loader image

مقابله با همسایه ای که شارژ نمی دهد

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

مقابله با همسایه ای که شارژ نمی دهد
200
11 ژانویه 2021
AdminNoorlaw

 

مقابله با همسایه ای که شارژ نمی دهد

پرداخت شارژ ساختمان وظیفه ی همه واحدهایی است که در یک ساختمان مستقر هستند. اما در بسیاری از موارد برخی از واحدها به دلیل اختلافات ساختمانی یا دلایل دیگر از پرداخت شارژ ساختمان امتناع می کنند. قانون برای مقابله با همسایه ای که شارژ خود را نمی دهد ، راهکار های مختلفی ارائه داده است. (قوانین آپارتمان نشینی)

 

منظور از شارژ ساختمان چیست؟

در هر مجتمع مسکونی هزینه‌های مشترکی وجود دارد که همه‌ی ساکنان مجتمع باید سهم خود را از آن پرداخت کنند. به این هزینه‌های مشترک در اصطلاح شارژ گفته می‌شود. میزان این هزینه‌ها بسته به نوع مجتمع مسکونی و امکانات آن تعیین می‌شود و به صورت ماهیانه باید پرداخت شود.

مبلغ شارژ معمولاً صرف نظافت مشاعات، تعمیر و نگهداری آسانسور، حقوق و مزایای سرایدار یا نگهبان و باغبان و … می‌شود. در برخی ساختمان‌ها کنتور آب، برق و گاز مشترک است بنابراین هزینه‌های قبض این موارد نیز به مبلغ شارژ اضافه می‌شود.

نکته مهم در خصوص مالکین و مستاجرین این است که هر مستأجری باید قبل از تخلیه ملک استیجاری، نسبت به اخذ مفاصاحساب از مدیر ساختمان اقدام کند همچنین مالک نیز در هنگام فروش آپارتمان و انتقال رسمی ملک باید ابتدا از مدیر ساختمان تأیید تسویه حساب هزینه‌های مشترک را بگیرد.

طبق ماده ۱۲ قانون تملک آپارتمان‌ها، دفاتر رسمی هنگام تنظیم هرگونه قرارداد باید باید گواهی تسویه حساب خدمات مشترک را، که به تأیید هیئت مدیره رسیده باشد، از مالک درخواست کنند.

(همه چیز در مورد مشاعات)

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

اعتراض به مبلغ شارژ

در صورتی که مالک یا مستأجری نسبت به مبلغ شارژ اعتراض داشته باشد، نخست باید با مدیر یا هیئت مدیره صحبت کند. اگر پس از بحث و گفت‌وگو توافق حاصل نشد، شخص معترض می‌تواند به شورای حل اختلاف مراجعه کند. البته این در صورتی است اعتراض نسبت به مبلغ شارژ یا موارد مصرف آن باشد. در صورتی که مالکان نسبت به سوء‌استفاده مالی مدیر یا هیئت مدیره از مبالغ درخواستی اعتراض داشته باشند، باید به دادگاه عمومی مراجعه کنند.

 

آیا مالکان واحد‌های خالی از سکنه هم باید شارژ بپردازند؟

هیچ مالکی نمی‌تواند به بهانه اینکه آپارتمان او خالی از سکنه است یا کمتر از آن استفاده می‌کند به عنوان مثال فقط ماهی دو روز در آپارتمان خود سکونت دارد از پرداخت تمام یا قسمتی از هزینه‌های تعیین شده مربوط به مشاعات امتناع نماید.

 

لزوم پرداخت هزینه آسانسور برای واحد طبقه همکف

با توجه به اينكه هزينه‌هاي مربوط به آسانسور جزو هزينه‌هاي مشترك ساختمان محسوب مي‌شود، همه مالكان آن مجموعه مطابق مصوبات مجمع عمومي موظفند نسبت به پرداخت هزينه‌هاي مربوط به آسانسور اقدام کنند. مالك ملك اگر هم از آسانسور استفاده نكنند مكلف به پرداخت هزينه‌هاي مربوط به تعمير و نگهداري آسانسور است. به طور کلی تمام افراد ساکن یک ساختمان موظف به پرداخت هزینه‌های مربوط به شارژ، تعمیر یا نگهداری آسانسور هستند، حتی اگر هم از آسانسور استفاده نکنند.

 

نحوه محاسبه شارژ ساختمان

به موجب ماده ۲۳ آیین‌نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها مخارجی که ارتباطی به میزان مساحت زیر بنا ندارد از قبیل: هزینه‌های مربوط به سرایدار، نگهبان، متصدی آسانسور، هزینه نگهداری تاسیسات، باغبان، تزیینات قسمت‌های مشترک و … به طور مساوی بین مالکین یا استفاده کنندگان تقسیم می‌شود تعیین سهم هر یک از مالکان یا استفاده کنندگان با مدیر یا مدیران ساختمان است. لازم به ذکر است که مالکین می‌توانند ترتیب دیگری را برای پرداخت هزینه‌های مشترک در نظر بگیرند.

 

راه های قانونی مقابله با همسایه ای که شارژ نمی دهد

  1. ارسال اظهارنامه:

در صورت خودداری مالک یا مستأجر یا استفاده کننده از پرداخت سهم خود از هزینه های مشترک، مدیر ساختمان مراتب را از طریق ثبت اظهارنامه در دفاتر خدمات قضایی، به وی ابلاغ می کند .

