قرار گرفتن ملک در طرح شهرداری و تاثیر آن بر ملکیت

قرار گرفتن ملک در طرح شهرداری و تاثیر آن بر مالکیت افراد یکی از موضوعاتی است که مبتلا به شهرهای بزرگ می باشد.

شهرداری ها ممکن است طرحی را به تصویب برسانند که در نتیجه آن مالکینی که در محدوده اجرای طرح زندگی می کنند، ملزم به عقب نشینی در ملک خود باشند.

1- آیا به محض تصویب طرح شهرداری مالک ملک می گردد:

مالکیت افراد قابل احترام است. صرف قرار گرفتن ملک در طرح شهرداری به معنای تملک آن از سوی شهرداری نیست. شهرداری در جهت اجرای طرح ملزم به خرید ملک به قیمت روز است. ممکن است مالک قبل از دریافت قیمت روز و در جهت اجرای طرح، عقب نشینی لازم را اعمال کرده باشد. این اقدام مالک سبب اسقاط حقوق مالکانه وی جهت دریافت قیمت روز اراضی واقع در طرح نخواهد شد. به دلیل اینکه آن بخش از ملک واقع در طرح شهرداری همچنان به نام مالک است. شهرداری در صورتی می تواند آن را از مالکیت مالک خارج کند که قیمت روز را به مالک پرداخت نموده و رضایت او را جلب نماید.

2- وضعیت حقوقی معاملات واقع در طرح شهرداری

ممکن است معامله ای نسبت به املاک واقع در طرح شهرداری انجام شود و خریدار اطلاعی از این موضوع نداشته باشد. در اینگونه موارد خریدار دو راه حل در پیش رو دارد.

الف- مطابق مقررات قانون مدنی چنین مبیعی معیوب تلقی می گردد. فلذا  وی می تواند به استناد خیار عیب معامله را فسخ نماید.(ماده 422 قانون مدنی)

ب-خریدار می تواند معامله را به همان صورت که هست بپذیرد و از فروشنده ارش دریافت نماید.

با توجه به احتمال وقوع مسائل غیرقابل پیش بینی در خرید املاک توصیه ما به عنوان مشاور حقوقی این است که در تنظیم مبایعه نامه عادی خیار عیب به هیچ عنوان ساقط نگردد. عدم اسقاط این حق مانع تضییع حقوق خریدار خواهد شد. علاوه بر این در صورتی که ملک در طرح شهرداری واقع شده حتما باید این موضوع در مبایعه نامه قید گردد. این امر به نفع فروشنده خواهد بود و از طرح دعاوی ناشی از این موضوع جلوگیری خواهد کرد.

خلجی

نویسنده:منصوره خلجی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *