loader image

قواعد استفاده از پارکینگ در آپارتمان

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

قواعد استفاده از پارکینگ در آپارتمان
196
13 ژانویه 2021
AdminNoorlaw

 

قواعد استفاده از پارکینگ در آپارتمان

بسیار شنیده ایم که آپارتمان ها با یک یا دو پارکینگ خرید و فروش می شود و ما بین مالکین یک ساختمان بر سر پارکینگ ها اختلاف افتاده است. برای اینکه بتوانیم قواعد استفاده از پارکینگ واحد ها را در یک آپارتمان بدانیم، ابتدا لازم است توضیحی در خصوص مشاعات و قسمت های اختصاصی را ببینیم. (قوانین آپارتمان نشینی)

 

مشاعات و قسمت های اختصاصی ساختمان

قسمت های اختصاصی ساختمان: قسمت های اختصاصی جاهایی در ساختمان است که فرد می تواند آنها را تملک کند. این قسمت ها برای هر مالک، در سند وی مشخص می شود.

در ماده ۱ قانون اجرایی تملک آپارتمانها آمده است که قسمتهایی از بنا، اختصاصی به حساب می آید، که برای استفاده انحصاری مالک یا قائم مقام آن است.

 

مشاعات و قسمت های مشترک: بخشهایی از ساختمان یا همان بنا وجود دارد که با سایر اهالی آن ساختمان مشترک می باشد. این بخش از مشترکات را در حقوق مشاعات می نامند. این قسمت در سند مالکیت ذکر نمی گردد و مختص یک یا چند نفر از مالکان نیست، بلکه تمامی افراد آن ساختمان میتوانند از آن استفاده کنند.

براساس ماده ۲ قانون تملک آپارتمان ها، قسمتهایی از ساختمان که حق استفاده از آن منحصر به یک شخص خاص یا یک آپارتمان یا محل مخصوصی نیست و همه کسانی که در آن ساختمان سکونت دارند میتوانند از آن استفاده کنند را مشاعات گویند. (همه چیز در مورد مشاعات)

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

پارکینگ از مشاعات است یا قسمت های اختصاصی؟

  1. پارکینگ، موقعیت و ابعاد آن در سند واحد مسکونی قید شده است:

پارکینگی که با تعیین متراژ دقیق، موقعیت، مساحت و محل آن در صورت مجلس تفکیکی و سند رسمی قید می شود، از قسمت های اختصاصی محسوب و قابل تملک توسط مالک آن واحد می باشد. در واقع صاحب پارکینگ، همان صاحب آپارتمان مورد نظر است.

 

  1. تنها وجود پارکینگ در سند قید شده است:

زمانی که در صورت جلسه تفکیکی نام واحدهایی که میتوانند به صورت مشاع از پارکینگ ساختمان استفاده کنند قید میشود. در این مورد تعلق پارکینگ به هر واحد ساختمان به صورت مشاع است و فقط آپارتمان هایی میتوانند از پارکینگ مشاع استفاده کنند که حق پارکینگ مشاع برای آنها قید شده باشد.

 

  1. صورتمجلس تفکیکی فاقد اطلاعات پارکینگ هاست:

اگر هیچ اطلاعاتی در خصوص پارکینگ در اسناد مالکیتی و صورتمجلس تفکیکی وجود نداشته باشد، بدین معناست که آپارتمان فاقد پارکینگ است و هر فضایی در آن از مشاعات محسوب می شود. لذا مالکین تنها با توافق سایر واحدها حق استفاده از آن را پیدا می کنند.

بر اساس عرف معمول مدیر ساختمان می تواند نحوه استفاده از پارکینگ های آپارتمانی را مشخص کند، قانون خاصی در این مورد وجود ندارد و توافق بین همسایگان و تصمیم مدیر شرط اصلی نحوه استفاده از پارکینگ است. بدین صورت که درخواست هر واحدی در هیئت مدیره ساختمان بررسی شده و محل خاصی برای پارکینگ ماشین آن واحد تعیین می شود. براساس تصمیمات هیئت مدیره ساختمان و توافق بین همسایگان محل پارکینگ هریک از ساکنین مشخص می شود.

توجه داشته باشید که تعیین محل پارکینگ ساکنین به معنا تملک آن فضای مشخص شده نیست و این تقسیم بندی ها هرگز در سند ملک منعکس نمی شوند. در واقع با این روش می توان بین همسایگان توافقی را ایجاد کرد و از بروز مزاحمت های احتمالی در آینده بین همسایگان جلوگیری کرد.

 

نحوه تقسیم پارکینگ ها:

شماره گذاری و پلاک گذاری پارکینگ برای هر واحد توسط مامور و نماینده ثبت در زمان تنظیم صورتمجلس تفکیکی انجام می شود. به این صورت که از بالاترین طبقه آپارتمان، کار پلاک گذاری را شروع می کنند و بعد از آن از پایین ترین نقطه آپارتمان، واگذاری پارکینگ را انجام می دهند. 

 

قواعد استفاده از پارکینگ در آپارتمان

  1. حق رفت و آمد از پارکینگ یک ساختمان برای همه افراد ساختمان حتی کسانیکه حق پارکینگ هم ندارند امکان پذیر میباشند. زیرا محیط اطراف پارکینگ مشاع می باشد و همه میتوانند از آن استفاده کنند.

