نحوه اثبات مالکیت جهیزیه

راه های مختلفی برای اثبات مالکیت زن بر جهیزیه وی در منزل مشترک وجود دارد که به ترتیب به زوجه در استرداد جهیزیه کمک می کنند.

سیاهه جهیزیه:

معمول است که خانواده عروس حین خرید جهیزیه، لیستی از موارد خریداری شده تهیه می کنند و به امضای داماد می رسانند. این لیست اصطلاحاً سیاهه جهیزیه نام دارد و بهترین و مطمئن ترین مدرک در اثبات مالکیت جهاز است.( نمونه و نکات تهیه سیاهه جهیزیه)

در بعضی سیاهه ها مشاهده شده است طلاهای عروس (زوجه) را با قید گرم به عنوان بخشی از جهیزیه گنجانده اند. همانطور که می دانید و در تعریف جهیزیه نیز گفته شد جهیزیه اموال و وسایلی است که در زندگی مشترک استفاده می شود و لذا طلاهای زوجه متعلق به او و در تصرف اوست و مرد استفاده ای از آن ها ندارد و عرفا جزء جهیزیه محسوب نمی گردد. لذا ذکر آن به عنوان جهیزیه صحیح نیست. مالکیت این طلاها اصولاً برای زن باقی می ماند و در صورتی که اثبات کند شوهر این اموال را برداشته می تواند دعوای کیفری و حقوقی علیه زوج مطرح نماید.

ارائه فاکتور خرید

در صورت نبودن سیاهه، نگهداری و ارائه فاکتورهای خرید می تواند به کمک زوجه بیاید تا مالکیت آنها را ثابت کند.

شهادت شهود

گفتنی است که پذیرش شهادت شهود در این رابطه کاملا به تشخیص قاضی بستگی دارد و وی می توان این شهادت را پذیرفته یا رد کند .

اقرار شوهر

بهترین دلیل برای اثبات مالکیت زوجه بر جهیزیه، اقرار زوج است. در این صورت دادگاه به آسانی حکم به استرداد خواهد داد.

تامین دلیل

چنانچه زوجه لیست جهیزیه یا همان سیاهه را در اختیار نداشته باشد، می تواند ابتدا درخواست تأمین دلیل یا تحقیق محلی به استناد شهادت شهود در شورای حل اختلاف مطرح کند. گزارش تنظیم شده توسط شورای حل اختلاف را به عنوان سیاهه جهیزیه ثبت و در دفتر خدمات الکترونیک قضائی ارائه نماید.

نویسنده: ریحانه خلیلی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

 

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *