ممنوع می باشد. از طرف دیگر نصب هرگونه چادر و ساخت انباری در حیاط خلوت توسط ساکنین طبقه اول و سایر طبقات ممنوع است.

نکته دیگر اینکه اگر ساکنین طبقه اول آپارتمان قصد داشته باشند که حیاط خلوت را مسقف کنند، باید از سایر ساکنین ساختمان اجازه بگیرند، در غیر این صورت، اهالی و مدیر ساختمان می توانند علیه او شکایت کنند.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”نحوه استفاده از پاارکینگ در آپارتمان”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”نحوه استفاده از پشت بام در آپارتمان” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Frules-of-use-of-the-roof-in-the-apartment%2F|title:%D9%82%D9%88%D8%A7%D8%B9%D8%AF%20%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87%20%D8%A7%D8%B2%20%D9%BE%D8%B4%D8%AA%20%D8%A8%D8%A7%D9%85%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%A2%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”بهترین وکیل در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fthe-best-lawyer-in-tehran%2F|title:%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%20%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.