loader image

ابطال تقسیم نامه ساختمانی

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

ابطال تقسیم نامه ساختمانی
199
16 می 2021
AdminNoorlaw

 

ابطال تقسیم نامه ساختمانی

زمانی که ساختمانی با واحدهای مجزا ساخته می شود، مالک یا مالکین به دنبال تفکیک واحدها از یکدیگر بر می آید تا برای هر واحد سند شش دانگ جدا اخذ شود. حال اگر ملک دارای چند شریک باشد، مقدمه دریافت سند مجزای هر واحد برای شریک، تنظیم تقسیم نامه توسط سایر شرکاست. این سند باید در دفتر اسناد رسمی توسط همه ی مالکین تنظیم و امضا شود. اما در بسیاری مواقع پس از تنظیم سند، ایراداتی یافت می شود که شرکا را به سمت توافق بر ابطال یا طرح دعوای ابطال تقسیم نامه ساختمانی سوق می دهد.

 

تقسیم نامه چیست؟

به طور کلی تقسیم نامه برای هر ملکی که مشاع باشد می‌تواند نوشته شود. در آپارتمان هایی که دارای چند مالک است، مالکین برای تقسیم واحدها بین خود ملزم به تهیه تقسیم نامه رسمی هستند.

یک ساختمان دارای قسمت های اختصاصی و قسمت های عمومی یا همان مشاعات است. بخش های اختصاصی همانند واحدهای آپارتمانی، پارکینگ و انباری ها هستند که به تملک اختصاصی هر مالک در می آید. این موارد در تقسیم نامه به تفکیک مشخص می شود. (توضیح بیشتر)

تقسیم نامه ساختمان را باید لزوماً در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم کرد تا بتوان از آثار حقوقی آن بهره مند شد و سند مالکیت برای هر واحد اخذ کرد. همچنین این تقسیم نامه باید با رضایت و امضای سایر مالکین باشد تا آثار حقوقی بر آن بار گردد. اگر شریکی از حضور در دفترخانه و امضای تقسیم نامه امتناع کرد، می توان الزام وی به تنظیم تقسیم نامه را از دادگاه خواست. (توضیح بیشتر)

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

ابطال تقسیم نامه

تقسیم نامه ای که در دفترخانه اسناد رسمی ثبت شده، آثار حقوقی متعددی را در بر دارد. لذا صرفا نادیده گرفتن آن توسط مالکین به معنای ابطال آن نیست. مالک یا مالکین با توافق سایرین و یا مراجعه به دادگاه می توانند تقاضای ابطال تقسیم نامه را بنمایند.

 

 ابطال تقسیم‌نامه با تراضی شرکا

در صورتی که هر کدام از شرکا از نحوه‌ی تقسیم ملک مشاع که خود با تراضی یکدیگر انجام داده اند، ناراضی و یا خواهان تشکیل دوباره‌ی مالکیت مشاع خود به نسبت تقسیم باشند، می‌توانند با تراضی و توافق یکدیگر، اقدام به انحلال تقسیم و در نتیجه ابطال تقسیم‌نامه نمایند.

به موجب تراضی جهت انحلال تقسیم‌نامه، چون برای هر یک از قسمت‌های ملک مشاع که تقسیم و تعدیل سهام شده اند، سند مالکیت مفروز صادر شده، با انجام و ابطال تقسیم‌نامه و صورت جلسه‌ی تفکیکی ملک، سند مالکیت مالکین مفروز ملک مشاع، باطل می‌شود و به موجب تراضی و توافق شرکا، جهت ابطال تقسیم‌نامه برای صدور مجدد سند مالکیت و تفکیک سهام، می‌توانند اقدام کنند.

همچنین با تراضی شرکا مبنی بر انحلال تقسیم با ابطال تقسیم‌نامه می‌توانند برای بازگشت اشاعه در ملک مشاع و صدور سند مالکیت مشاع اقدام کنند.