 

نمونه فرم اظهارنامه جهت وصول شارژ معوقه

با سلام

همان طور که مستحضرید جناب عالی به عنوان یکی از ساکنین آپارتمان … مبلغ … ریال بابت هزینه های 1-…….. به مبلغ ……… 2- …….. به مبلغ ……… و 3- …… به مبلغ ……. از تاریخ … تا تاریخ … به صندوق ساختمان بدهکار می‌باشید که از پرداخت آن خودداری می‌نمایید؛ لذا در اجرای ماده ۱۰ مکرر قانون تملک آپارتمان‌ها به شما اخطار می‌شود که ظرف مهلت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ این اظهار نامه نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام فرمایید.

بدیهی است پس از انقضاء این مهلت و عدم پرداخت هزینه‌های مذکور از سوی شما خدمات مشترک شما طبق قانون تملک آپارتمان‌ها و آیین نامه اجرایی آن قطع خواهد شد. همچنین طبق مقررات مربوطه از طریق مراجع قضایی نیز اقدام لازم انجام خواهد شد.

 

  1. عدم ارائه خدمات مشترک:

اگر ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه، وی سهم بدهی اش را پرداخت نکند مدیر ساختمان می تواند از دادن خدمات مشترک از قبیل شوفاژ، تهویه مطبوع، آب گرم، برق، گاز و غیره خودداری کند.(ماده 10 مکرر قانون تملک آپارتمان ها مصوب 1343/12/16 با اصلاحات و الحاقات بعدی)

به خاطر داشته باشید قطع آب و برق یا سایر تاسیسات اختصاصی مالک متخلف ممنوع است. در صورتی که این موارد قطع شود، به جرم ممانعت از حق قابل تعقیب است و می توان شخص قطع کننده را حبس نمود. فرقی نمی کند این شخص مدیر ساختمان باشد یا هر شخص عادی دیگری. از قبل به وی اخطار داده باشد یا خیر.

 

  1. مطالبه وجه از طریق صدور اجرائیه ثبتی:

اگر مالک یا مستأجر علیرغم قطع خدمات مشترک بازهم از پرداخت بدهی اش امتناع کرد، مدیر ساختمان به اداره ثبت محل وقوع آپارتمان مراجعه و اداره ثبت بر مبنای اظهارنامه ابلاغ شده علیه شخص امتناع کننده، اجراییه صادر خواهد کرد.

عملیات اجرائی وفق مقررات اجرای اسناد رسمی صورت خواهد گرفت و در هر حال مدیر یا هیئت مدیران موظف می باشند که به محض وصول وجوه مورد مطالبه یا ارائه دستور موقت دادگاه نسبت به برقراری مجدد خدمات مشترک فوراً اقدام نمایند.

 

مقابله با همسایه ای که شارژ نمی دهد

 

  1. مطالبه وجه از طریق دادگاه:

از سوی دیگر مدیر ساختمان به جای مراجعه به اداره ثبت، می تواند به دادگاه حقوقی دادخواست بدهد. دادگاه به این گونه دعاوی خارج از نوبت رسیدگی می کند و واحد بدهکار را از دریافت خدمات دولتی که به مجموعه ارائه می شود محروم می کند و تا دو برابر مبلغ بدهی او را به نفع مجموعه ساختمانی، جریمه خواهد کرد.

دقت کنید در صورتی که میزان بدهی کمتر از 20 میلیون تومان باشد، باید به شورای حل اختلاف مراجعه کرد و در صورتی که این مبلغ بیشتر از 20 میلیون تومان باشد، دادگاه به این دعوا رسیدگی واهد نمود.

(نمونه دادخواست و رای مطالبه شارژ ساختمان)

 

نپرداختن شارژ به خاطر اختلافات ساختمانی

نظر مدیر ساختمان ظرف ده روز پس از ابلاغ اظهارنامه به مالک (راهکار نخست) در دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع آپارتمان توسط واحدی که شارژ خود را نپرداخته، قابل اعتراض است.

 دادگاه به این اعتراض خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آئین دادرسی مدنی به موضوع رسیدگی و رأی می دهد که این رأی قطعی است.

همچنین در مواردی که خدمات مشترک قطع می شود و رسیدگی سریع به اعتراض مالک یا مستأجر ممکن نباشد، چنانچه دلایل معترض قوی باشد دادگاه دستور متوقف ماندن تصمیم قطع خدمات مشترک را صادر خواهد کرد.

 

در املاک اجاره ای پرداخت شارژ بر عهده ی کیست؟

این امر بستگی به قرارداد بین مستأجر و صاحب‌خانه دارد، که اگر توافق شده که صاحب‌ خانه پرداخت کند و پرداخت نشد، در این صورت مستأجر می‌تواند میزان شارژ ساختمان را از اجاره‌ بها کم کند. اما چنانچه قرار بر این باشد که مستأجر شارژ را پرداخت کند و نپردازد، مدیر می‌تواند به مالک رجوع کند، سپس مالک هزینه را از وی خواهد گرفت.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”مزاحمت همسایه” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fharassing-the-neighbor%2F|title:%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AA%20%D9%87%D9%85%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%87||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”نشتی لوله آب همسایه”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”بهترین وکیل در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fthe-best-lawyer-in-tehran%2F|title:%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%20%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.