loader image

شکایت از سر و صدای همسایه

دسته بندی مقالات

تهران - شمال شرق تهران (محدوده ی سید خندان)

noorlawwi@gmail.com

09017088902-02122864936

ازشنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

شکایت از سر و صدای همسایه
181
11 ژانویه 2021
AdminNoorlaw

 

شکایت از سر و صدای همسایه

ایجاد سر و صدا در ساختمان اگر منجر به آزار و اذیت دیگران شود، جرم به حساب می‌آید و می تواند منجر به شکایت کیفری از سر و صدای همسایه گردد. در مقابله با آزار و اذیت های همسایه ها راه های متعددی وجود دارد تا بتوان مانع ایجاد مزاحمت آنها شد. در این مقاله این راه ها را با هم میبینیم.

 

مجازات ایجاد سر و صدای همسایه

قانون درخصوص کلیه اشکال مزاحمت برای دیگران در ماده 691 تعزیرات، مجازات یک ماه تا یکسال حبس را پیش بینی کرده است. البته مجازات حبس می‌تواند به جزای نقدی تبدیل شود، اما الزام به رفع مزاحمت پابرجا خواهد بود.

همچنین به موجب ماده 693 همین قانون اگر فردی که محکوم به رفع مزاحمت است پس از اجرای حکم باز هم مزاحمت ایجاد کند، علاوه بر رفع مزاحمت به ۶ ماه تا ۲ سال حبس هم محکوم خواهد شد. یعنی تکرار جرم می تواند موجب تشدید آن شود.

بدین ترتیب ایجاد آلودگی صوتی در آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی می تواند مشمول مجازات مذکور شود.  (همه چیز در باره شکایت از مزاحمت همسایه ها)

 

[vc_column css=”.vc_custom_1605357286061{background-image: url(https://noorlaw.ir/wp-content/uploads/2020/07/favicon-1.png?id=3819) !important;}”][vc_hoverbox image=”4608″ primary_title=”وکیل و مشاوره تخصصی در پرونده شما” hover_title=”با ما تماس بگیرید.” hover_background_color=”chino”]

22864935 – 09304430220

[/vc_hoverbox][/vc_column][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

راه حل های قبل از شکایت از سر و صدای همسایه

شکایت از همسایه مزاحم شاید آخرین راهکار جهت رفع مزاحمت وی باشد اما همیشه بهترین راهکار نیست. مسلماً صحبت با وی کتبی یا شفاهی می تواند مانع بروز اختلاف شود. بارها مشاهده شده پس از طرح یک شکایت، مشکلات ساختمان چند برابر شده و اختلافات اعضا به حدی رسیده که منجر به تخلیه واحد ها و بدنامی متصرفین این واحدها شده است.

 1. به همسایه پر سر و صدای خود، وجود این مزاحمت را اطلاع دهید. غالب موارد این اطلاع می تواند موجب خاتمه سر و صداها شود و آرامش را به ساختمان بازگرداند.

دقت کنید یکی از وظایف مدیر ساختمان، انتقال انتقادات به واحدِ همسایه آزار است. پس شما می توانید بدون رو به رویی با واحد مزاحم، اعتراض خود را از طریق مدیریت ساختمان به گوش وی برسانید. بدون اینکه لازم باشد نامی از شما برده شود.

 1. اگر همسایه تان مستاجر است صاحبخانه شان را این موضوع مطلع کنید تا این مورد را به آن ها انتقال دهد.حتی اگر آن ها قوانین اجاره نشینی را نقص نکرده باشند اما موجب آزار شما و همسایه هایتان شده باشند باز می توانید رفتارهایشان را به صاحبخانه شان گزارش دهید.
 2. جمعی از همسایگان به همسایه اذیت کننده نامه‌ای بنویسید و همگی زیر نامه را امضا کنید. یا این که همگی به ملاقات حضوری همسایه بروید و شکایت‌ها و ناراحتی‌های خود را مطرح کنید.

دقت کنید مدیر ساختمان نمی تواند به علت ایجاد سر و صدای همسایه، وی را از استفاده از مشاعات محروم نماید. و یا اشتراکات تاسیساتی وی را قطع کند. اگه در برخورد با مزاحمت های وی دست به انجام این کار بزند، خودش هم مرتکب جرم شده و می توان وی را مجازات نمود. (قوانین آپارتمان نشینی)

 

شکایت از سر و صدای همسایه

اگر هیچکدام از تذکرها و ایجاد محدودیت ها نتوانست مانع سر و صدای همسایه شود، و شما اطمینان پیدا کردید که علت این سر و صداها لجباری یا بی قیدی همسایه است، می توانید به خاطر ایجاد مزاحمت از وی شکایت کنید و رفع مزاحمت وی را بخواهید.

دقت کنید با یکبار ایجاد سر و صدا دادگاه ها حکم به مجازات همسایه نخواهند داد. این جرم در صورتی قابل اثبات است که شما بارها از سر و صدای همسایتان اذیت شده باشید. این سر و صدا باید به حدی باشد که هر شخص دیگری جای شما بود هم از این موضوع رنج می برد به حدی که امکان تحمل این سر و صداها را غیرممکن یا بسیار دشوار می ساخت.

همچنین شما باید در دادگاه ثابت کنید همسایه مزاحم از ایجاد مزاحمت برای شما آگاه بوده و با وجود اطلاع قبلی از ایجاد مزاحمت خود، دست به انجام دوباره این کار زده است.

نکته مهم دیگر اینکه سعی کنید در جهت مقابله با همسایه درگیری صورت نگیرد و از جانب شما توهینی به وی نشود. در غیر این صورت در دادگاه ها هزاران پرونده ضرب و جرح و توهین و فحاشی وجود دارد که در آخر به ضرر هر دو طرف ختم می شود.