در نتیجه واحد یک واحد به بهانه این که قسمت موردنظری از پارکینگ در سند رسمی آن قید شده است و مالک آن می باشد اجازه ندارد عبور و مرور از آن را برای افراد دیگر ساختمان منع کند،

  1. مالک یک پارکینگ نمی تواند در فضایی که پارکینگ اختصاصی خود به حساب می آید کارهای متفاوتی از قبیل زدن چادر یا ریختن ضایعات در آن قسمت انجام دهد.

براساس ماده ۳ آیین نامه آپارتمان ها قراردادن وسایلی اضافی مانند میز، صندلی و کمد در فضای پارکینگ ممنوع بوده و در واقع واحد مزبور از قوانین ساختمانی تخلف کرده و می توان او را تحت پیگرد قانونی قرار داد.

اگر این کار را انجام دهد هر کدام از مالکین که بخواهند میتوانند به علت مزاحمت ایجاد شده از او شکایت کنند.

  1. اگر شخصی ماشین خود را در پارکینگ دیگری بدون اجازه او بگذارد و حاضر نشود آن را بردارد جرمش تصرف عدوانی (بدون رضایت مالک) است و مجازات آن جزای نقدی یا حبس و رفع تصرف و مطالبه خسارت وارده به مالک باشد.
  2. ساکنانی که حق استفاده از پارکینگ را ندارند یا برای آن‌ها فضای مشخصی در نظر گرفته نشده، حق استفاده از فضای مشاع به عنوان پارکینگ آپارتمان را ندارند. در صورتی که مالکان دیگر بر اساس توافق زبانی حق پارک خودرو در محلی که مشاع باشد را برای دیگران قائل شوند، این امر خلاف قوانین پارکینگ نخواهد بود. اما در صورتی که مالکان دیگر در خصوص پارک اشخاص دیگر در آن محل به توافق نرسیده باشند، هیچ مالکی نمی‌تواند برای پارک خودرو در محل مشاع مبادرت ورزد.

 

قواعد استفاده از پارکینگ مزاحم در آپارتمان

اگر در یک ساختمان فضای پارکینگ به صورتی باشد که راه عبور باقی پارکینگ ها باز باشد و برای آنها مشکلی ایجاد نکند شهرداری با توافق اعضای ساختمان و دستورالعملی که در این مورد وجود دارد پارکینگ مزاحمی را در آن فضای آزاد ایجاد میکند که مثلا دو ماشین بتوانند پشت سر هم پارک کنند.

یک مشکلی در این نوع پارکینگ وجود دارد و آن این است که هر زمان یکی از مالکان بخواهد ماشین خود را حرکت دهد مالک پارکینگ مزاحم هم باید خودرو خود را جابه جا کند. در ضمن قیمت این پارکینگها از پارکینگهای اختصاصی کمتر است، و با وجود اینکه شخص صاحب پارکینگ می شود اما برای یکی دیگر از صاحبان پارکینگ مزاحمت ایجاد می کند.

نحوه تقسیم پارکینگ مزاحم با توافق همه اعضای ساختمان است در غیر این صورت شهرداری و اداره ثبت بر اساس اولین و آخرین قرارداد خریدارها، قوانین پارکینگ را تقسیم میکند که در بیشتر مواقع پارکینگ مزاحم به شخصی داده می شود که آخرین قرارداد را دارد. (همه چیز در مورد پارکینگ مزاحم)

 

خرید حق پارکینگ آپارتمان

زمانی که همه ساکنان توانایی خرید ماشین را داشته باشند به طور یقین، فضای پارکینگ ظرفیت لازم را برای توقف ماشین های ساکنان نخواهد داشت. در مواقعی مالکان دو فضای پارکینگ دارند یا این که در فضاهای دیگری مانند پارکینگ عمومی، ماشین های خود را متوقف می کنند، بنابراین فضای پارکینگ خود را به فروش می رسانند یا اجاره می دهند . دو امکان برای خرید فضای پارکینگ وجود دارد:

۱. مالک دوم تقاضای خرید فضای پارکینگ مالک اول را دارد، البته این فضا به عنوان یک فضای رسمی در سند ملک درج شده و مالکیت این فضا قانونی است و با قوانین آپارتمان منافاتی ندارد.

۲. مالک نسبت به فضای پارکینگ هیچ گونه مالکیتی ندارد و حق پارکینگ نیز در سند ملک عنوان نشده است، در همین راستا، هیچ کدام از مالکان ساختمان مجاز به فروش حق پارکینگ به واحد مالک جدید نیستند ، و اگر این کار صورت گیرد جرم محسوب شده و تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

 

واگذاری پارکینگ به اشخاصی غیر از مالکان ساختمان

با توجه به نیاز برخی افراد به پارکینگ اضافه و در کنار آن نداشتن خودرو در برخی واحدها، شاهد اجاره و یا فروش پارکینگ ها هستیم. اما باید توجه داشت که فروش و واگذاری پارکینگ به افراد دیگر غیرقانونی می باشد چراکه پارکینگ ها جزئی از واحد مربوطه بوده و دارای سند جداگانه نمی باشد لذا فروش آن بصورت جداگانه امکان پذیر نیست.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”فروش پارکینگ در آپارتمان بدون پارکینگ”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”قواعد استفاده از حیاط در آپارتمان” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fuse-the-yard-in-the-apartment%2F|title:%D9%82%D9%88%D8%A7%D8%B9%D8%AF%20%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87%20%D8%A7%D8%B2%20%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%86%DA%AF%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%A2%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”بهترین وکیل در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fthe-best-lawyer-in-tehran%2F|title:%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%20%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.