 

دعوای ابطال تقسیم نامه ساختمانی

در صورتی که یکی از مالکین به تقسیم نامه اعتراضی داشته باشند، می‌تواند دعوای ابطال تقسیم نامه را در دادگاه حقوقی مطرح کند.

دعوی ابطال تقسیم نامه را باید به  دادگاه محل ملک داد. این دعوا غیر مالی است و هزینه آن معادل هزینه دعاوی غیر مالی محاسبه می شود.

 

ابطال تقسیم‌نامه از طریق دادگاه، به جهات امکان‌پذیر است:

  1. انجام تقسیم و تفکیک سهام شرکا، بیش از میزان تعیین شده برای شرکا باشد
  2. در صورتی که در موقع تقسیم و تفکیک ملک، به نحوی تعدیل سهام صورت گیرد که سهم یکی از شرکا داخل در سهم شریک دیگر شود که در نتیجه حق او ضایع گردد، در این صورت می‌تواند شریکی که از سهم او داخل در سهم شریک دیگر شده، به دادگاه، دادخواست ابطال تقسیم‌نامه بدهد.
  3. در صورتی که در موقع تقسیم و تعدیل سهام، سهم و قسمت شخص دیگری غیر از شرکا در سهم شرکا، وارد شده باشد و به ضرر او باشد، در واقع قسمتی از ملک غیر، در سهم شرکا احتساب شده باشد و می‌تواند از موارد ابطال تقسیم‌نامه باشد.
  4. در صورتی که تقسیم و تفکیک ملک مشاع، موجب تضییع حقوق مسلم افراد شود
  5. گاه با وجود اشاعه در ملک مشاع، ممکن است که اشخاصی غیر از شرکا و یا حتی بعضی از شرکا، در ملک مشاع، حق و یا حقوقی از جمله، ارتفاق و یا انتفاع داشته باشد که قبل از تقسیم به طور کامل از حق خود منتفع می‌شده و کمال استفاده را داشته اند، ولی بعد از تقسیم و تفکیک ملک، در حق غیر اخلال ایجاد شده است و نمی‌تواند بهره‌مند گردد. لذا این افراد نیز می توانند تقاضای ابطال تقسیم نامه را علیه سایر مالکین از دادگاه بنمایند.

 

با موفقیت خواهان در اثبات جهات ابطال، حکم بر ابطال تقسیم نامه ساختمانی صادر می شود. حکم دادگاه تاسیسی است یعنی نیاز به صدور اجرائیه ندارد.

در زمینه اجرای رای، دادگاه به اداره ثبت اسناد و املاک در جهت تنظیم دوباره سند مالکیت و تفکیک دستور می دهد

 

آثار دعوای ابطال تقسیم نامه ساختمانی

  1. پس از برهم زدن تقسیم نامه توسط شرکاء، ملک به حالت اشاعه (مشترک)بر می گردد و طرفین همچنان بصورت مشاعی در ملک شریک خواهند بود تا مجدداً در دفترخانه تقسیم نامه دیگری تنظیم نمایند.
  2. اگر بر اساس تقسیم نامه سند تک برگی جداگانه گرفته شده متعاقبا با اعلام انحلال تقسیم نامه به اداره ثبت، سند مالکیت و در برخی موارد صورت مجلس تفکیکی باطل می شود. تا زمانی که تقسیم نامه جدید تنظیم نشده امکان اخذ سند تفکیکی ( مجزا برای هر واحد) وجود ندارد.

نمونه دادخواست ابطال تقسیم نامه

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”دعوای الزام به ثبت رسمی تقسیم نامه ساختمانی” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Flawsuit-requiring-official-registration-of-the-division-letter%2F|title:%D8%AF%D8%B9%D9%88%D8%A7%DB%8C%20%D8%A7%D9%84%D8%B2%D8%A7%D9%85%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AB%D8%A8%D8%AA%20%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C%20%D8%AA%D9%82%D8%B3%DB%8C%D9%85%20%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”دعوای الزام به اخذ پایان کار”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”بهترین وکیل در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fthe-best-lawyer-in-tehran%2F|title:%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%20%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.