 

دلایل قابل ارائه:

 دقت کنید دادگاه ها تنها در صورتی حکم به مجازات همسایه مزاحم می دهند که بتوان سوءنیت وی را ثابت کرد. و بسیاری مواقع با توجه به ابهامات موجود در پرونده، سعی در تبرئه می کنند. در نتیجه دلایل و مدارک نقش بسزایی در پیروزی شاکی دارد.

 1. تمام فعالیت های مربوط با همسایگان خود را مستند کنید. همه زنگ ها ، نامه ها ، ایمیل هایی را که قبل از شکایت با دیگران برقرار کردید ضبط کنید و نزد خود نگه داری کنید تا بتوانید به عنوان دلیل در دادگاه ارائه دهید.
 2. به عنوان یک دلیل محکم، از طریق تماس با پلیس 110 می توان اعتراض را گزارش کرد. باید در نظر داشته باشید که حین نقض حقوق خود با پلیس تماس داشته باشید تا سریعا در محل حضور داشته باشند و وضع موجود را صورتجلسه نماید. در عین حال پلیس با اخطار به همسایه متخلف و یادداشت برداری، می تواند سوءنیت وی را بیش از پیش نمودار کند. شما در صورت وجود سر و صداهای بعدی می توانید گزارش پلیس را ضمیمه مدارکتان نمایید.
 3. تهیه استشهادیه از بین همسایه ها و کسانی که حین ایجاد سر و صدا در محل حضور داشته اند می تواند این مزاحمت را اثبات کند. بدین ترتیب متنی نوشته و چند شخص که حین آلودگی صوتی در محل بوده اند ذیل آن را امضا نمایند.
 4. در تمامی صحبت های قبلی و ایجاد مزاحمت ها وجود شاهد می تواند موجب اثبات ادعای شما شود. پس وجود شاهد در پرونده را دست کم نگیرید. این شماهد می تواند همسر شما یا هر شخص دیگری باشد. کمک گرفتن از اطفال و زنان برای شهادت هیچ ایرادی ندارد.

 

توجه داشته باشید متاسفانه در حال حاضر این قیبل شکایات در محاکم راهگشا نیست و عملاً دادگاه ها مجازاتی برای این قبیل رفتارها اعمال نمی کنند.

 

(نمونه شکوائیه و رای محکومیت از سر و صدای همسایه)

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”مقابله با همسایه ای که شارژ نمی دهد”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”نحوه اخذ پایان کار”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”بهترین وکیل در تهران” link=”url:https%3A%2F%2Fnoorlaw.ir%2Fthe-best-lawyer-in-tehran%2F|title:%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%20%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86||”][/vc_column][/vc_row]

2 پاسخ به “شکایت از سر و صدای همسایه”

 1. با سلام خدمت تمام دوستانی که از این سایت مفید دیدن میفرمایند
  بنده ساکن واحدی میباشم که اپارتمانی که در آن سکونت دارم فاصله 4 متری با پارک مجتمع کناری ما داره . از ساعت 2 یا سه بعداز ظهر کودکان نوجوانان و جوانان مجتمع کناری ا که تعدادشون هم ماشالله زیاده تجمع میکنند در پارک تا ساعت 11.12 شب خدمتتون عارضم در این ساعاتی که در طول ای چند ساعاتی که عرض کردم بچه ها در پارک هستند با کمال تاسف از انواع فحشهای رکیک ناموسی بیشرمی نسبت به بزرگتر ها سیگار کشیدن رد شدن از روی نرده و ورود به به مجتمع های کناری تا تعرضات جنسی و صداهای نخراشیده و داد و فریاد هایی که باعث نابود شدن تمامی ذهن و روحتون میشه . یعنی 7.8 ساعت جهنم واقعی رو به چشم میبینیم. درسته جوانان ما جای درست درمونی برای تخلیه انرژیشون ندارن ولی این کارشون واقعا بر خلاف تمام قوانین فرهنگ مجتمع نشینی هست بطوریکه نزدیک یک سال هست ما نتونستیم مهمون دعوت کنیم به خانه مان و یا اگر مهمانی میرسه از ترس اینکه این رفتار ها و فحاشی ها رو ببینن یا بشنون به اتاقی که بیشترین فاصله رو داره میبریمشون و اینی که عرض کردم کمترین مشکل هست. با هزار بدبختی و تلاش تونستم این واحد رو بخرم و حاضر به فروش محل زندگیم نیستم. با اینکه چندین بار برای درخواست کمک به مدیران مجتمع خودمون و مجتمع کناری روی آوردیم ولی انگار ن انگار که اصلا چیزی دیدن و شنیدن. ایا واقعا هیچ وضیفه ای در قبال ما ساکنین ندارند و امکانش هست از مدیران مجتمع شکایت کنیم به علت کوتاهی در رسیدگی به این موضوع؟ خواهش میکنم اگر کسی راه چاره ای اقدام موثری در ذهن داره بازگو کنه و یک آپارتمان رو دعا گوی خودش تا آخر عمر کنه ک دیگه این شرایط واقعا قابل تحمل نیست و هر لحظه امکان جنون آنی برای هر یک از افراد این اپارتمان وجود داره ک خدایی ناکرده دست به اقدام نسنجیده ای بزنه.
  با عرض معذرت اگر متنم طولانی شد و چشمان شما عزیزان رو خسته کردم
  در پناه حق باشید

  • سلام دوست عزیز. خیر. مدیریت مجتمع تعهدی در این خصوص ندارد. متاسفانه در موضوع شما عملاً اقدام موثر حقوقی ممکن نیست مگر تعرضی به بانوان یا اطفال شده باشد. در این صورت مطابق ماده 619 قابل پیگیری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.