loader image

مزاحمت همسایه

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

مزاحمت همسایه
180
10 ژانویه 2021
AdminNoorlaw

 

مزاحمت همسایه

امروزه زندگی آپارتمان نشینی دارای مشکلات متنوعی است. از جمله این موارد مزاحمت هایی است که ممکن است همسایگان برای یکدیگر ایجاد کنند. این مزاحمت ها می تواند ایجاد آلودگی صوتی، مزاحمت در مشاعات و قسمت های اختصاصی واحدهای دیگر ساختمان و هر نوع ایجاد مزاحمت دیگر از جانب همسایه باشد. (قوانین آپارتمان نشینی)

 

مصادیق مزاحمت توسط همسایگان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. عدم پرداخت سهم شارژ ساختمان
 2. سر و صدای بیش از حد و نامتعارف
 3. عدم رعایت بهداشت در فضای مشاع ساختمان
 4. رها کردن زباله در غیر محل درنظر گرفته شده برای آن
 5. توهین، افترا و تهمت
 6. وارد کردن خسارت به ساختمان یا بخشی از آن
 7. سروصدا در ساعات اولیه صبح و پایانی شب (ساعاتی که به طور متعارف به عنوان زمان استراحت، تلقی می شود).
 8. سروصدای زیاد و مداوم اعم از فریاد زدن، بلند صحبت کردن، دعوا و مشاجره کردن، صدای بلند موزیک، صدای کودکان و مواردی از این قبیل توسط همسایه مزاحم داخل آپارتمان یا منزل خود به گونه ای که اسباب زحمت برای سایر همسایگان فراهم شود.
 9. انجام اعمال نامتعارف و غیرقانونی در آپارتمان و منزل به گونه ای که امنیت ساکنین و همسایگان در ساختمان و محله به خطر بیفتد؛ مانند رفت و آمد افراد نامعقول برای اعمال منافی عفت، مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی و…

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

مجازات مزاحمت همسایه

اگر متخلف با سوء نیت این اعمال را انجام داده باشد و در واقع عناصر تشکیل دهنده مسئولیت جزایی موجود باشد، می توان علیه مزاحم با استناد به ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) تحت عنوان مزاحمت از حق خواستار به مجازات رسیدن مزاحم نیز شد. در صورت اثبات مزاحمت مالک آپارتمان ياد شده در دادگاه، نامبرده به مجازات يک ماه تا يک سال حبس محکوم مي شود. بديهي است بر اساس ماده ۶۹۳ قانون مجازات(بخش تعزیرات)، در صورت تجديد مزاحمت، بعد از اجراي حکم قبلي و محکوميت مجدد بعدي، علاوه بر رفع مزاحمت، به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

دقت کنید ممکن است دادگاه با توجه به شرایط موجود در پرونده، این حبس را تبدیل به جزای نقدی نماید.

 

اقدام حقوقی در برخورد با مزاحمت همسایه

 1. ارسال اظهارنامه به نشانی همسایه مزاحم

اظهارنامه اخطاریه یا اطلاعیه ای است که هر شخص می تواند از طریق دادگستری برای دیگری بفرستد. اثر مهم این اخطاریه، این است که در بسیاری موارد می تواند دارای بار حقوقی در شکایت بعدی شما باشد. ارسال اظهارنامه الزامی نیست اما می تواند با توجه به زمان ارسال و پاسخ احتمالی طرف مقابل در دعوای شما کمک شایانی نماید.

 

 1. تماس با 110

دقیقاً زمانی که مزاحمت در حال رخ دادن است. مثلاً همسایه شما مهمانی پر سر و صدایی برپا کرده یا ماشین خود را جلوی ماشین شما پارک نموده است، شما می توانید با پلیس تماس بگیرید.

وجود پلیس می تواند به شما کمک کند تا در آن لحظه از مزاحمت های همسایه جلوگیری کنید. همچنین گزارش پلیس در صورت شکایت از همسایه مهمترین مدرک شما برای اثبات این مزاحمت محسوب خواهد شد.

 

 1. شکایت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی:

شما می توانید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نزدیک منزلتان از همسایه مزاحم خود شکایت کنید. بدین ترتیب شرح شکایت خود را با ذکر دلایل می نویسید تا پرونده با ارجاع به کلانتری و دادگاه پیگیری شود.

 

در تنظیم شکواییه چه نکاتی باید قید شود؟

 • نام، نام خانوادگی، نام پدر و آدرس دقیق شاکی.
 • موضوع شکایت و ذکر محل وقوع جرم و تاریخ آن.
 • نوع و میزان ضرر و زیان مالی که به مدعی وارد شده و مورد مطالبه است.
 • مشخصات و نشانی همسایه مزاحم در صورت امکان.
 • دلایل و مدارک وقوع جرم و اسامی و مشخصات و نشانی شهود و مطلعین در صورت امکان. (این دلایل می تواند شامل تهیه استشهادیه محلی، فیلم ضبط شده از لحظه وقوع، شهادت شهود حاضر در صحنه باشد.)

 

مراحل رسیدگی قضایی به شکایت از همسایه مزاحم:

 1. ارجاع شکایت به دادسرا: پس از ثبت شمایت شما در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی این شکایت به دادسرای منطقه شما ارسال می شود. وحد ارجاع دادسرا در صورتی که شمایت شما را کامل ببیند، آن را برای تحقیقات به کلانتری محل شما ارسال می کند و موارد مشخصی از تحقیقات را بر عهده ی کلانتری می گذارد.

 

 1. تحقیقات در کلانتری: با ورود پرونده به کلانتری، افسر تحقیق از شاکی و مشتک عنه (همسایه مزاحم) دعوت می کند تا به کلانتری مراجعه و اظهارات خود را ثبت نمایند. همچنین در صورتی که شاکی دلایل کافی در پرونده نگذاشته باشد و یا افسر تحقیق خواستار ارائه دلایل دیگر باشد از شاکی می خواهد که آن ها را ضمیمه پرونده نماید.

برای مثال شهود خود را در کلانتری حاضر کند تا اظهارات آنها در پرونده کسب شود. 

 

 1. تحقیقات در دادسرا: پس از انجام کامل تحقیقات در کلانتری، پرونده مجدداً به دادسرا بر می گردد. در دادسرا بازپرس باردیگر پرونده را مورد بررسی قرار می دهد. طرفین پرونده را برای اخذ توضیحات و در صورت امکان مواجهه حضوری و صلح و سازش دعوت می کند. سپس آخرین دفاع را از مشتکی عنه اخذ می کند و در صورت لزوم قرار تامین صادر می نماید.

قرار تامین اخذ تعهد یا وثیقه ای  است که از مشتکی عنه گرفته می شود تا هر زمان مقام قضایی خواستار حضور وی شد، او حاضر شود. این قرار می تواند شامل کفالت، وجه التزام، وثیقه و در پرونده های بزرگ بازداشت موقت باشد. دقت کنید در پرونده های مزاحمت این قرار حداکثر وجه التزام یا کفالت خواهد بود.

در نهایت چنانچه تقصیر شخص مزاحم اثبات شد، برای وی قرار مجرمیت صادر و پرونده به دادگاه ارسال می شود.

 

 1. جلسه دادگاه: دادگاه با بررسی اطلاعات پرونده و صحبت های طرفین، باردیگر مزاحمت صورت گرفته را بررسی می کند و در صورت احراز جرم مزاحمت، حکم به مجازات همسایه مزاحم خواهد داد.

 

(نمونه شکوائیه و رای مجازات همسایه مزاحم)

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”هزینه های آپارتمان”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”نحوه اخذ پایان کار”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”بهترین وکیل در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fthe-best-lawyer-in-tehran%2F|title:%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%20%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.